kayhan.ir

کد خبر: ۹۴۴۹۳
تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۲
دستاورد دیگری از برجام
یک مقام مسئول در وزارت صنعت، 7 ماه پس از انتشار خبر تعطیلی کارخانه «ارج» از تعطیلی «آزمایش»، دیگر کارخانه ملی تولید لوازم خانگی ایران خبر داد.مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: کارخانه «آزمایش» در تهران تعطیل و ماشین‌آلات آن به کارخانه «آزمایش» مرودشت منتقل شده است. ماشین‌آلات این کارخانجات به‌روز نیست و باید جایگزین ماشین‌آلات دارای تکنولوژی و به روز در دستور کار قرار گیرد تا واحدها تغییر کنند و شرایط رقابت‌پذیری فراهم شود.
عباس هاشمی در گفتگو با ایسنا، در مورد ارزش قیمتی زمین و نیز ارزش برند این کارخانجات، خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد در ارتباط با خریداری این کارخانه‌ها اقدام کند امکانات و ابزار این کارخانه‌ها قیمت مجزا و برند آنها نیز دارای قیمت دیگری است، چراکه ارزش و اعتبار امکانات و برند، متفاوت است.
گفتنی است  شرکت‌کارخانه‌های صنعتی آزمایش در سال ۱۳۳۷ شمسی در محل کنونی سرویس مرکزی شرکت واقع در خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ساعی تهران به ثبت رسید و آغاز به کار نمود. نخستین محصول تولیدی این نشان ملی که نزدیک به 60 سال سابقه تولید دارد، بخاری نفتی، آبگرمکن نفتی، تختخواب، میز و صندلی فلزی بود و در این اواخر به تولید یخچال فریزر بدون استفاده از گازهای مخرب لایه ازن در ایران مشغول بود.
مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به آخرین وضعیت کارخانه «ارج» اعلام کرد: در حال حاضر این کارخانه تعطیل نیست، اما باید اذعان کنیم که فعالیت آن چنانی و چشم‌گیری هم ندارد؛ بنابراین به دنبال این هستیم به معنای واقعی کارخانه «ارج» را فعال کنیم.
هاشمی با بیان این‌که کارخانه‌های ارج و آزمایش با مدیریت دولتی اداره می‌شدند، گفت: برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر این است که کارخانه‌های مربوطه را طبق همکاری مشترک با شرکت‌هایی که به تکنولوژی‌های روز دنیا دسترسی دارند، وصل کند و در نهایت با همکاری دو طرف مابین شرکت‌های خصوصی داخلی متقاضی و خارجی دارای تکنولوژی فعالیت مشترک صورت گیرد تا بتوانیم لوازم خانگی به روز را در کشور تولید کنیم.
وی با اشاره به این‌که جلساتی با سهامداران کارخانه «ارج» در همین رابطه برگزار شده است، اظهار داشت: بانک‌ها طبق سیاست‌های ابلاغی متوجه شده‌اند که نمی‌توانند بنگاه‌داری کنند و قصد بنگاه‌داری نیز ندارند؛ بنابراین به دنبال این هستیم طبق مذاکرات انجام شده با بخش خصوصی آنها را به خریداری کارخانه‌های مربوطه مجاب کنیم.
هاشمی ادامه داد: گام دومی که باید برداشته شود وصل کردن این شرکت‌های خصوصی با برندهای معتبر خارجی است تا با تکنولوژی که از کشورهای خارجی به ایران منتقل می‌شود کار را پیش ببریم، چراکه طی 30 - 35 سال گذشته تجهیزات و تکنولوژی در کارخانه‌های «ارج» و «آزمایش» به روز نشده است و به مرور زمان به سمت میرایی حرکت کرده‌اند.
مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که کارخانه‌های «ارج» و «آزمایش» دارای مشتری هستند، گفت: بانک قیمت زمین را تعیین می‌کند اما وزیر صنعت، معدن و تجارت اعتقاد دارد این زمین‌ها به هیچ‌ وجه قابل واگذاری نیستند که قیمت‌گذاری شوند، چرا که این زمین‌ها کاربرد دیگری دارند.
هاشمی با بیان این‌که به خریداران بخش خصوصی توصیه کردیم که بیشتر از منابع مالی خارجی بهره‌ گیرند، عنوان کرد: علت این‌که به دنبال همکاری با برندهای خارجی هستیم این است که آنها آورده‌ای را به کشور داشته باشند و به طور مثال اگر ۵۰ درصد تولید را با برند خارجی دارند برند «ارج» را نیز احیاء کنند.
گفتنی است شرکت کارخانه‌های صنعتی آزمایش از حدود 60 سال پیش آغاز به کار کرد و در همه سالیان گذشته به عنوان یک نشان ملی تولیدی لوازم خانگی مطرح بوده است. کارخانه ارج هم قدمتی 70 ساله داشت.
با این حال مسئولان وزارت صنعت در شرایطی از ارتقای تکنولوژی به شرکت‌های داخلی پس از ورشکستگی آنها سخن می‌گویند که چند روز پیش وزیر صنعت در حمایتی سؤال‌برانگیز از یک برند کره‌ای، برای بخشش جریمه گمرکی آن نامه‌نگاری کرده است.
نعمت‌زاده با ارسال نامه‌ای به رئیس‌گمرک درخواست کرد درباره جریمه 3 هزار میلیاردی تخلف شرکت ال‌جی بازنگری شود.
در حالی که کارخانه‌های ملی کشور که بار اصلی اشتغال مردم را به دوش می‌کشند یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند، باید از مسئولانی که در اجرای اقتصاد مقاومتی کارشکنی و کوتاهی می‌کنند بازخواست شود که چرا پیش از تعطیلی این کارخانه‌ها فکری به حال آنها نکرده‌اند که اکنون پس از اعلام خبر تعطیلی و بیکار شدن کارکنان آنها به فکر ارتقای تکنولوژی و احیای آنها افتاده‌اند.
همچنین در حالی که کالاهای خارجی با دور زدن قوانین گمرکی به جان بازار داخلی افتاده‌اند، درخواست وزیر صنعت برای بازنگری در جریمه در وانفسای بحران اشتغال جوانان کشور این شرکت‌ها چه معنایی دارد؟

نام:
ایمیل:
* نظر: