kayhan.ir

کد خبر: ۵۵۱۱۹
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۳

دنیا بعد مرگ تو می‌تواند سکوت کند؟!

سمیرا خطیب‌زاده
بغضی عجیب گلوی تمام مادران جهان را فشرده است، وقتی مظلومانه جان دادن تو را دیده‌اند.
نمی‌دانم چه راز سر به مهری است در این قصه، که کودکان سرزمین من از چند روز پیش خواب از چشمشان پریده است. نکند که خواب ابدی و مظلومانه تو را در کنار دریا دیده‌اند؟!
پیکر بی‌جان تو در کنار ساحل، فریاد عرشیان را هم بلند کرده است. فرشتگان را ببین که چگونه بال‌هایشان را برای پیشواز نو پهن کرده‌اند؟!
شاید هم  کینه توزی و ظلم بشر است که آنان را اینگونه بی‌تاب کرده است؟!
شاید باورش برای آنان سخت است که انسانی که می‌تواند خلیفه‌الله در زمین شود امروز با ظلم به انسان‌هایی بیگناه یا سکوت در برابر ظالمان تا این حد تنزل پیدا کرده است؟!
راستی «آیلان» بگو چه خواب می‌بینی که این گونه آرام جان سپرده ای؟!
شاید خواب اسباب بازی‌هایت را....
یا آن خانه شنی که با برادرت ساعتی قبل سوار شدن بر قایق در کنار ساحل ساختید؟!
شاید خواب آغوش گرم مادر را که هر شب با لالایی‌اش به خواب می‌رفتی؟
اما « آیلان» ببین دریا چه زیبا تو را در آغوش گرفته است.
آیا دنیا بعد مرگ تو می‌تواند سکوت کند!
هیچ می‌دانستی تصویر بی‌جان تو تمام آوارگی مسلمانان مظلوم سوریه را خلاصه می‌کند؛ سفرهایی از ترس مرگ به دست  ظالمان داعشی را. آنان که انسانیت را دیر زمانی است فراموش کرده‌اند؟!
جسم بی‌جان تو خشم هر وجدان بیداری را برمی‌انگیزد، خشم از مدعیان حقوق بشر جهانی که به نظاره نشسته و سکوت پیشه کرده‌اند!!
از سازمان‌های ناتوان تا مجامع بین‌المللی که تکفیری‌های داعش بیایند و جنایاتشان را علیه مردم مظلوم سوریه دوباره توجیه کنند!!
از سردمداران ظلم جهانی که هر‌گونه  فریاد اعتراضی را با وتوی سیاه خویش در نطفه خفه کنند!!
اما بدان و مطمئن باش مرگ دلخراش تو  ما را ناامید نخواهد کرد برای مبارزه با ظلمی جهانی، چنانکه بشار اسد پس از مشاهده تصاویر پیکر  بی‌جان تو در سواحل مدیترانه اعلام کرد: «این تصاویر عزم ما را برای ادامه نبرد با تروریسم افزایش می‌دهد.»
اما بدان اگر آن چهره معصوم تو، با آن بلوز قرمز و کفش‌های کودکانه  که بر دو پای کوچکت بود و موج‌ دریا آن را نوازش می‌داد نتواند مدعیان ظلم و تزویر جهانی را از خواب بیدار کند، آنها دیگر هرگز از خواب بیدار نخواهند شد!
همان طور که روزنامه ایندیپندنت خود زبان به اعتراف گشوده و در زیر عکس بی‌جان تو نوشته است: اگر عکس این کودک غرق شده موضع اروپا را در برابر مهاجران تغییر ندهد، چه چیزی تغییر خواهد داد؟