kayhan.ir

کد خبر: ۵۵۱۳۷
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۹

خط تولید یخچال فریزرهای تقلبی با آرم شرکت‌های معروف پلمب شد

مدیرکل استاندارد استان تهران از کشف خط تولید یخچال و فریزر خانگی سامسونگ که اقدام به جعل نشان A+ می‌کرد، خبر داد.

محسن بیات در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بازرسی‌های این سازمان از مراکز تولید و نگهداری کالاهای مشمول استاندارد اجباری، گفت: در جریان این بازرسی با همراهی نماینده سازمان تعزیرات حکومتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، حدود 500 دستگاه یخچال و فریزر شناسایی شده است که به صورت مونتاژ در ایران و بدون مجوز استاندارد تولید می‌شده است.
به گفته وی این یخچال و فریزرها که به عنوان اصل و ساخت کشور کره جنوبی در نمایندگی‌های سامسونگ عرضه می‌شود مجوز استاندارد برای مونتاژ در ایران را ندارد و تاکنون از این اداره کل هیچ مجوزی بر استاندارد بودن و گرید انرژی دریافت نکرده است.
مدیرکل استاندارد استان تهران با بیان این که قطعات کالایی از خارج از کشور وارد می‌شدند، ادامه داد: این قطعات در کارخانه‌ای در جاده قدیم کرج ترکیب‌بندی و مونتاژ می‌شدند که تولیدات این واحد متخلف توسط بازرسان کل استاندارد توقیف، خط تولید آن پلمب و متخلفین به مراجع قضایی معرفی شدند.
بیات در این زمینه گفت: تولید، توزیع و تمرکز کالاهای مشمول استاندارد اجباری نیازمند دریافت پروانه استاندارد است که برند سامسونگ برای عرضه در ایران این استاندارد را دریافت نکرده است.
وی با تاکید بر این که این یخچال فریزرها مرتبط به همان برند معروفی است که در حال حاضر در تهران در حال توزیع هستند اظهار داشت: بر طبق ماده 9 سازمان ملی استاندارد این شرکت مکلف بوده از سازمان ملی استاندارد پروانه بهره‌برداری دریافت کند که این کار را نکرده است. از سوی دیگر برچسب گرید انرژی نیز نیاز به اخذ مجوز استاندارد دارد که این شرکت بدون اصل مجوز ادعا کرده که گرید انرژی این محصولات A+ است.
به گفته وی مسئولان شرکت مذکور با مراجعه به سازمان استاندارد از این که این کالا مشمول استاندارد اجباری بوده و باید در این زمینه مجوز می‌گرفتند، اظهار بی‌اطلاعی کرده و اعلام کردند مدیرعامل سابق ما از این موضوع اطلاعی نداشته و ما در حال حاضر در حال پیگیری برای حل این مشکل هستیم.