kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۱۳۳
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۸

رونمایی از تجهیزات نوین سنجش آلایندگی در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران

 
 
آیین رونمایی از تجهیزات نوین سنجش آلایندگی خودروها در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با حضور جمعی از مدیران شهری برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری شهر، آیین رونمایی از تجهیزات نوین سنجش آلایندگی خودروها در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران همزمان با یکصدوبیست‌وهشتمین پویش امید و افتخار صبح روز شنبه با حضور مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر و جمعی از مدیران شهری برگزار شد. 
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در ابتدای این مراسم گفت: در سال گذشته کل مراجعات به مراکز یک‌میلیون و ۶۶۴هزار و ۱۷ مورد بوده است. در سال ۱۴۰۲ گواهی‌های صادر شده معاینه فنی یک‌میلیون و ۲۱۵هزار مورد بوده است و ۷۳درصد خودروها موفق به اخذ معاینه فنی شدند که در این میان حدود ۱۸۰هزار مورد مربوط به معاینه فنی برتر (۱۵درصد) بوده و ۲۷درصد از آنها نیز موفق به دریافت معاینه فنی نشدند. 
سید محمدمهدی میرزایی قمی ادامه داد: ما در شهرداری تهران از بضاعت ۸ مرکز معاینه فنی برخوردار هستیم. این تعداد مراکز حدود ۳۲ خط معاینه فنی سبک دارند و ۱۳ سال است که از نوسازی آنها گذشته است. اولین مرکزی که در کشور افتتاح شد مرکز بیهقی بود که در سال ۷۹ به عنوان اولین مرکز در کل کشور افتتاح شد و حالا با داشتن ۶ خط بزرگ‌ترین مرکز کل کشور است. 
میرزایی قمی با بیان اینکه خواهش‌مان از شهروندان این است که با طیب خاطر به مراکز مراجعه کنند و اطمینان از سلامت دستگاه‌ها داشته باشند، افزود: در دو بخش از طول سال معاینه فنی حائز اهمیت است؛ پیک سفرهای تابستانی و نوروزی. از شهروندان می‌خواهیم قبل از سفرها به مراکز مراجعه کرده و از وضعیت سلامت خودروی خود مطلع بشوند تا شاهد حوادث ناگوار در سفرها نباشیم. طبق آمار سال جاری ۴۰درصد از تصادفات مربوط به خودروهای فاقد معاینه فنی بوده که اگر نسبت به نقص آگاه می‌شدند قطع به یقین این اتفاقات نمی‌افتاد. 
وی با اشاره به مشخصات دستگاه‌های جدید بیان داشت: تمام برندها در دستگاه‌های جدید یکسان شده و دستگاه‌ها مبتنی بر تکنولوژی و استانداردهای روز دنیا هستند. این دستگاه‌ها علاوه‌بر امکان اندازه‌گیری آلاینده‌های بنزینی توانایی سنجش خودروهای سوخت گازی را نیز دارند. همچنین تا انتهای تابستان و قبل از شروع سفرهای تابستانی دیگر دستگاه‌ها نیز نوسازی خواهند شد.