kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۳۴۵
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۲

برگزاری ششمین جلسه «کارگروه پیشگیری و مقابله با سقط عمدی جنین» در وزارت بهداشت

 
 
رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت از برگزاری ششمین جلسه «کارگروه پیشگیری و مقابله با سقط عمدی جنین» در ستاد وزارت بهداشت خبر داد.
به گزارش وبدا، صابر جباری گفت: «کارگروه پیشگیری و مقابله با سقط عمدی جنین» با هدف دستیابی به اهداف ماده 56 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سال 1402 در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شده است.
جباری افزود: از مهم‌ترین مصوبات ششمین جلسه این کارگروه تقویت همکاری و تعامل فیمابین معاونت درمان و اداره کل حقوقی، املاک و تنظیم مقررات درخصوص حل‌وفصل مشکلات مرتبط با تنظیم گزارش‌های تخلفات سقط عمدی جنین به‌منظور صدور احکام قضائی مبتنی بر تبصره 4 ماده 56 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و نیز ابطال پروانه فعالیت پزشک یا ماما یا داروفروشی که خارج از مراحل این ماده وسایل سقط جنین را فراهم سازند یا مباشرت به سقط جنین کنند، بود.
وی ادامه داد: همچنین در این جلسه، مصوب شد که به‌منظور حساس‌سازی بیشتر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، در یکی از نشست‌های صبحگاه نظارت معاونت درمان از اساتید موضوع دعوت به‌عمل آید تا اهمیت موضوع برای مدیران نظارت بر درمان سراسر کشور یادآوری شود.
رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد تا مقدمات تدوین شیوه‌‌نامه چگونگی مواجهه با درخواست سقط قانونی جنین در موارد چندقلویی، ناشی از درمان ناباروری و موارد الیگوهیدروآمنیوس در چارچوب موازین شرعی و قوانین مرتبط از جمله ماده 56 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با همکاری سازمان پزشکی قانونی، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و دبیرخانه ستاد ملی جمعیت، آغاز شود.