kayhan.ir

کد خبر: ۹۷۹۳۰
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۳
مهدی فیوضی، کارگردان سینما:

فعالیت دوتابعیتی‌ها در فرهنگ باید ممنوع شود(اخبار ادبی و هنری)

یک فیلمساز خواستار تعیین قوانینی مبنی بر ممنوعیت حضور دوتابعیتی‌ها در مدیریت و داوری‌های فرهنگی شد.مهدی فیوضی، کارگردان فیلم «نفوذی» در گفت‌وگو با کیهان اظهار داشت: بحث دوتابعیتی‌ها متأسفانه تأثیرات ضدفرهنگی بر جامعه خواهد گذاشت.
وی گفت: رهبر معظم انقلاب، بارها به تهدیدهای فرهنگی پرداخته و تعابیری چون تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و نفوذ فرهنگی را به کار برده‌اند. به نظر من، نفوذ فرهنگی بیش از مردم عادی، مدیران فرهنگی کشور را تهدید می‌کند.
کارگردان «محرمانه تهران» ادامه داد: کسی که دوتابعیتی است قطعا به کشور دیگری هم تعهد دارد. هیچ کس نمی‌تواند هم زیر پرچم ایران و هم زیر پرچم دشمن این کشور کار کند. این دوگانگی حتما ضربه خواهد زد و این افراد در بزنگاه‌های مختلف، ماهیت واقعی خود را نشان می‌دهند. حتی برخی از مسئولان به خاطر اینکه فرزندانشان مقیم یا درحال تحصیل در کشورهای غربی هستند، به طور ناخودآگاه نسبت به آن کشورها احساس دین می‌کنند.
وی افزود: این موضوع در فرهنگ، هنر و سینما تأثیری منفی گذاشته است و تأثیر سوء خود را بر کف جامعه و ذهن مردم  نیز خواهد گذاشت. مصداق بارز اینکه معمولا افرادی که تابعیت خارجی دارند، حاضر به همکاری با پروژه‌های سینمایی انقلابی و ارزشی نیستند. برخی نیز به امید دریافت تابعیت، به پای همکاری با این فیلم‌ها نمی‌آیند.
فیوضی در خاتمه خواهان تعیین قوانینی برای ممنوعیت کار دوتابعیتی‌ها در مراکز و برنامه‌های فرهنگی شد و گفت: مجلس شورای اسلامی نباید کوتاهی کند و به طور جدی باید قوانینی را تعیین کند که هیچ مسئولی در عرصه فرهنگ، اجازه استفاده از افراد دوتابعیتی را به عنوان مدیر یا در مقام داوری و ارزیابی نداشته باشد. باید مسئولینی که از چنین افرادی استفاده می‌کنند، جریمه شوند.