يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
کد خبر: ۱۲۸۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲
قطر در ادامه سیاست خود برای فاصله گرفتن از آل‌سعود، با امضای توافقنامه ورزشی با سوریه ضمن دهن‌کجی به سعودی‌ها نشان داد، به دنبال عادی‌سازی روابط با دمشق است.

قطر یکی از کشورهایی است که حمایت‌های زیادی را از گروه‌های تروریستی در سوریه و علیه نظام این کشور داشت. اما اختلافش با آل‌سعود در خردادماه گذشته باعث شد تا در سیاست‌های منطقه‌ای خود تغییرات ملموسی را اعمال کند. این کشور ثروتمند پس از چند افشاگری پر سرو صدا علیه آل‌سعود و چند متحد دیرینه عرب خود دیروز نشان داد، به دنبال عادی‌سازی روابط با سوریه هم هست. در این ارتباط رسانه‌های قطری از امضای توافقنامه همکاری میان دوحه و دمشق در زمینه ورزشی خبر دادند.
طبق اعلام رسانه‌های عربی، «صلاح رمضان» رئیس ‌فدراسیون فوتبال سوریه توافقنامه همکاری ورزشی با همتای قطری خود امضا کرده است. رسانه‌های قطری گزارش داده‌اند این توافقنامه در راستای مبادله تجارب و تقویت روابط ورزشی میان سوریه و قطر امضا شده است.
در تصویری که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، حمدبن‌خلیفه احمد آل‌ثانی رئیس ‌فدراسیون فوتبال قطر را در حالی که از ته دل می‌خندد، در کنار رئیس ‌فدراسیون فوتبال سوریه نشان می‌دهد؛ این عکس واکنش فعالان سوری در فیسبوک را به دنبال داشته است به‌طوری که یکی از آنها به طنز نوشته: «باورم نمی‌شود، قطر با ما صلح کرده است؟» هر چند این توافقنامه امضا شده، ورزشی است، ‌ولی پیام‌های سیاسی بزرگی به همراه دارد، به ویژه با توجه به اینکه روابط میان قطر و سوریه از هنگام آغاز بحران سوریه در سال 2011 به سبب حمایت‌های همه‌جانبه دوحه از گروه‌های تروریستی در سوریه به شدت وخیم و به‌طور کامل قطع شده بود.
یکی از نکات قابل توجه در این عکس، قرار داشتن پرچم رسمی سوریه در مقابل رئیس‌ فدراسیون قطر و همتای سوری وی است، این در حالی است که قطر از اولین کشورهای عربی بود که ائتلاف سوری معارض و پرچمی را که این ائتلاف انتخاب کرده بود،‌ به‌رسمیت شناخت. امضای این توافقنامه واکنش انفعالی رسانه‌های سعودی و متحدانش را به دنبال داشته است. سعودی‌ها که چند ماهی است روابط خود را با قطر به سبب عدم‌ دنباله‌روی این کشور از سیاست‌های آل‌سعود قطع کرده‌اند، از این توافقنامه به خشم آمده‌‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: