kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۱۴۵۵
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۴
#  تغذیه

غذاهای مناسب روزهای گرم سال

 
 
 
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی، در رابطه با غذاهایی که می‌بایست در فصل تابستان و روزهای گرم سال بیشتر استفاده شوند، توضیحاتی داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، منصور رضایی گفت: در فصل تابستان بیشتر از غذاهایی نظیر آب دوغ خیار، ماست، خیار و کمی نان، سبزیجات خنک مانند خیار، کاهو، کدو خورشتی (سبز)، گشنیز، اسفناج، ماست و اسفناج استفاده شود.
وی، غذاهای پختنی و آب‌پز را از جمله غذاهای مناسب فصل گرما برشمرد و توصیه کرد که در این فصل کمتر از کباب و یا غذاهای سرخ شده استفاده شوند. همچنین آش، سوپ، خورش سبزیجات حاوی سبزی سرخ نشده، کمی حبوبات و گوشت، کمی ترشی (غوره، آب‌غوره، آب‌لیمو، لیمو و نارنج) به ویژه سوپ جو و آش جو را به دلیل خنک بودن در فصل گرما بسیار مفید هستند و آن‌ها از بهترین غذاها برای رفع عطش و حرارت بدن عنوان می‌شوند.
این متخصص تغذیه، مصرف مرکبات و میوه‌های ترش و شیرین مانند زرشک و آب زرشک، شاه‌توت، تمشک، سیب ترش، آلبالو، گوجه‌سبز، انار، هلو، زردآلو، هندوانه و‌گریپ‌فروت را در فصل گرما برای بدن بسیار مفید دانست.
رضایی، مصرف سالادها مثل کاهو و خیار را در تابستان مفید برشمرد و تاکید کرد: بهتر است برای چاشنی سالاد از سس خانگی به جای سس‌های کارخانه‌ای استفاده کرد و از ترکیب ماست، روغن زیتون، آب لیمو یا آب نارنج و اندکی نمک و فلفل سیاه سس دلخواه خود را تهیه کنید. همچنین خوردن ترشی در فصل گرما مفید است البته به شرطی که خیلی تند نباشد.
وی بر مصرف میزان کافی آب و لبنیاتی مانند دوغ و ماست تاکید کرد و با اشاره به ارجحیت مصرف گوشت سفید نسبت به گوشت قرمز در فصل گرما، گفت: گوشت سفید (مرغ و ماهی) به خصوص ماهی که دارای ید، آهن، روی، سلنیوم، منیزیم و اسید چرب ضروری امگا ۳ است برای فصل تابستان بسیار مناسب است، البته به شرطی که خیلی سرخ نشده و ادویه‌جات تند نیز به آن اضافه نشود.
به گفته این متخصص تغذیه، همان طور که سبک زندگی افراد در فصول مختلف متفاوت است، غذاهای مورد استفاده در فصول مختلف نیز باید متفاوت باشد در غیر این صورت فرد بیمار خواهد شد.
رضایی در پایان به افراد توصیه کرد که در فصل گرما ضمن استراحت کافی، مصرف مایعات و آب فراوان و استفاده کمتر از روغن‌ها و چربی‌ها را در نظر داشته باشند.