kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۳۲۳
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۸

۸ تیـر  حماسه‌ای با یک اولویت و دو ملاک

 
 
در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نگاهی به برخی رهنمودهای رهبر انقلاب در این خصوص راهگشاست.
به نقل از نشریه خط حزب‌الله، انتخابات ریاست جمهوری «که در پیش روی ما است اگر ان‌شاءالله با خوبی و شُکوه و عظمت برگزار بشود، یک دستاورد بزرگ برای ملّت ایران است.» (۱۴/۰۳/۱۴۰۳). 
اینکه بعد از حادثه شهادت رئیس‌جمهور محترم «مردم جمع بشوند با آراء بالا مسئول بعدی را انتخاب بکنند، انعکاس این در دنیا انعکاس فوق‌العاده‌ای است.» (۱۴/۰۳/۱۴۰۳) لذا «انتخابات خیلی مهم است و در درجه‌ اوّل هم مشارکت مهم است. بعد هم نگاه کنید ببینید چه کسی به ملاکهای انقلاب نزدیک‌تر است و توانایی کار در جهت ملاک‌های انقلاب را دارد؛ اینها را اگر ملاحظه کنید، شاید بتوانید مثلاً یک انتخاب خوبی داشته باشید.» (۲۶/۰۳/۱۴۰۳) چرا که مشارکت گسترده و حضور پُرشور آحاد ملت در پای صندوق‌های رأی «نشانه‌‌ای آشکار از استحکام پایه‌های مردم‌سالاری اسلامی و دلبستگی همگانی به این موهبت بزرگ پروردگار» است. (۰۳/۰۲/۱۳۹۶) درواقع «انتخابات آن مسیر صحیحی است که مردم می‌توانند به وسیله‌ی آن و از آن مسیر، حاکمیّت ملّی را، مردم‌سالاری را، جمهوریّت را در کشور تأمین کنند.» (۰۲/۱۰/۱۴۰۲)
مشارکت بیشتر، اعتبار کشور را بالا خواهد برد
شرکت مردم در انتخابات می‌تواند همچون سنگری مستحکم سرنوشت ملت و کشور را از هر آسیبی مصون سازد. حضور مردم «در پای صندوقهای رأی بارز‌ترین مظهر حضور مردمی است و این پشتوانه‌ انقلاب و کشور است. اگر حضور مردم ضعیف شود، آن وقت [دشمن] استنتاج می‌کنند که بین مردم و نظام فاصله افتاده است.» (۲۴/۱۱/۱۳۸۲)
یکی از برکات حضور مردم در صحنه‌ انتخابات این است که پشتوانه‌ مردمی نظام را نشان می‌دهد: «این، در اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و اقتدار کشور تأثیر بی‌نظیری دارد؛ یعنی هیچ چیزی، هیچ ابزار قدرتی به اندازه‌ حضور مردم، قدرت‌افزا برای کشور نیست.» (۲۶/۰۳/۱۴۰۰) گرچه ابزارهای نظامی، سیاسی و اقتصادی برای کشور قدرت‌افزا و قدرت‌زا است «امّا هیچ کدام به اندازه‌ حضور مردم نیست؛ حضور مردم، نظام جمهوری اسلامی را به معنای واقعی کلمه قدرتمند می‌کند.» (۲۶/۰۳/۱۴۰۰)
حضور و مشارکت مردم در انتخابات از لحاظ بین‌المللی نشان‌دهنده اقتدار ملی و ابهت بین‌المللی آنهاست: «از جهت وجهه‌ خارجی انتخابات و حضور مردم و مشارکت مردم، نشان‌دهنده‌ اقتدار ملّی است... وقتی همه‌ احساس کنند در دنیا -دشمن و دوست- که این ملّت هوشیار است، بیدار است، سرِ پا است، عازم است، پُرانگیزه‌ است، این کشور یک اقتداری، یک هیبتی در چشم همه‌ پیدا می‌کند؛ چه دوست و چه دشمن.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ و «هرچه صندوق‌های رأی شلوغ‌تر باشد، گسترش شرکت مردم بیشتر باشد، اعتبار کشور بالا خواهد رفت.» (۱۴/۱۱/۱۳۹۰)
 تحول در مدیریت 
از بزرگ‌ترین محسنات انتخابات است
از برکات دیگر حضور مردم در انتخابات تحول در مدیریت کشور است: «تحول در مدیریت وجود دارد. این انتخابات‌ها یکی از بزرگ‌ترین محسّناتش این است که از رکود جلوگیری می‌کند. بهترین شکل ادامه‌ یک نظام اجتماعی این است که در عین ثبات، تحول داشته باشد.» (۰۶/۱۲/۱۳۸۸) راه‌حل اینکه صاحبان دیدگاه‌های گوناگون به نفع دیدگاه سیاسی یا فرهنگی یا اقتصادی خودشان تحوّل ایجاد کنند «این است که با انتخابات - حالا چه انتخابات مجلس، چه انتخابات مجلس خبرگان، چه انتخابات ریاست جمهوری، چه انتخابات شوراها - کسانی را که با آن فکر سیاسی آنها و جهت‌گیری سیاسی یا اقتصادی یا فرهنگی آنها همراهند، سر کار بیاورند؛ این می‌شود تحوّل.» (۰۲/۱۰/۱۴۰۲)
بنابراین انتخابات «مؤثرترین وسیله برای این است که هر فردی بتواند آرمان‌ها و خواست‌ها و مطلوب خود را در قالب اجرائی قرار دهد و آن را به تحقق نزدیک کند.» (۱۱/۰۲/۱۳۸۴) البته «همه‌ تحولات باید در چهارچوب باشد. اگر چنانچه کسی وارد میدان رقابت انتخاباتی و مسابقه‌ انتخاباتی بشود، اما بخواهد چهارچوب را بشکند، او از قاعده‌ نظام خارج شده است، از قواعد حرکت انتخاباتی خارج شده؛ این غلط است.» (۰۶/۱۲/۱۳۸۸)
حضور مردم مانع تعرض دشمن است
همچنین انتخابات سبب ناامیدی روزافزون دشمن از مقابله با نظام می‌شود: «وقتی دشمنان نگاه می‌کنند و می‌بینند که مردم پشت سر نظام هستند، احساس می‌کنند که نمی‌شود با این نظام معارضه کرد؛ چون با یک ملت نمی‌شود معارضه کرد.» (۰۶/۱۲/۱۳۸۸) چرا که «یک رژیم را با انواع و اقسام تضییقات، فشار اقتصادی، تبلیغات گوناگون و جنگ روانی می‌شود تضعیف کرد یا ساقط کرد؛ اما وقتی ریشه‌ها مردم هستند و این نظام و مسئولین نظام به مردم متصل هستند، دیگر کار دشمن مشکل می‌شود.» (۰۶/۱۲/۱۳۸۸) لذا انتخابات «دشمن را از تعرّض به کشور و ملّت بازمیدارد. حضور مردم مانع تعرّض دشمن و برای مصونیّت کشور است.» (۰۵/۰۲/۱۳۹۶) در واقع «انتخابات می‌تواند مظهر قوّت ملّی باشد. اگر انتخابات درست برگزار نشود، ضعف کشور و ضعف ملّت را نشان می‌دهد؛ ضعف دولت را، ضعف مسئولین را، ضعف آحاد مردم را و ضعف کشور را نشان می‌دهد. هر چه ما ضعیف بشویم، تهاجم و فشار دشمنان ما بیشتر خواهد شد. اگر می‌خواهید جلوی فشار دشمن گرفته بشود، باید قوی بشویم.» (۱۵/۰۱/۱۴۰۲)
حضور پر شور مردم
 وحدت ملی را نشان می‌دهد
از سوی دیگر حضور و مشارکت گسترده‌ی مردم در میدان انتخابات نشان‌دهنده‌ی وحدت ملی است: «مشارکت یعنی حضور پُرشور مردم در انتخابات. اگر حضور پُرشور مردم در انتخابات باشد، این وحدت ملّی را نشان می‌دهد.» (۰۲/۱۰/۱۴۰۲) از طرفی «یکی از چیزهایی که در ایجاد قوّت در کشور مؤثّر است و کشور را قوی می‌کند، اتّحاد ملّی است.» (۲۶/۱۱/۱۴۰۱) در واقع «اتّحاد ملّی سد است؛ دیواره‌ محکمِ سربه‌فلک‌کشیده است در مقابل دشمن. اتّحاد ملّی همان چیزی است که نقش بسیار عظیمی در پیروزی انقلاب، بعد هم در پیشرفت انقلاب داشته.» (۱۹/۱۱/۱۴۰۱) بنابراین «انگیزه‌ ملّت ایران و وحدت ملّی، قدرت ملّی به وجود می‌آورد؛ قدرت ملّی موجب امنیّت کشور می‌شود.» (۰۲/۱۰/۱۴۰۲)
دیگران را به حضور در انتخابات 
دعوت کنید
لذا حصار امنیتی کشور وابسته به همین حضور مردمی است، «حتّی آن کسانی که نظام را قبول ندارند، برای حفظ کشور، برای اعتبار کشور بیایند در انتخابات شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد امّا انتخابات مال رهبری نیست، مال ایران اسلامی است، مال نظام جمهوری اسلامی است. همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند؛ این موجب می‌شود که نظام جمهوری اسلامی تقویت بشود، پایداری آن و ماندگاری آن تأمین بشود، کشور در حصار امنیّت کامل باقی بماند.» (۱۹/۱۰/۱۳۹۴)
همه اقشار در افزایش مشارکت نقش‌آفرین هستند، «همه‌ آحاد مردم، تک‌تک آحاد مردم خودشان را موظّف بدانند که علاوه‌بر اینکه در انتخابات شرکت می‌کنند دیگران را هم به شرکت در انتخابات دعوت کنند؛ این، تواصی به حق است: «وَ تَواصَوا بِالحَق» که در قرآن کریم هست؛ این، توصیه کردن به حق است.» (۱۴/۰۳/۱۴۰۰) نخبگان علمی نیز موظفند، «شما باید - چه در محیط‌های دانشجویی، چه در محیط‌های کاری، چه در محیط‌های خانوادگی و مانند اینها - هرچه می‌توانید تلاش کنید که مشارکت افزایش پیدا کند.» (۲۶/۰۳/۱۴۰۳)
مشارکت برای ایران قوی
یکی از راه‌های مهم قوی شدن ایران، مشارکت در انتخابات است: «ما باید تلاش کنیم کشور را قوی کنیم. خب، کشوری و ملّتی که می‌بیند دشمنی‌های دشمنان و زیاده‌خواهان و مستکبران را، راه کار و علاجش این است که خودش را قوی کند. این قوّت کشور و «ایران قوی» یک شعار عمومی است، این را همه قبول دارند؛ آن کسی که بنده را هم قبول ندارد، شعار «ایران قوی» را قبول دارد. مسلّماً ایران قوی بهتر از ایران ضعیف و ناتوان و توسری‌خور است؛ ایران قوی، ایران عزیز و دارای عزّت.... ملّت هستند که این قوّت را به کشور می‌بخشند و حضور ملّت و مشارکتشان هم - اصل مشارکتشان، اندازه‌ مشارکتشان- مسلّماً در این قوّت ملّی تأثیر دارد.» (۰۱/۰۱/۱۴۰۰)
بنابراین «انتخابات پُرشور برای کشور از همه جهت مهم است. هم از جهت حضور مردم و تحقّق مردم‌سالاری به معنای واقعی کلمه مهم است... مسئله‌ی تمدّنی بسیار مهمّی است؛ مردم‌سالاری است. بعد هم همین طور که می‌دانید، حضور مردم در انتخابات، بر توانایی‌ها و قوّت آن دولت منتخب تأثیر زیادی دارد؛ بالاخره یک دولتی انتخاب خواهد شد، یک رئیس‌جمهوری انتخاب می‌شود و دولتی تشکیل می‌دهد؛ هر چه پشتوانه او بیشتر باشد، قوی‌تر باشد، قطعاً بهتر است و قدرت بازدارندگی کشور را بالا می‌بَرد، امنیّت می‌دهد به کشور، برای کشور آبرو ایجاد می‌کند.» (۲۱/۲/۱۴۰۰)