kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۲۱۲
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۸
قوه قضائیه:

ابتلای «صادق زیباکلام» به بیماری در زندان صحت ندارد

 

خبرگزاری قوه قضائی ادعای منتشرشده در فضای مجازی در رابطه با ابتلای صادق زیباکلام به بیماری در زندان را تکذیب کرد.
خبرگزاری میزان اعلام کرد: «مطالب و ادعای منتشرشده در فضای مجازی در رابطه با ابتلای صادق زیباکلام به بیماری در زندان صحت ندارد.وی مدت‌ها پیش دچار بیماری شده بود و طبق قانون مرجع تشخیص عدم تحمل کیفر پزشکی قانونی است که در این مورد اظهارنظر کرده است. زیباکلام همان‌طور که تاکنون از مرخصی استفاده کرده می‌تواند برای پیگیری روند درمان از تسهیلات قانونی استفاده کند.»
گفتنی است، 23 ارديبهشت 1403 در پی قطعی شدن برخی احکام پرونده‌های قضائی «صادق زیباکلام»، این فرد جهت اجرای احکام صادره وارد زندان شد. زیباکلام، دارای پرونده‌های قضائی متعددی است که موجب محکومیت این فرد شده است؛ از جمله سه پرونده‌ای که احکام آنها قطعی و لازم‌الاجرا شده است.
زیباکلام در سال‌های اخیر اقدام به طرح مطالب خلاف واقع در رسانه‌ها کرده و مطالب و ادعاهای بدون سند متعددی را در فضای مجازی منتشر کرده است که در پی آن چندین پرونده‌ قضائی برای وی تشکیل شده که برخی از آنها امروز با قطعیت به مرحله اجرا رسیده است.
زیباکلام با رای صادره از سوی دادگاه بابت ارتکاب فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و ۲ سال محرومیت فعالیت در احزاب، گروه‌های سیاسی و فضای مجازی محکوم شده بود که این حکم قطعی شده است.
پرونده دوم این فرد که حکم آن نیز قطعی شده است، مربوط به فعالیت تبلیغی علیه نظام درخصوص انتشار مطالب غیرمستند و غیرواقعی است. وی در این پرونده به یک سال حبس محکوم شده است.
یکی دیگر از پرونده‌های قضائی زیباکلام که حکم آن قطعی و لازم‌‎الاجرا است، نیز مربوط به نشر مطالب خلاف واقع است که وی در این پرونده به ۶ ماه حبس محکوم شد بود که پس از فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور، این حکم مورد ابرام قرار گرفته است.
هر سه محکومیت صادق زیباکلام قطعی و لازم‌الاجرا است که این احکام روز
23 اردیبهشت اجرا شد و این فرد برای اجرای احکام صادره وارد زندان شد.