kayhan.ir

کد خبر: ۶۸۲۸۴
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۷

کشورداری به سبک اردوغان هر شهروند یک گلوله!

سیاست‌های داخلی اردوغان برخی شهرهای این کشور را به «مخروبه» تبدیل کرده است.


«رجب طیب اردوغان» که خود را «سلطان جدید ترکیه» می‌داند و با غرور خاصی همواره از الگوی حکومتی ترکیه سخن می‌گوید اکنون در داخل کشور با بحران‌ عجیبی مواجه شده است. مدل حکومتی ترکیه در این روزها یادآور این جمله معروف «هر شهروند یک گلوله» است. اردوغان هیچ مخالفتی را بر نمی‌تابد و تنها زبان برخورد با منتقدان را زور می‌داند. پیشه کردن این سیاست از سوی وی باعث شده شهرهای زیادی در ترکیه به عرصه مانور و عملیات تانک‌ها و سربازان تبدیل شود.
 انتشار تصاویری از برخی شهرهای کردنشین ترکیه در رسانه‌ها باعث شده است برخی از مخاطبان این تصاویر را متعلق به شهرهای جنگ زده سوریه یا افغانستان بدانند اما این تصاویر مربوط به شیوه برخورد پلیسی و سیاست مشت آهنین «اردوغان» با مردم کشور خود است. برخی از تصاویر متعلق به شهر «جیزره» در استان «شیرناک» ترکیه است که در ماه‌های گذشته صحنه درگیری نیروهای ارتش ترکیه با مخالفان بوده. گفته می‌شود طی 2 ماه گذشته ارتش ترکیه چیزی حدود 650 نفر را در این شهر به قتل رسانده است.
در جیزره هفته‌ها حکومت نظامی برقرار بود و طبق اعلام دولت ترکیه شبه نظامیان وابسته به گروه پ.ک.ک در این شهر و برخی دیگر از شهرهای این استان از جمله محله سور در شهر دیاربکر موضع گرفته و به نیروهای دولتی حمله می‌کنند. اوضاع شرق و جنوب شرق ترکیه به ویژه در استان‌های دیاربکر وشرناک نیز همچنان بحرانی است و درگیری‌های گاه و بیگاه بین نیروهای دولتی و گروه‌های نظامی کرد در هفته‌های اخیر که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشته است، همچنان ادامه دارد. درگیری‌های اخیر باعث شده تا کارشناسان سیاست‌های «اردوغان» در مورد مملکت داری را «اشتباه» و حتی آن را مقدمه‌ای بر تجزیه سوریه بدانند. همین سیاست‌ها باعث شد چند ماه پیش آتش‌بس بین کردها و دولت ترکیه پایان و جنگ داخلی در این کشور اوج بگیرد.