kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۲۷۶
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۳
آغاز هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال

جدال سخت والیبالیست‌های ایران با آمریکاتیم ملی والیبال ایران در نخستین مسابقه هفته سوم خود در لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ برای بیست‌ودومین بار در طول تاریخ به مصاف آمریکا می‌رود، تیمی که ترکیب المپیکی خود را در این دیدار به نمایش می‌گذارد.
تیم ملی ایران در هفته سوم لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ به مصاف تیم‌های آمریکا، هلند، فرانسه و آلمان خواهد رفت و در اولین دیدار خود از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه امروز برابر آمریکا به میدان می‌رود.
تیم ملی والیبال ایالات متحده آمریکا، سابقه دوازده بار حضور در رقابت‌های المپیک را در کارنامه دارد. آن‌ها در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ موفق به کسب مدال طلای المپیک شدند و در سال‌های ۱۹۹۴ و ۲۰۱۶ مدال برنز المپیک را نیز کسب کردند.
مردان والیبال آمریکا ۱۸ بار در رقابت‌های قهرمانی جهان حضور یافته‌اند که در سال ۱۹۸۶ موفق به کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها شدند. همچنین تیم ملی والیبال آمریکا دو بار در سال‌های ۱۹۹۴ و ۲۰۱۸ به مقام نایب قهرمانی جهان دست یافته است. تیم ملی والیبال آمریکا در هر پنج دوره قبلی لیگ ملت‌های والیبال حضور داشته است آن‌ها سه بار در سال‌های ۲۰۱۹، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در فینال ناکام ماندند و نایب قهرمان شدند و یک بار نیز در سال ۲۰۱۸ به مقام سوم لیگ ملت‌ها دست یافتند.
آمریکا هفته اول لیگ ملت‌های امسال را با تیم دوم خود شروع کرد چرا که بازیکنان اصلی این تیم در کمپی در این کشور مشغول تمرین برای المپیک بودند. بنابراین با تیم دوم راهی ترکیه شد و در تمامی دیدارهایش شکست خورد اما در هفته دوم تیم اصلی خود را راهی مسابقات کرد و برابر آرژانتین و صربستان به پیروزی رسید اما نتیجه را به ایتالیا و کانادا واگذار کرد.
این تیم در هفته سوم هم با تمامی نفرات اصلی خود شرکت کرده است و با توجه به اینکه در المپیک هم حضور دارد، به دنبال آماده‌سازی خود برای این رویداد معتبر بین‌المللی است.
آمریکا سال‌هاست که جزو برترین تیم‌های دنیاست که خیلی از حملات سرعتی و سرویس با ریسک بالا استفاده می‌کند. این تیم از نظر فیزیکی قد بلند است و سال‌هاست که ترکیب یکسانی دارد، به گونه‌ای که جان اسپرا از سال ۲۰۱۳ هدایت این تیم را برعهده گرفته و بازیکنانی چون متئو اندرسون، مکسول هولت، کریستین سن، دیوید اسمیت و اریک شوجی هم از ۲۰۱۳ تا به الان جزو نفرات ثابت این تیم هستند. سایر بازیکنان هم به تدریج به ترکیب تیم اضافه شده‌اند اما تیمی با سرعت بالا تشکیل داده‌اند که رویارویی با آن سخت خواهد بود.
از سوی دیگر تیم ایران نیز در هفته سوم ترکیب جدیدی به میدان می‌فرستد. استارت عرشیا به‌نژاد به عنوان پاسور و حضور میثم صالحی به عنوان لیبرو در زمین از مهم‌ترین تغییرات است. به‌نژاد در جدال با آمریکا نخستین بازی ملی خود در تیم ملی بزرگسالان ایران را تجربه خواهد کرد.
تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا در طول تاریخ بیست‌ویک بار به مصاف یکدیگر رفتند که ۶ برد برای مردان والیبال ایران ثبت شده است.
تیم ملی والیبال ایران در نخستین مسابقه خود در هفته سوم لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ برای بیست‌ودومین بار در طول تاریخ به مصاف آمریکا می‌رود و شاگردان پیمان اکبری در این دیدار سخت به دنبال نخستین برد خود در رقابت‌های امسال هستند.