kayhan.ir

کد خبر: ۵۹۶۳۴
تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۳
میرکاظمی تشریح کرد

اصرار وزارت نفت بر واردات بنزین

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به تشریح تخلفات وزارت نفت در زمینه واردات بنزین پرداخت.


مسعود میرکاظمی در گفت‌وگو با نسیم با انتقاد از پافشاری وزیر نفت بر واردات بنزین اظهار داشت: در حوزه پالایشگاه‌ها آقای زنگنه روی واردات بنزین پافشاری کرد و گفت که بنزین یورو 4 وارد می‌کند. مجلس که برای نظارت وارد عمل شده و متوجه یورو 4 نبودن بنزین وارداتی شد، آقایان در وزارت نفت گفتند که از مرداد ماه قرار است بنزین یورو 4 وارد شود. اما جالب اینجاست در حال حاضر هم که ما اسناد را بررسی می‌کنیم برخی از این محموله‌های وارداتی یورو 4 نیست و متأسفانه دلال‌هایی در این خصوص هستند که در حال واردات بنزین بوده و با قیمت بالایی به وزارت نفت می‌فروشند.
وی افزود: آنها حتی به دلیل تحریم‌ها هنگام تحویل بنزین به وزارت نفت بین 2 تا 9 دلار افزایش قیمت در نرخ بنزین انجام دادند که اینها تخلف است و دیوان عدالت اداری گزارش آن را به مجلس داده است. متأسفانه برخی از افراد مجهول‌الحال هم به عنوان افراد واردکننده به لیست واردکنندگان بنزین اضافه شده‌اند.
در این دولت همه چیز
 به حالت نیمه تعطیل درآمده است
 میرکاظمی با تأکید بر مشکلات وزارت نفت در تکمیل فازهای پارس جنوبی در دوران مدیریت زنگنه تصریح کرد: تمام تبلیغات و مانور زنگنه روی تکمیل فازهای پارس جنوبی، مربوط به دولت قبل است و در این دولت همه چیز به حالت نیمه تعطیل در‌آمده است.
وی خاطرنشان کرد: در دولت سازندگی و اصلاحات هشت فاز به طور ناقص دنبال شده بود و پرونده‌هایی مانند استات اویل، توتال و کرسنت هم به وجود آمد اما در دولت سابق پروژه‌ها به شرکت‌های ایرانی واگذار شد. مثلاً در خصوص فاز دوازده که اخیراً افتتاح شد، یادم هست زمانی که من به وزارت نفت رفتم، یک زمین خالی بود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: به عنوان مثال یک فاز پارس جنوبی 75 میلیون مترمکعب گاز را در روز تأمین می‌کند و با 92 درصد پیشرفت از دولت دهم تحویل دولت یازدهم شد و آقای زنگنه و تیمشان بعد از 20 ماه آن را به بهره‌برداری رساندند، در حالی که اولین اتصال آن به شبکه گاز در زمان وزارت آقای قاسمی اتفاق افتاد. فازهای دیگر هم به همین ترتیب در دوران آقای زنگنه به کندی پیشرفت کردند. سؤال اساسی ما از آقای زنگنه این است که این فازهای پارس جنوبی با چه درصدی تحویل دولت یازدهم شد و امروز در چه درصدی هستند؟ این سؤال را قبلاً از ایشان پرسیدیم و باید در کمیسیون انرژی به آن پاسخ دهند.
میرکاظمی گفت: میادین مشترک در دولت دهم شتاب خوبی گرفته بود، ولی متأسفانه آقای زنگنه تقریباً آنها را تعطیل کرد. در خصوص عملکرد پالایشگاه‌ها هم ایشان باید پاسخگو باشند. زیرا بازسازی و تولید بنزین آنها به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در حال کاهش است. ایشان پیشرفت این پالایشگاه‌ها را متوقف کردند برای اینکه اروپایی‌ها بیایند، در حالی که تذکری به آقای زنگنه در کمیسیون انرژی در روز اول وزارتشان داده شد که منتظر اروپایی‌ها نشوید، زیرا تا لغو کامل تحریم‌ها اتفاق نیفتد اروپایی‌ها برای سرمایه‌گذاری به صنعت نفت ما نمی‌آیند.
