kayhan.ir

کد خبر: ۶۰۹۸۳
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۵
نشریه آمریکایی پولیتیکو:
نشریه آمریکایی پولیتیکو طی گزارشی نوشته منشأ اصلی تروریسم و افراط‌گرایی گروه تروریستی داعش نیست بلکه عربستان و قطر است و برای جلوگیری از این امر، باید مفتی‌های وهابی را به زندان گوانتانامو فرستاد.


با گذشت چند روز از حملات تروریستی در شهر پاریس و کشته شدن بیش از 130 نفر، رسانه‌های غربی همچنان از زوایای گوناگون در حال بررسی ریشه‌های چنین حملاتی هستند.
در این تحلیل‌ها اما، «وهابیت» همواره «عامل» تروریسم و تفرقه در جهان اسلام شناخته شده و آمده که افکار منحرف در این قرائت اشتباه از اسلام باعث به وجود آمدن گروه‌های تروریستی زیادی شده است.
به گزارش تسنیم، نشریه آمریکایی پولیتیکو نیز در تحلیل خود آورده منشا اصلی تروریسم، افراط‌گرانی چون «جان جهادی» جلاد معروف داعش نیست بلکه کشورهایی مانند عربستان و قطراست که از طریق مبلغان وهابی خود، اقدام به تربیت عناصر تروریستی می‌کنند.
به اعتقاد نویسنده این نشریه، از سال 2001 سیاست مبارزه بااین افراطیون همانند از بین بردن علائم یک بیماری بوده تا درمان قطعی آن این نشریه آمریکا با انتقاد از دولتمردان آمریکایی می‌نویسد، سیاستمداران آمریکایی بدون توجه به ریشه‌های تروریسم اجازه گسترش آن را داده‌اند. افرادی که در زمان حملات تروریستی 11 سپتامبر به مدرسه می‌رفتند اکنون به اندازه کافی رشد یافته و با مفاهیم خشونت سلفی نه تنها آشنا هستند بلکه به آن اعتقاد دارند. به اعتقاد نویسنده این گزارش، به جای تلاش برای ردیابی افرادی مانند «جان جهادی» راه حل بهتر توجه به منشأ مشکلات است که در حال آموزش وهابیت و ترویج خشونت علیه شیعیان، ایزدی‌ها یا مسیحیان به عنوان افرادی مرتد است.
پولیتیکو این را هم نوشت که «اگر می‌خواهیم کسانی را در گوانتانامو زندانی کنیم، بهتر است که مبلغین سلفی و وهابی را به آنجا ببریم، نه کسانی را که فریب این آموزه‌ها را خورده‌اند.» این گزارش در پایان تاکید می‌کند، درصورتی که امکان جلوگیری از خشونت وجود نداشته باشد انگشت اتهام را مستقیما باید به سوی حامیان قطری و سعودی آن و همچنین تئوریسین‌های سلفی گرفت.
 گفتنی است تاکنون صدها شخصیت و رسانه در سرتاسر جهان اعلام کرده‌اند که عربستان و قطر و صد البته ترکیه، از حامیان اصلی تکفیری‌ها هستند. تکفیری‌ها از تفکر وهابیون سعودی و قطری الگو گرفته و دست به جنایت می‌زنند.
همین یکی دو روز پیش بود که پوتین گفت، برخی کشورهای عضو گروه 20 از حامیان مالی داعش هستند.!

نام:
ایمیل:
* نظر: