سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
کد خبر: ۱۱۸۸۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۹
علی‌رغم انکار مسئولان


وزیر اقتصاد در حالی معتقد است، قاچاق از مبادی رسمی نداریم که متولیان این موضوع معتقدند ۴ تا ۷ میلیارد دلار قاچاق از این مبادی ثبت شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، مسعود کرباسیان چند روز پیش در حاشیه دیدار با دبیرکل سازمان جهانی گمرک در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا همچنان شاهد قاچاق کالا از مبادی رسمی هستیم، گفته بود: ما از مبادی رسمی قاچاق نداریم.وی در ادامه با این تحلیل که ممکن است تخلف داشته باشیم، اما نام آن قاچاق نیست، تصریح می‌کند، باید تخلف را از قاچاق جدا کرد. البته کرباسیان تلویحا بیان کرده اگر قاچاقی هم صورت بگیرد با حسابرسی پس از ترخیص آن را مد نظر قرار می‌دهیم.اگر مراد از «مبادی رسمی» در اظهارات کرباسیان، گمرک، مناطق آزاد، بنادر، بازارچه‌های مرزی، کوله بری و اسکله‌های کوچک باشد قطعا و یقینا اظهارات وزیر اقتصاد از اساس ناصحیح و قابل پذیرش نیست.
در صورتی که مبادی رسمی در کلام وزیر، صرفا گمرک بوده باشد، باز هم جای بسی تامل و درنگ دارد و طبق گفته مقامات و مسئولان نباید آن را بر مبنای واقعیت دانست.اظهارات کرباسیان در دوره وزارت در حالی مطرح شده که اردیبهشت ماه سال جاری به عنوان رئیس‌کل گمرک در گفت‌وگو با یک نشریه عنوان کرده بود: «به هر حال با وجود اینکه حجم قاچاق کاهش یافته، اما ما همچنان این معضل را برای اقتصاد کشور تهدید می‌دانیم‌.»این ادبیات بدان معنا است که اولا وجود قاچاق از مبادی رسمی را قبول دارد و در وهله بعد از کاهش آن سخن می‌گوید. چگونه ناگهان بعد از گذشت 6 ماه دیگر قاچاق از مبادی رسمی نداریم؟!در اینکه توان گمرک برای کشف قاچاق افزایش یافته شکی نیست، اما از اساس منکر این موضوع شدن نه تنها تفکری درست، بلکه خطرناک برای مقابله با این پدیده شوم محسوب می‌شود.علاوه‌بر این مباحث آبان ماه امسال نیز فرود عسگری رئیس‌کل گمرک که پیشتر معاون کرباسیان بوده است در اظهاراتی ناهماهنگ گفته بود 900 میلیون دلار قاچاق کالا پیش‌بینی پارسال از گمرک بوده است. وی البته ورد انبوه کالای قاچاق از مبادی رسمی را منکر شده بود.
مرداد سال جاری نیز خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با تایید ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی گفته بود کمی بیشتر از 30 درصد از کالای قاچاق در سال 95 از مبادی اصلی بوده که حدود 4میلیارد دلار است.
مرغ وزیر اقتصاد با وجود آمار ستاد نیز یک پا دارد و معتقد است که قاچاق از مبادی رسمی نداریم که فروردین سال جاری پور ابراهیمی رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفته بود برآوردها حاکی از آن است که سالانه حدود 20 تا 25 میلیارد دلار حجم کالای قاچاق به کشور است که بخشی از آن بعضا از مبادی رسمی کشور صورت می‌گیرد.وی در آماری متفاوت از مسئولان ستاد قاچاق کالا عنوان کرد حدود 7 میلیارد دلار از کالای قاچاق کشور که از مبادی رسمی صورت می‌گیرد از حوزه بحث استثنائات (از جمله تعاونی مرزنشینان) است. حدود 70 درصد از ارزش واردات کالای قاچاق به کشور از مبادی رسمی صورت می‌گیرد. سال‌ها است که گمرک از نبود دستگاه‌های پیشرفته و دقیق ایکس ری رنج می‌برد و کارشناسان متفق‌القول به این مسئله تاکید دارند، اما طی این چند سال گمرک نتوانسته خواسته را محقق کند و روند پوشش کالاها با ایکس‌ری‌های پیشرفته بسیار کند پیش می‌رود و سالانه حقوق بیت‌المال به دلیل اهمال کاری تضییع می‌شود.
در همین باره جمشیدی، رئیس‌سابق سازمان تعزیرات حکومتی سال 94 از جزئیات این تخلف و ورود کالاهای قاچاق از گمرکات پرده برداشته و گفته بود:‌ در بندرشهید رجایی ما حدود 6 هزار کانتینر در شبانه‌روز واردات و صادرات می‌شود. تنها دستگاه اسکنری که اینها را اسکن می‌کند 170 مورد را می‌تواند اسکن کند. یعنی نزدیک به 6 هزار کانتینر اسکن نمی‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: