kayhan.ir

کد خبر: ۸۶۶۵۲
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۵
کاخ سفید که با مشاهده پیشروی‌های کنونی ارتش سوریه و مقاومت، همه رویاهای خود را در این کشور بر باد رفته می‌بیند، مسکو را تهدید کرده اگر دست از حمایت «بشار اسد» برندارد، تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید می‌کند!

سرویس خارجی -

در پی پایان یافتن آتش‌بس و همزمان با آن، آغاز حملات گسترده و موفق نیروهای مقاومت و ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها، آمریکایی‌ها به ابزارهای مختلفی متوسل شدند تا این حملات را متوقف کنند، اما نتوانستند. در هر صورت، از آنجا که شرایط موجود برای واشنگتن غیرقابل تحمل است و این احتمال وجود دارد که در سایه پیشروی‌های گسترده کنونی ارتش، راهبرد واشنگتن در سوریه به طور کامل شکست بخورد و با بن‌بست مواجه شود، کاخ‌ سفید گزینه «تحریم» را به میان کشید.
پیش از این، آمریکا و اتحادیه اروپا روسیه را به خاطر بحران اوکراین، تحریم کرده بودند، ولی این نخستین بار است که روسیه در ارتباط با سوریه نیز حرف از تحریم می‌زند.
پیش از این آمریکایی‌ها مداخله مستقیم خود علیه سوریه را منتفی دانسته بودند و البته، به علت آن اشاره نکردند.
علت واقعی، واهمه آمریکایی‌ها از رویارویی نظامی با روسیه است؛ کاخ سفید جنگ با روسیه را برای خود، یک خط قرمز می‌داند و از پیامدهای این جنگ می‌ترسد. به همین خاطر است که «تحریم» به عنوان تنها گزینه برای آمریکا، روی میز قرار می‌گیرد.
بر اساس گزارش العالم، «جاش ارنست» سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا گفت که آمریکا روسیه را به خاطر حمایت از دولت سوریه، ممکن است مورد تحریم قرار دهد.
ارنست گفت: «افق‌های اعمال تحریم‌های مالی بیشتر همچنان در دست بررسی است.»
وی توضیح داد: «ساز و کار تحریم‌های مالی با هدف برآورده ساختن منافع ما در جهان، مفید بوده است و به همین خاطر، این نوع مجازات را بعید نمی‌دانیم.»
پیش از این، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس هم خواستار تحریم روسیه در ارتباط با تحولات حلب شده بود.
افزایش حساسیت آمریکا و انگلیس نسبت به تحولات حلب و به میان کشیدن اهرم تحریم، به تنهایی نشان می‌دهد که اوضاع در حلب بر وفق مراد آمریکا و انگلیس پیش نمی‌رود.
بر اساس خبرهایی که رسانه‌ها دیروز گزارش کردند، واحدهای ارتش سوریه و نیروهای مقاومت پیروزی‌های بزرگی در این شهر به دست آوردند.
به هر حال، بحران سوریه واقعه‌ای بود که در آن، قدرت بالفعل و واقعی آمریکا به محک گذاشته شد و همه طرف‌ها، چه متحدان واشنگتن و چه محور مقاومت، به خوبی فهمیدند که آمریکا دیگر آمریکای سابق نیست؛ این کشور علاوه بر اینکه توان تحمل هزینه‌های کمرشکن یک جنگ بزرگ را ندارد، از بمب‌های هسته‌ای روسیه نیز به شدت واهمه دارد و از جنگ چهره به چهره با این کشور می‌ترسد.
آنچه در عمل قابل مشاهده است، برای جبهه مقاومت، یک رخداد شیرین و البته برای متحدان آمریکا و تروریست‌ها، تلخ هست، این است که آمریکا تروریست‌های «جیش الفتح» در حلب را به حال خود رها کرده و غیر از این، کاری از دستش ساخته نیست. «جان ‌کری» وزیر خارجه آمریکا، در آخرین اظهارنظرش در مورد حلب گفته: «امروز آتش‌بسی وجود ندارد و ما با آنها (روس‌ها) مذاکره نمی‌کنیم.»
وی در ادامه، این سوال را مطرح کرده که «نهایتا (در حلب) چه رخ می‌دهد؟ این مکان به کلی تخریب می‌شود. این توهم نیست، واقعیت است.»
به هر حال، آمریکایی‌ها اگر به حاشیه‌نشینی فعلی خود ادامه دهند، سوریه و حلب طی هفته‌های آتی شاهد تحولات مثبت و امیدوارکننده‌ای خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: