kayhan.ir

کد خبر: ۵۰۳۱۶
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۱
با معرفی برترین‌ها
اسامی ۱۰ نفر اول گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و ۳ نفر اول گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی کنکور سراسری ۹۴ اعلام شد.


سازمان سنجش آموزش کشور اسامی برترین‌های کنکور امسال را اعلام کرد.
به گزارش  مهر، اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی هنر به این شرح است: 1- آناهیتا هدایتی از تهران، 2- المیرا آشفته از تهران، ۳-غزاله پژند از کرج
بر اساس این گزارش اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی زبان‌های خارجه به این شرح است: ۱-پویا همدانیان خوزانی از کاشان، ۲-یاسمین فروتنی از شیراز، ۳-زینب شیرزادمقدم از شمیرانات
همچنین اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی به این شرح است: 1- پژمان شهبازی دستجرده از اصفهان، 2- محمد رسول یزدیان از قم، 3- وحید بالازاده مرشت از بابلسر، 4- مهدی لطافتی از شیراز، 5- امیر حسینی از شیراز، 6- کیانوش عباسی از شمیرانات، 7- محمدسعید مسیحا از یزد، 8- سینا رنجکش‌زاده از ارومیه، 9- کیمیا اسدی جوزانی از تهران، 10- مسعود امیری کندبن از تهران
اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی علوم تجربی به این شرح است: 1- سارا همتی از تبریز، 2- کیانا تدبیر واجارگاه از لنگرود، 3- فائزه قایم دوست از زاهدان، 4- مهران نعمت زاده از یزد، 5- احسان طاهری فرد از شیراز، 6- عرفان طاهری‌فرد از شیراز ، 7- کیارش زارع از بیرجند، 8- معین علا از نور، 9- میثم فرج پور نیری از اردبیل، 10- نیکان زرگرزاده از تهران
اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی علوم انسانی نیز به این شرح است: 1- علی کیانی نیستانکی از تهران، 2- سید ابوالفضل میررضی از اصفهان، 3-ابوالفضل مشیری از اصفهان، 4- فائزه کرمی از تهران، 5- کیان فرح‌زا از یزد، 6- زینب صالحی دولابی از تهران، 7- فاطمه غلامی از نجف آباد، 8- صدف وفا از شیراز، 9- محمدرضا اقبالی‌زارچ از یزد، 10- محمدرضا سلطانی علی‌آباد از یزد
نتایج اولیه کنکور ۹۴ امروز اعلام می‌شود
همچنین سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۴ در ساعت ۱۸ امروز خبر داد.
لذا داوطلبان می‌توانند جهت مشاهده و اطلاع از نتایج خود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.
دفترچه راهنمای انتخاب رشته نیز فردا بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و روز پنجشنبه ۱ مردادماه این دفترچه به صورت محدود منتشر و توزیع می شود.
انتخاب رشته از ۵ مرداد
سازمان سنجش اعلام کرد، انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز از ۵ مرداد آغاز می‌شود و تا ۱۰ مرداد ادامه خواهد داشت.
گفتنی است، آزمون سراسری سال ۹۴ در روزهای ۲۱ و ۲۲ خرداد ماه در ۳۶۵ شهرستان و ۱۷ کشور خارجی برگزار شد که تعداد ۷۹۵ هزار و ۶۷۷ داوطلب در این آزمون شرکت کردند.
همچنین رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تغییرات مهم در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۴ گفت: ظرفیت پذیرش ۷۶۷ هزار و ۲۵۷ نفر است که این تعداد نسبت به سال گذشته افزایش چندانی نداشته است.
دکتر ابراهیم خدایی دیروز در نشست خبری اعلام نتایج اولیه کنکور ۹۴ با تشریح تغییرات انتخاب رشته در آزمون امسال گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری ۹۴ ساعت ۱۸ امروز بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و فرآیند انتخاب رشته داوطلبان مجاز نیز در روزهای ۵ تا ۱۰ مردادماه انجام خواهد شد.
انتشار پاسخنامه‌ها در روز چهارشنبه ۳۱ تیرماه
وی افزود: پاسخنامه ۷۵ هزار نفر اول علوم ریاضی، تجربی و انسانی و ۱۰ هزار نفر اول هنر و زبان نیز پس از کارنامه فردا همزمان با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر می‌شود. زمان اعلام نتایج رشته‌های دارای شرایط خاص و گروه هنر نیز ۴ مردادماه خواهد بود.
خدایی اظهار داشت: نرم‌افزار انتخاب رشته مجازی از روز پنجشنبه اول مردادماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می‌توانند به همراه ویژه نامه انتخاب رشته از آن برای تخمین شانس قبولی خود استفاده کنند.
قوانین جدید برای سهمیه ایثارگران
وی یادآور شد: یک تغییر شکلی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته بوجود آمده است که رشته‌ها را بر اساس دانشگاه‌ها تجمیع کرده‌ایم. همچنین قانون سهمیه ایثارگران بر اساس قانون مصوب مجلس تغییراتی داشته است و میزان ظرفیت از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش و حد نصاب در گروه پزشکی از ۸۰ به ۷۰ درصد آخرین نمره کاهش داشته است.
اعمال سهمیه ۳۰ درصدی مناطق محروم برای رشته‌های علوم پزشکی
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ۳۰ درصد ظرفیت رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به استانهای محروم و استانهایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، اختصاص یافته است. اما نکته مهم این است که افرادی که این رشته‌ها را در این مناطق انتخاب می‌کنند باید سه برابر مدت تحصیل تعهد خدمت بدهند.
تعهد 3 برابری خدمت برای پذیرفته‌شدگان در سهمیه مناطق محروم علوم پزشکی
وی افزود: داوطلبان توجه کنند که اگر می‌خواهند در مناطق خود بمانند و ۳ رشته دکتری حرفه‌ای را بر اساس ظرفیت مناطق محروم انتخاب کنند، باید تعهد خدمت بدهند و علاوه بر آن تنها پس از گذراندن نیمی از تعهد، می توانند ادامه تحصیل دهند. پذیرفته‌شدگان در این ظرفیت، امکان تغییر رشته و محل ندارند. ضمن آنکه تنها در محدوده اعلام شده امکان کار دارند. این امر به منظور ماندگاری نیروهای پزشکی در مناطق محروم طراحی شده است.
خدایی با اشاره به تغییر دیگر انتخاب رشته گفت: پیش از این برای انتخاب رشته‌های دارای شرایط خاص و نیمه متمرکز محدودیت وجود داشت و داوطلبان باید از اولویت ۳۰ به بعد رشته‌های خود را درج می‌کردند اما دیگر این محدودیت وجود ندارد. رشته‌های خاص هنر نیز در روزهای ۸ و ۹ و ۱۶ مردادماه آزمون عملی خود را برگزار می‌کنند.
وی درباره نرم‌افزار انتخاب رشته یادآور شد: این نرم‌افزار بر اساس آخرین نمرات و متناسب با ظرفیت، امکان قبولی را برای داوطلب اعلام می‌کند. ضمن آنکه سازمان سنجش برای مشاوران آموزش و پرورش دوره‌های آموزشی برگزار کرده است که بهتر بتوانند داوطلبان را راهنمایی کنند.
تقریبا همه افراد مجاز به انتخاب رشته شده اند
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار داوطلبان و ظرفیت پذیرش گفت: تعداد ۸۷۷ هزار نفر در آزمون سراسری ثبت نام و ۷۹۶ هزار نفر در آزمون شرکت کردند. کمتر از ۱۰ درصد غایب داشتیم که نشان می‌دهد داوطلبان واقعی با تعداد خروجی‌های دبیرستان‌ها همخوانی دارد. پشت صف کنکور در حال کاهش است و تقریبا همه افراد مجاز به انتخاب رشته شده‌اند.
وی افزود: از میان ۷۹۶ هزار نفر تعداد ۷۶۷ هزار و ۲۵۷ نفر ظرفیت داریم که ظرفیت پذیرش در علوم ریاضی ۲۸۰ هزار و ۲۴۷ نفر، ظرفیت پذیرش در علوم تجربی ۲۲۷ هزار و ۲۲۰ نفر، ظرفیت پذیرش در علوم انسانی ۲۱۹ هزار و ۲۱۵ نفر، ظرفیت پذیرش در هنر  ۱۸ هزار و ۱۹۶ نفر و ظرفیت پذیرش در زبان ۲۲هزار و ۳۷۹ نفر است.
ظرفیت روزانه ۱۲۸ هزار و ۵۱۶ نفر است
خدایی گفت: ظرفیت روزانه ۱۲۸ هزار و ۵۱۶ نفر است و سایر ظرفیت‌ها به گروه‌های پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و فرهنگیان اختصاص دارد.
وی اظهار داشت: با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌ها، ۷۵درصد کل ظرفیت آموزش عالی به پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی اختصاص یافته است. با همین شیب کنونی می‌توانیم به قانون اعمال سوابق تحصیلی مبنی بر پذیرش ۸۵درصد براساس سوابق تحصیلی دست یابیم.
ظرفیت ۸ هزار و ۵۵۳ نفری برای سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
رئیس سازمان سنجش با اشاره به ظرفیت سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: ظرفیت این رشته ها با توجه به مساعدت وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته اضافه شده و از تعداد ۷ هزار و ۷۰۰ نفر سال گذشته به ۸ هزار و ۵۵۳ نفر افزایش پیدا کرد. اما داوطلبانی که می‌خواهند از ظرفیت مناطق محروم استفاده کنند حتما به قسمت تعهدات توجه کنند.
شانس قبولی ۵۰ درصدی در گروه تجربی
وی درباره شانس قبولی در کنکور گفت: با توجه به ظرفیت اعلام شده پذیرش در علوم انسانی و علوم ریاضی به صورت ۱۰۰ درصدی امکان‌پذیر است اما در گروه تجربی شانس پذیرش ۵۰ درصد است.
نتایج نهایی کنکور نیمه شهریورماه ۹۴ اعلام می‌شود
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: نتایج نهایی نیمه شهریورماه ۹۴ اعلام می‌شود. آزمون سراسری سال ۹۵ نیز بعد از ماه رمضان برگزار می‌شود و در زمان اعلام نتایج یک فشردگی خواهیم داشت.
خدایی درباره احتمال تغییرات در میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور گفت: از دبیرستانها گزارش‌های متعددی به ما می‌رسد که درصدهای مختلفی را اعلام می‌کنند اما هر گونه تغییر باید به تصویب شورای سنجش و پذیرش برسد و پس از آن اعلام شود.
وی درباره میزان رشد پذیرش در دوره‌های روزانه گفت: رشد ظرفیت پذیرش در دوره‌های روزانه در مدت ۳۰ سال گذشته شیب محدودی داشته است و در مقابل امسال نیز در دوره‌های پیام نور و غیرانتفاعی افزایش ظرفیت نداشتیم. اما پیش‌بینی می‌شود که با این روند بسیاری از واحدهای دانشگاهی یا باید تجمیع شوند یا تغییر ماهیت دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر: