kayhan.ir

کد خبر: ۵۵۶۱۳
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۴
هشدار قوه قضائیه:
قوه قضائیه در مورد تغییر سبک زندگی ایرانی - اسلامی در فضای مجازی از طریق پیام‌رسان‌ها هشدار داد.


خبر احتمال فیلتر شدن برخی از نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه مانند وایبر، وی چت، تلگرام، اینستاگرام و غیره چند وقتی است در رسانه‌ها مطرح می‌شود. هر چند برخی از این نرم افزارها فیلتر شد اما گروهی دیگر با محدودیت‌هایی مواجه شده است. نکته قابل تامل اینکه محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی از فعالیت ۱۳ میلیون شهروند ایرانی در فضای نرم افزار پیام رسان تلگرام خبر داده و گفته است که «در این نرم افزار ٣٠ درصد اطلاعات در داخل و ٧٠ درصد آن در خارج از کشور میزبانی می‌شود.»
هرچند دبیر شورای عالی فضای مجازی وعده و وعیدهایی برای کنترل امنیت اخلاقی و اطلاعاتی این نرم افزار و سایر نرم افزارها داده اما آیا تمام نگرانی مسئولان، کارشناسان، آسیب شناسان و پدران و مادران میزبانی و امنیت اطلاعات کاربران تلگرام یا وایبر است؟ حجت‌الاسلام حسن شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور می‌گوید: در گذشته شخصیت افراد ابتدا متاثر از خانواده و تربیت خانوادگی بود و پس از آن مدرسه و محیط اجتماعی و کار، اما امروز این ترتیب تغییر کرده و افراد تحت تاثیر فضای مجازی قرار دارند.
از یهویی تا گروه فامیل‌ها و غریبه‌ها!
من و ماشینم یهویی؛ گروه بچه پولدارهای تهرونی؛ روی این لینک کیلک کن عکس‌های ... ببین؛ عکس دیده نشده از یک بازیگر زن همراه با شایعه قتل، تصادف، ازدواج یک چهره یا هنرمند، گم شدن قلابی یک بچه، زندگی یک بچه پولدار با یوزپلنگ آسیایی، گروه خانواده من و  خلاصه هرچه بخواهید می‌توانید در این روزهای تلگرام پیدا کنید. خوبی این نرم افزار هم این است که نه شماره تلفن را مشخص می‌کند و نه آدرس ایمیل یا نشانه‌ای  برجا می‌گذاری و ورود برای همه آزاد است! انتقال اخبار و عکس‌ها و دست به دست شدن اطلاعات افراد مثل برق و باد در این نرم افزار کولاک می‌کند.
فیروز اکبری و سعیدرضا اکبری از کارشناسان ارتباطات پس از ماه‌ها تحقیق در مورد نقاط ضعف استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه و پیام رسان‌ها در زندگی می‌گویند: تلفن همراه ۱۲ مشکل برای کاربر ایجاد خواهد کرد:
۱- کمرنگ کردن ارزش‌های اسلامی و اخلاقی
۲- از بین رفتن حریم خصوصی
۳- به مخاطره افتادن سلامت اجتماعی، فرهنگی و روانی جامعه
۴- به خطر افتادن هویت ملی
۵- پخش شایعات
۶- دستیابی به اطلاعات
۷- تصادفات و حوادث ناشی از استفاده راننده از تلفن همراه
۸- بوجود آوردن اختلالات ذهنی
۹- اعتیاد به تلفن همراه
۱۰- کاهش مهارت‌های ارتباطی
۱۱- حاکم کردن ادبیات غیرمتعارف بر جامعه
۱۲- تهدید سلامت انسان در اثر استفاده زیاد از تلفن همراه
عشق و محبت مجازی!
حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در همین رابطه به مهر می‌گوید: این روزها فضاهای مجازی در شکل‌ها و رنگ‌های متفاوت به زندگی و خانواده هجوم آورده و باعث بسیاری از مشکلات و افزایش اعتیاد و روابط نادرست در خانواده‌ها شد؛ یعنی باید گفت که فضای مجازی کمر همت برای از هم‌پاشیدگی خانواده‌ها بسته است. حتی فضای مجازی سبک زندگی و نوع روابط اجتماعی را تغییر داده و به دلیل تغییر هویت‌ها زمینه جرم و جنایت افزایش یافته و امکان سوء‌استفاده در اختیار افراد قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: فریبکاری هم در فضای مجازی زیاد شده و معمولا نوجوانان و جوانان که تجربه زیادی ندارند به سرعت جذب این فضا شده و تحت تاثیر قرار می‌گیرند که نتیجه این امر در زمانه فعلی رشد قابل توجه آمار جنایت، اعتیاد، روابط نامناسب اخلاقی و خیانت‌های خانوادگی است؛ در واقع باید گفت که موج سهمگینی در راه است. جوانی که در فضای مجازی معتاد می‌شود از زندگی طبیعی خود خارج  و قدرت اداره زندگی طبیعی ندارد و حتی زندگی‌اش با اختلال جدی روبرو می‌شود.وی افزود: نسل جوان به طوری به این فضا اعتیاد پیدا کرده که در فضای بازی آنلاین زندگی می‌کند مثل بازی معروف «کلش آف کلنز» که حتی بحث احساسات و عواطف را در فضای مجازی به جای احساسات طبیعی به خود مشغول می‌کند، به طوری که عشق و محبت مجازی، نفرت و جنگ مجازی جای همین‌ها را در فضای طبیعی و معمولی می‌گیرد. چه بسا ممکن است حتی تا دو سه سال دیگر به جایی برسیم که افراد همه لذات طبیعی خود را در فضای مجازی به دست آورند؛ به این معنی که به جای رابطه دوستانه و عاشقانه با همسر آن را در فضای مجازی داشته باشند که البته بسیاری از آن‌ها به شکل حرام و غیرشرعی است.
صادقی گفت: آنچه مسلم است، این فضا بسیار عجیب و غریب است و شاهدیم که هجوم وحشتناکی به سبک زندگی اسلامی وارد می‌شود و کل حیات بشر را دگرگون کرده و در این میان هر انسان آگاهی باید حساس شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: