kayhan.ir

کد خبر: ۹۲۸۱۹
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۲
معاون وزیر آموزش و پرورش:

10 هزار مدرسه در ایران فرسوده و تخریبی است

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت:10هزار واحد آموزشی کشور فرسوده و تخریبی است.به گزارش ایرنا، مرتضی رئیسی در حاشیه افتتاح یک مجتمع ورزشی خیرساز در دزفول در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات و کمبود فضاهای آموزشی در کشور افزود: اعتبار سه میلیارد دلاری برای بازسازی این مدارس، تامین و استاندارد‌سازی واحدهای آموزشی و رفع سایر مشکلات تجهیزاتی مدارس کشور نیاز است.
وی با بیان اینکه این اعتبار در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مصوب شده تا در قالب برنامه ششم توسعه به تصویب برسد گفت:در این راستا پیش بینی شده تا از محل مازاد در آمد نفت این رقم به صندوق ذخیره ارزی کشور واریز شود تا برای رفع مشکلات آموزش و پرورش هزینه شود.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست با رای مثبت خود به این مصوبه وزارت آموزش و پرورش را برای حل مشکلات مدارس، استاندارد‌سازی و تامین زیر ساخت‌های آموزشی مورد نیاز کشور به ویژه در مناطق محروم یاری کنند.
رئیسی گفت: 30 درصد مدارس کشور در حال حاضر با استانداردهای آموزشی فاصله دارند ضمن اینکه 20 هزار واحد آموزشی نیز نیازمند مقاوم‌سازی هستند.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با تاکید بر اینکه نظام تعلیم و تربیت نیاز مبرمی به این میزان اعتبار دارد بیان کرد:این اعتبار که در راستای سند تحول آموزش و پرورش کشور نیازسنجی شده در انتظار رای نمایندگان مجلس برای تصویب نهایی است تا در برنامه ششم توسعه بتدریج در این راستا هزینه شود.
با تامین اعتبار مذکور و در یک برنامه پنجساله ایران دارای مدارس استاندارد و عاری از هر گونه کمبود و محدودیت خواهد شد.
رئیسی همچنین با تشریح مشکلات آموزش و پرورش در بخش سخت افزاری گفت:۱۰ درصد مدارس کشور 2 نوبته هستند که این امر کاهش کیفیت امر تعلیم و تربیت را به دنبال دارد.
وی تامین اعتبار مذکور را گام مهمی در راستای حل مشکل 2 نوبته مدارس در سراسر کشور و به روز آوری مدارس دانست.
رئیسی همچنین قول داد تا در سفر خود به دزفول تلاش خود را برای کاهش مدارس 2 نوبته، تامین وسایل گرمایشی و سرمایشی و سایر تجهیزات مدارس این شهرستان بکار گیرد.
وی گفت: باید به گونه‌ای عمل کنیم تا آموزش و پرورش بیش از خیران به یاری دانش‌آموزان نیازمند در مناطق محروم این شهرستان بشتابد.