kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۲۴۵
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۶
وزارت امور خارجه:

بیانیه آلمان، انگلیس و فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران اعتبار نداردوزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ مشترک سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه درباره برنامه هسته‌ای ایران را پوچ و بی‌اعتبار و دربرگیرنده ادعاهای خلاف واقع دانست و آن را محکوم کرد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای در محکومیت بیانیه سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه افزود: همان‌گونه که بارها اعلام شده است، برنامه هسته‌ای ایران همواره ماهیتی کاملا صلح‌آمیز داشته و سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین نظامی و دفاعی ایران ندارد.
در این بیانیه همچنین آمده است: طنز تلخ ماجرا این است که کشورهایی که رویکرد سیاسی و غیرسازنده داشته و خود مسئول و بانی وضع موجود برجام هستند، ایران را به تهی کردن برجام از محتوا متهم می‌کنند.
وزارت امور خارجه در این بیانیه افزود: جمهوری اسلامی ایران متعهد به ادامه تعامل سازنده و همکاری فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب حقوق و تکالیف خود بوده و طرح‌ها و پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را مطابق با معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه جامع پادمان، عملیاتی کرده و ادامه خواهد داد.
در بیانیه وزارت امور خارجه تأکید شده است: فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران واکنشی نیست، بلکه 
بر اساس برنامه توسعه ملی هسته‌ای و در چارچوب حقوق و تعهدات بین‌المللی استمرار خواهد داشت و گمانه‌زنی‌های نادرست غربی‌ها در این خصوص مانند دیگر خطاهای آنها راه به جایی نخواهد برد.
وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره برای تعامل و گفت وگوی سازنده آمادگی داشته و معتقد است حسن نیت، پرهیز از اقدامات سیاست زده بی‌نتیجه و شکست‌‌خورده گذشته به همراه نشان دادن جدیت و رویکردی عملگرایانه، لازمه پرداختن به مسائل و موضوعات همه طرف‌ها است.