زنگنه با سیاه‌نمایی شرکت‌های چینی
 و ایرانی را از پالایشگاه‌ها بیرون کرد
و منابع داخلی مورد نیاز را تأمین نکرد
وی خاطرنشان کرد: زنگنه با یک کار شتاب‌زده و با سیاه‌نمایی چینی‌ها را از پروژه‌های نفتی بیرون کرد، سپس شرکت‌های ایرانی را هم رد کرد و منابع داخلی مورد نیاز را تأمین نکرد. از خارج هم کسی برای سرمایه‌گذاری نیامد. قیمت نفت هم به دلیل دیپلماسی ضعیف‌شان کاهش یافت، بنابراین در حال حاضر پروژه‌های نفت کشور معطل مانده است. وزیر اسبق نفت بیان کرد: گازرسانی به روستاها و شهرهایی که فاقد گاز بودند کند و یا تقریباً متوقف شده است. در پتروشیمی هیچ کار اساسی صورت نگرفته است. عملاً چند مجتمع پتروشیمی را هم تعطیل کردند و آن چیزی که ایشان امروز در بخش پتروشیمی گزارش می‌دهند عملکرد دولت قبل است. اینها با عدد و رقم قابل اثبات است و اگر لازم شد یک روز با عدد و رقم اینها را اثبات می‌کنم.
زنگنه دو بار در دیپلماسی انرژی مردود شد
وی افزود: بعد از حمله داعش به مراکز نفتی عراق و هزینه‌هایی که به این کشور تحمیل شد، قیمت نفت در حال افزایش بود که زنگنه اعلام کرد که من به عنوان وزیر نفت ایران کاهش تولید نفت را جبران می‌کنم که با این اظهار نظر وی دوباره قیمت نفت پایین آمد.
وزیر اسبق نفت گفت: ضعف بعدی زنگنه در دیپلماسی به عملکرد ایران در اوپک برمی‌گردد که متأسفانه ایران درست مثل عربستان موضع‌گیری کرد و در نهایت هم برنامه‌های آقای زنگنه برای افزایش قیمت نفت با شکست رو به‌رو شد، چون زنگنه نتوانست عربستان سعودی را برای رسیدن به هدف خود قانع کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص چگونگی استیضاح زنگنه هم توضیح داد: آخرین آماری که دیده بودم 30 تا 40 نفر استیضاح زنگنه را امضا کرده بودند و احتمالاً تعداد امضاها بیشتر خواهد شد. متأسفانه برخی حمایت‌ها در رأس مجلس از آقای زنگنه می‌شود که جای سؤال دارد و تعجب‌برانگیز است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر جدیت نمایندگان در موضوع استیضاح زنگنه تصریح کرد: نمایندگان برای استیضاح آقای زنگنه خیلی جدی هستند، ولی تاکنون مواردی پیش آمده که جلوی استیضاح ایشان را گرفته است. یکی بحث مذاکرات بود که نمایندگان می‌خواستند دولت تضعیف نشود. بعد از آن هم بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش و راه مطرح شد. نمایندگان در حال حاضر ملاحظه دولت را می‌کنند نه ملاحظه آقای زنگنه را، ولی متأسفانه در هیئت رئیسه هم عده‌ای هستند که هوای برخی از وزرا را دارند و هوای برخی دیگر از وزرا را ندارند.
زنگنه با پافشاری بر سمی بودن بنزین پتروشیمی‌ها به آمریکا در مذاکرات
 کد می‌داد
وی با بیان اینکه زنگنه با تأکید بر سمی بودن بنزین پتروشیمی‌ها به آمریکایی‌ها کد می‌داد گفت: وی در مسئله بنزین پتروشیمی‌ها اعلام کرد که این بنزین سمی است، یعنی این چیزی که آمریکایی‌ها روی آن برای مذاکره دل‌خوش کرده بودند را مطرح کرد. در واقع وی در بسیاری از موارد منافع ملی را زیرپا گذاشته که ان‌شاءالله در روز استیضاح با سند و مدرک در صحن علنی مجلس اثبات خواهد شد.