دوشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۳
کد خبر: ۱۰۱۶۶۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲
سفارت آمریکا در لندن یک کودک سه ماهه انگلیسی را به اتهام حمایت از اقدامات تروریستی احضار کرده است.


آمریکا طی سال‌های گذشته همه روش‌ها برای مبارزه با تروریسم را امتحان کرده و گویا تازه به این نقطه رسیده که کودکان زبان بسته را نیز به ظن خطرناک بودن احضار ‌کند! مجوز الکترونیکی سفر موسوم به استا(ESTA)،  یا سیستم مبارزه با تروریسم آمریکا سیستمی است که از سوی دولت آمریکا برای شهروندان مسافر از کشورهای مورد تأیید در برنامه حذف روادید طراحی شده است.این سیستم، وظیفه تعیین واجد شرایط بودن کسانی که قصد سفر به آمریکا دارند را بر عهده دارد. در یکی از احمقانه‌ترین بخش‌های این مجوز الکترونیکی از مسافرین سؤال می‌شود که آیا شما تا کنون حملات تروریستی انجام داده اید یا می‌خواهید انجام بدهید؟!! سؤالی که دردسر باورنکردنی برای یک خانواده انگلیسی که قصد سفر به آمریکا را داشتند ایجاد کرد.
روزنامه «گاردین» در گزارشی از اشتباه پر هزینه پدربزرگ انگلیسی در پر کردن اطلاعات نوه سه ماهه‌اش و احضار این کودک به سفارت آمریکا در لندن خبر داده است.قرار بود «هاروی کنیون-کایرنز» کودک سه ماه انگلیسی به همراه خانواده‌اش به «فلوریدا» در آمریکا برود تا اولین سفر خارجی او برای گذراندن تعطیلات رقم بخورد.به همین منظور، «پُل کنیون» پدربزرگ او اطلاعات مربوط به نوه‌اش را در لیست «استا» ثبت کرد تا مقدمات سفر مهیا شود.
در یکی از بخش‌های این لیست، سؤال شده بود: «آیا شما به دنبال انجام دادن فعالیت‌های تروریستی، جاسوسی، خرابکاری یا نسل کشی هستید یا چنین کارهایی انجام داده‌اید؟»پدربزرگ 62 ساله در پاسخ دادن به این سؤال آنلاین برای نوه سه ماه خود، به اشتباه  جواب «آری» را ثبت کرد؛ اشتباهی که برای نوه‌ و خانواده‌اش پرهزینه و دردسرساز شد.وقتی مقامات آمریکایی با سفر این کودک سه ماهه مخالفت کردند، پدربزرگ متوجه اشتباهش شد.او گفت: «من اصلا نمی‌توانستم باور کنم که آنها نمی‌توانستند این را درک کنند که این واقعا یک اشتباه بود و اینکه یک نوزاد سه ماهه هیچ آسیبی به هیچ‌کس نمی‌زند.»
مقامات سفارت آمریکا در لندن، نوزاد انگلیسی که ساکن «پوینتون» شهر «چشایر» است را به سفارت احضار کردند و او و خانواده‌اش را مورد سؤال و جواب قرار دادند.سفر او و خانواده‌اش از خانه تا سفارت و سؤال و جواب در این باره، 10 ساعت به طول انجامید که این بیشتر از طول پرواز از شهر منچستر به اورلاندو در آمریکا (9/5 ساعت) است.  به گزارش گاردین، این ماجرا برای خانواده نوزاد انگلیسی، هزینه اضافی 3هزار پوندی دربرداشت چرا که روادید جدید به موقع صادر نشد و آنها پروازشان را از دست دادند.پدربزرگ و مادر بزرگ انگلیسی با همان پرواز به آمریکا رفتند اما پدر و مادر نوزاد و خودش چند روز دیگر با پروازی دیگر خود را به آمریکا رساندند.


نام:
ایمیل:
* نظر: