kayhan.ir

کد خبر: ۴۵۴۱۷
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۱
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی خبر داد
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی از خرید تضمینی یک‌میلیون و 360 هزار تن گندم به ارزش بالغ بر 1600 میلیارد تومان از کشاورزان 14 استان کشور خبر داد.

علی قنبری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر 14 استان کشور وارد مرحله خرید تضمینی گندم شده‌اند و تاکنون بیش از یک‌میلیون و 360 هزار تن گندم از سوی کشاورزان و 300 مرکز خرید در این استان‌ها تحویل داده شده است.
وی با بیان این‌که برای خرید تضمینی گندم حدود 1000 مرکز در تمام نقاط کشور پیش‌بینی شده که به محض آغاز فصل برداشت در استان‌های مختلف فعال خواهند شد، افزود: از مجموع 1600 میلیارد تومان گندم خریداری شده از کشاورزان تاکنون 1500 میلیارد تومان آن به صورت روزانه به کشاورزان پرداخت شده که 1000 میلیارد تومان از سوی بانک کشاورزی و 500 میلیارد تومان از سوی شرکت بازرگانی دولتی تأمین شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش 15 درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته ادامه داد: برای خرید تضمینی گندم در سال جاری 9500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که تاکنون 3000 میلیارد تومان آن اختصاص پیدا کرده و 1000 میلیارد تومان آن از سوی بانک کشاورزی تأمین شده و 2000 میلیارد تومان دیگر نیز باید از طریق بانک‌های عامل برای خرید تضمینی گندم تأمین شود و پیش از آن سازمان برنامه و بودجه کشور باید به عنوان نماینده دولت به این بانک‌ها تضمین دهد.
به گفته قنبری مابقی اعتبار پیش‌بینی شده برای خرید تضمینی گندم به موازات ادامه خرید این محصول از کشاورزان اختصاص پیدا می‌کند؛ به عنوان مثال 3000 میلیارد تومان آن را دولت از حساب یارانه‌های خود تأمین خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی خرداد و تیرماه را زمان اوج خرید تضمینی گندم در کشور عنوان و اعلام کرد: خردادماه در واقع آغاز برداشت گندم در اغلب استان‌های کشور است. لذا خرید تضمینی گندم در این ماه سیر صعودی به خود می‌گیرد و تا اواخر تیرماه ادامه خواهد داشت.
وی گفت: خرید تضمینی گندم تاکنون در استان‌های اصفهان، ایلام، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، هرمزگان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه‌ و بویراحمد و... آغاز شده و به تدریج دیگر استان‌های کشور نیز به جمع فروشندگان گندم به دولت می‌پیوندند، چراکه پرداخت بدون وقفه و به روز پول گندم به زارعان از ویژگی‌های طرح خرید تضمینی گندم در سال جاری است و تاکنون هیچ مشکل خاصی از مزارع گندم در استان‌های کشور گزارش نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: