kayhan.ir

کد خبر: ۹۲۶۵۸
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۳
گزارش خبری تحلیلی کیهان

مقاومت جواب داد، حلب آزاد شد /شاخ آمریکا و آل‌سعود شکست

شهر «حلب» پس از پنج سال اشغال تروریست‌ها، سرانجام دیروز به دست نیروهای ارتش سوریه و مقاومت کاملا آزاد شد و مردم حلب همزمان، این پیروزی بزرگ را جشن گرفتند. غرب و ارتجاع عرب اما همچنان در حیرت به سر می‌برند.

سرویس خارجی-

دیروز ارتش سوریه و نیروهای مقاومت پس از ماه‌ها نبرد، و فداکاری‌های بسیار، موفق شدند کنترل «کامل» شهر حلب را به دست بگیرند.
بر اساس گزارش خبرگزاری‌های مختلف، این پیروزی با شادمانی گسترده مردم در خیابان‌های حلب همراه شده است. «رامی عبدالرحمان» رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان) هم از فروپاشی کامل صفوف مخالفان (تروریست‌ها) خبر داده و گفته: «نبرد حلب به پایان رسید.»
در ماجرای حلب و پیروزی بزرگ، جشن و شادمانی خیابانی مردم این استان است؛ موردی که به تنهایی همه تبلیغات ماه‌ها و سال‌های اخیر حامیان خارجی تروریست‌ها را باد هوا کرد. شهروندان حلب پس از پنج سال ظلم و تعدی، جنایت، دیروز احساس می‌کردند که آزاد شده‌اند و به همین خاطر، سر از پا نمی‌شناختند.
حلب دومین شهر بزرگ و قلب صنعتی سوریه است. این شهر از سال 2012 به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد و بخش شرقی آن تحت اشغال تروریست‌ها قرار گرفت.
طی پنج سال اخیر تروریست‌ها علاوه بر غارت آثار باستانی حلب، اموال مردم را هم می‌دزدیدند و با انتقال آنها به ترکیه، این اموال را می‌فروختند.
جنایات هولناک
در آخرین لحظات!
خبرها از حلب همچنین حاکی است، تروریست‌ها که ثبت این بزرگترین پیروزی رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه را نمی‌توانستند تحمل کنند و از همدلی مردم با ارتش هم باخبر شده بودند، در آخرین لحظات خروج از حلب، دست به جنایات هولناکی زدند و گوش و بینی شماری از مردم بی‌دفاع را بریدند. این حرکت غیرانسانی، خود به تنهایی نشان می‌دهد که تروریست‌ها تا چه اندازه از دست مردم عصبانی بوده‌اند و شکاف میان آنها و مردم چقدر عمیق است. در سال‌های گذشته همه دستگاه‌های خبری غربی، عبری و عربی، به دروغ از پیوستگی میان مردم و افراد مسلح (تروریست‌ها) خبر می‌دادند. این بنگاه‌های خبری اما ضمن سکوت در قبال جنایات تروریست‌ها، و تخریب زیرساخت‌های شهری و بیمارستان‌ها توسط آنها، به دروغ برای مردم حلب اشک تمساح می‌ریختند. واکنش حامیان تروریست‌های شکست‌خورده نیز خواندنی است.
رسوایی حامیان تروریسم
پیروزی بزرگ مردم سوریه در حلب، حامیان تروریسم را به شدت رسوا کرده است و علت اصلی این رسوایی، برملا شدن حمایت قلبی مردم از ارتش سوریه است.
در مجموع، اتفاقات دیروز حلب برای آمریکا، اروپا، اسرائیل، ترکیه، عربستان و قطر بسیار تلخ بود. اما آنها رویه زشت خود را کنار نگذاشتند و دیروز نیز برای اینکه پیروزی بزرگ مردم سوریه را کمرنگ بکنند، باز هم غیرنظامیان را بهانه کردند و در حالی که خطرها در حلب رفع شده، یکپارچه در مورد وقوع «فاجعه انسانی» در حلب، ابراز نگرانی کردند؛ «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه، «فدریکا موگرینی» رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سران رژیم آل سعود از جمله این افراد بودند. در این جوسازی بی‌پایه و مضحک، اولاند حتی وقاحت را به اوج رساند و گفت: «جنایت‌هایی که در حلب علیه غیرنظامیان صورت می‌گیرد، جنایات جنگی هستند!» این در حالی است که هیچ بعید نیست تا چند سال دیگر اولاند به همراه سایر حامیان تروریسم در سوریه، به پای میز محاکمه کشیده شوند.«جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم آزادسازی حلب را «سقوط حلب» ذکر کرد! تا بدین شکل خشم و کینه خود را از پیروزی یاران بشار اسد، به نمایش بگذارد.
الجزیره، رسانه داعش
شبکه «الجزیره» که تحت مدیریت مالی و سیاسی دولت قطر است، به همراه شبکه سعودی «العربیه»، در ماجرای آزادسازی حلب، یک بار دیگر عملا ثابت کرد که ارگان رسانه‌ای گروه تروریستی داعش و دیگر تروریست‌ها هستند.
شبکه العربیه دیروز با وقاحت تمام و بدون اشاره به شکست سنگین تکفیری‌ها مدعی شد، نیروهای ارتش سوریه و مقاومت در شرق حلب دست به اعدام‌های گسترده زده‌اند و حتی تمام پرسنل بیمارستان‌های «الکلاسه» و «الحیات» و زنان و کودکان را در این منطقه اعدام کرده‌‌اند! این در حالی است که همین چند روز قبل ارتش سوریه از مجموع 1000 تروریست مسلحی که خود را به نیروهای دولتی تسلیم کرده بودند، بیش از 920 نفر از آنها را همان جا آزاد کرده‌اند! اقدامی که در کمتر جنگی نمونه‌ای از آن را سراغ داریم.
شبکه العالم نیز که فعالیت‌های دو شبکه الجزیره و العربیه را رصد می‌کرد، گزارش داد، این دو شبکه قطری و سعودی اخبار حلب را لحظه به لحظه پوشش می‌دادند، اما وقتی دیدند نیروهای ارتش و مقاومت حلب را آزاد کرده‌اند، فورا در پوشش خبری خود تغییر مسیر داده و اعلام کردند که داعش بر شهر «تدمر» مسلط شده و آن را از ارتش سوریه پس گرفته است! الجزیره هم به دروغ مدعی شد، نظامیان سوری زنان و کودکان را در حلب اعدام کردند و نظامیان ایرانی و روسی نیز در این اعدام‌ها مشارکت داشته‌اند!
مکر تازه آل‌سعود
رژیم آل‌سعود که تاکنون می‌خواست از طریق تروریست‌ها بر سوریه مسلط شود، اکنون که شکست مفتضحانه آنها را در حلب شاهد است، تلاش می‌‌کند به بهانه «بازسازی» وارد سوریه شود.
در این باره، تسنیم به نقل از روزنامه سوری «الثوره» گزارش داده، عربستان تلاش می‌‌کند سهم بزرگی از بازسازی سوریه را به شرکت‌های سعودی اختصاص دهد. ارزش این سهم حدود 200 میلیارد دلار گزارش شده است.
به گفته کارشناسان،‌ در صورتی که ریاض بتواند از این طریق وارد سوریه شود، هم به سود اقتصادی می‌رسد، هم گذشته زشت خود را در افکار عمومی سوریه پاک می‌کند و هم دوباره در جامعه سوریه و نهادهای دولتی نفوذ خواهد کرد. البته بعید به نظر می‌رسد، بشار اسد اجازه چنین اقدامی را دهد.
آمریکا و نقشه‌های تازه‌اش
به گزارش ایسنا، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، اما از نقش آمریکا در تسلط داعش بر «تدمر» (پالمیرا) خبر داده و گفته:‌ «احتمالا پیشروی داعش در پالمیرا با کمک واشنگتن صورت گرفت و هدف از این عملیات نیز، کم کردن فشارها بر تروریست‌ها در حلب بوده است.» البته آمریکا هم مدعی شده که در این یورش داعش، نقش نداشته است.
تدمر دوشنبه به اشغال عناصر داعش درآمد. وزیر دفاع روسیه این را هم گفته که این شهر به زودی توسط ارتش سوریه پس گرفته می‌شود.
روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز طی گزارشی درباره سوریه، نوشته «آمریکا با ناامید شدن از گروه‌های به اصطلاح میانه‌رو، بار دیگر دست به دامن داعش شده است کارشناسان نیز هشدار داده‌اند که بلای داعش به این راحتی، جامعه اسلامی و منطقه را رها نخواهد کرد.
سایر رویدادها
* رسانه‌های صهیونیستی اعتراف کردند که «بشار اسد» در نبرد حلب پیروز شده است.
* «تومان کورتولموش» معاون نخست‌وزیر ترکیه، اعلام کرد که این کشور به زودی عملیات خود را در  شهر «الباب» پایان می‌دهد. این شهر در شمال سوریه واقع است.
* «سمیر خرفان» رئيس کانون وکلای اردن با «بشار اسد» در دمشق دیدار کرد.