يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۹
کد خبر: ۱۲۸۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
پژوهشگران مرکز علمی کاربردی شانجان مستقر در شهرستان فردیس استان البرز موفق به طراحی و ساخت نخستین خودرو فوق سنگین چند منظوره کشور شدند و انحصار تولید این نوع خودرو را در جهان شکستند.

به گزارش ایرنا، وحید بخت‌آزاد معاون مرکز علمی کاربردی شانجان فردیس در آئین رونمایی از این خودرو گفت: نوع موتور نخستین خودرو فوق سنگین ایران دیزل 10 سیلندر v و بنز خورجینی بوده و پژوهشگران این مرکز با بومی سازی دانش ساخت خودروهای فوق سنگین ، افتخاری جدید برای کشور آفریدند.
وی با بیان اینکه 17 استاد دانشگاه و 20 دانشجو در مدت یکسال این خودرو را طراحی و ساختند،اظهار داشت:
کشورهای دارای دانش ساخت خودروهای سنگین به خاطر تحریم‌ها، حاضر به فروش این نوع خودروها به ایران نبودند اما امروز با طراحی بهتر و قیمت مناسب‌تر، انحصار آن توسط فرزندان ایران اسلامی شکسته شد.
وی گفت: پژوهش، طراحی و ساخت این خودرو توسط محققان مرکز علمی کاربردی شانجان (آی سودا) در مدت زمان یکسال انجام شده و هدف از طراحی این خودرو تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و‌اشتغال و نوآوری برای کشور است.
وی بیان داشت: این خودرو با توان حمل حدود ٢٥ تن بار در شرایط بحرانی کوهستانی، برفی و... دارای کارایی برای خدمات‌دهی در بخش‌های تجاری، نظامی و دیگر بخش‌ها است.
بخت آزاد افزود: انتظار می‌رود با حمایت دولت تدبیر وامید بتوانیم زمینه تولید انبوه و صادرات این محصول را فراهم کنیم.
وی گفت: ظرفیت باک آن 400 لیتر سوخت از نوع گازوئیل است و در ساخت این خودرو از فناوری نوین کمک گرفته شده است.
وی گفت:۵۰ درصد قطعات این خودرو داخلی است و برای طراحی و ساخت آن یک میلیارد و 700 میلیون تومان هزینه شده است.
حداکثر سرعت این خودرو 90 کیلومتر در ساعت و با توجه به قدرت بالا و انعطاف بدنه، قابلیت حمل بار در مسیرهای کوهستانی و جاده‌های ناصاف را دارد و کابین آن قابلیت حمل شش سرنشین را دارد و دارای قابلیت تاشو به صورت تک و دو کابین است.نام:
ایمیل:
* نظر: