kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۲۰۶
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۸
سازمان غذا و دارو:

۵۰ کشور دنیا مقصد صادراتی داروهای ایرانی هستند

 
 
 
دبیر شورای سیاست‌گذاری صادرات سازمان غذا و دارو گفت: مواد اولیه و محصولات دارویی ایران توسط حدود ۱۰۰ شرکت به حدود ۵۰ مقصد صادراتی ارسال می‌شود.
به گزارش سازمان غذا و دارو، آصف مهدوی اظهار داشت: شرکت‌های ایرانی با توجه به ظرفیت چند برابری خطوط تولیدی دارو در مقایسه با نیاز داخل کشور، باید با یک برنامه‌ریزی هدفمند از مزایای صادرات محصول همچون ارزآوری و افزایش فروش، امکان تأمین مواد اولیه موردنیاز از محل صادرات و همچنین کاهش قیمت تمام‌شده واحد به دلیل افزایش حجم تولید بهره‌مند شوند.
مهدوی افزود: در حوزه صادرات دارو علاوه‌بر لزوم انطباق با قوانین و الزامات رگولاتوری کشورهای مقصد، که خود گاه صادرکننده را از ادامه مسیر منصرف می‌سازد، موضوع مهم رقابت با محصولات دارویی واردشده از سایر کشورهای تولیدکننده دارو، برای ورود و از آن مهم‌تر پایداری حضور در بازار هدف در میان است. داروهای تولیدشده در ایران به لحاظ قیمت با محصولاتی مانند داروهای اروپایی و به لحاظ کیفیت با محصولاتی مانند داروهای هندی رقابت‌پذیر است، ضمن اینکه مواد اولیه و محصولات دارویی ایران توسط حدود ۱۰۰ شرکت به حدود ۵۰ مقصد صادراتی ارسال می‌شود.