kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۳۴۲
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۲
آمریکا

بر شبکه‌های اجتماعی «برچسب هشدار» بزنید

 
 
 
یک مقام ارشد بهداشتی در آمریکا از قانونگذاران خواست تا به دلیل اثرات مخرب شبکه‌های اجتماعی بر سلامت روانِ کودکان و نوجوانان، برچسب هشدار سلامت مانند پاکت‌های سیگار برای این شبکه‌ها نیز الزامی ‌شود.
به گزارش ایسنا، دکتر «ویوک مورتی»، جراح عمومی در ایالات‌متحده در مقاله‌ای که نیویورک‌تایمز به چاپ رسانده است، گفت: «شبکه‌های اجتماعی یک عامل مؤثر در بحران سلامت روان در میان نوجوانان است. بنابراین لازم است تا والدین و فرزندان‌شان با اعلام هشدار از این موضوع آگاه شوند.»
او به دلیل حضور ۹۵درصدی جوانان در شبکه‌های اجتماعی، ضرورت این اقدام را فوری دانست و افزود: «زمان آن فرا رسیده است که برچسب هشدار را در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی الزامی ‌کنیم، با این پیام که این شبکه‌ها با آسیب‌های سلامت روانی قابل‌توجهی برای نوجوانان همراه است.»
برچسب هشداری که توسط «جراح کل ایالات‌متحده آمریکا» به عنوان مجری خدمات بهداشت عمومی ایالات‌متحده بر روی محصولات توصیه می‌شود، در مورد سلامت محصولات هشدار می‌دهد.
او در این‌باره بیان داشت: «این برچسب هشدار که مستلزم اقدام کنگره است، مرتبا به والدین و نوجوانان یادآوری می‌کند که امن بودن شبکه‌های اجتماعی ثابت نشده است.»
به گزارش یورونیوز، این مقام ارشد بهداشتی آمریکا همچنین در مورد مؤثر بودن این برچسب‌ها در مورد محدودیت استفاده از سیگار گفت: «شواهد به دست آمده از مطالعات تنباکو نشان می‌دهد که برچسب‌های هشداردهنده می‌توانند با افزایش آگاهی مردم، رفتارها را تغییر دهند و با همین شیوه، استفاده ۴۲درصدی سیگار در بین مردم در سال ۱۹۶۶ به ۱۲درصد کاهش یافته است.»
دکتر مورتی با استفاده از داده‌های موجود هشدار داد «کودکانی که روزانه به طور متوسط ​​سه ساعت یا بیشتر در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به علائم اضطراب و افسردگی هستند. به ویژه آن‌که متوسط میزان استفاده نوجوانان ۴.۸ ساعت در روز است.»
وی در مورد امن نبودن شبکه‌های اجتماعی برای جوانان پیش‌تر نیز گفته بود «سیاستگذاران همان‌طور که به مواردی مانند صندلی ماشین، شیرخشک نوزاد، دارو و سایر محصولات مورد استفاده کودکان رسیدگی می‌کنند، باید قوانینی در حوزه شبکه‌های اجتماعی نیز تنظیم کنند.»
شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر اجازه ثبت‌نام کودکان زیر
۱۳ سال را نمی‌دهند اما کودکان اغلب به راحتی می‌توانند این محدودیت را دور بزنند. مورتی در این مقاله آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی را نتیجه انتشار فناوری بدون «اقدامات ایمنی کافی، شفافیت یا پاسخگویی» دانسته بود.
مجری بهداشت عمومی در ایالات‌متحده آمریکا توصیه می‌کند که شرکت‌ها می‌بایست داده‌های مربوط به اثرات سلامتی را با دانشمندان مستقل و مردم به اشتراک بگذارند و اجازه وضع قوانین ایمنی مستقل را بدهند. کاری که از انجام آن خودداری می‌کنند. مدارس و والدین نیز باید اوقات بدون تلفن‌همراه را فراهم کنند.
در اروپا، قانون خدمات دیجیتال با هدف حفظ امنیت آنلاین کاربران و محدود کردن انتشار محتوای غیرقانونی در حوزه‌هایی همچون سوءاستفاده جنسی از کودکان تدابیر تنبیهی شدیدی را اندیشیده است. شرکت‌های فناوری در صورت تخلف با جریمه‌ تا ۶درصدی از درآمد جهانی خود مواجه ‌می‌شوند که می‌تواند به میلیاردها دلار جریمه یا حتی ممنوعیت کار در اتحادیه اروپا بینجامد.