kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۰۸۳
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۸
در نشست مشترک با وزیر خارجه عراق 

باقری: ایران به صهیونیست‌ها اجازه اخلال در امنیت منطقه را نخواهد دادسرپرست وزارت خارجه با اشاره به اینکه ایران در عملیات وعده صادق ثابت کرد از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود برای ثبات، صلح و امنیت منطقه استفاده می‌کند گفت: ایران اجازه نخواهد داد صهیونیست‌های متجاوز ذره‌ای در ثبات و امنیت منطقه خلل وارد کنند.
علی باقری، سرپرست وزارت خارجه ایران و فواد حسین وزیر خارجه عراق، پس از دیدار و گفت‌وگو با یکدیگر در نشست خبری مشترک صحبت کردند.
وزیر خارجه عراق ضمن خوشامد به باقری کنی و هیئت همراه گفت: شهادت رئیس‌جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران و دوست همکار و بنده شهید امیرعبداللهیان را تسلیت عرض می‌کنیم. 
فوأد حسین، حضور هیئت عراقی در ایران برای ادای احترام به شهدای خدمت را نشانه عمق روابط دو کشور دانست و ادامه داد: از این حادثه متاثر شدیم و موضوعی که این تاثر را بیشتر کرد این بود که قرار بود ۱۰ روز بعد از شهادت آنها، هیئتی بزرگ از ایران به ریاست آیت‌الله رئیسی از عراق دیدار کنند و نتایج بزرگی از این دیدار حاصل شود.
گسترش جنگ در جنوب لبنان 
بر کل منطقه اثرگذار است
وی با اشاره به گفت‌وگوهای خود با سرپرست وزارت خارجه ایران، اظهار داشت: با توجه به تحولات در منطقه، راه‌های یافتن راه‌حل مورد گفت‌وگو قرار گرفت و فرصتی پیش آمد در خصوص مسائل منطقه تبادل نظر داشته باشیم و البته درباره غزه و برقراری آتش‌بس دائمی نیز گفت‌وگو کردیم.
وزیر خارجه عراق با اشاره به وقوع جنگ در جنوب لبنان از سوی صهیونیست‌ها اظهار داشت: گسترش جنگ، بر کل منطقه تاثیر خواهد گذاشت و در این خصوص نیز با طرف ایرانی تبادل نظر داشتیم.
در ادامه این نشست خبری سرپرست وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه ما امروز داغدار شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان وزیر مجاهد و فعال امور خارجه ایران هستیم، گفت: این ضایعه باعث شد موج تسلیت‌ها از کشورها و عراق به سمت ایران جاری شود.
سرپرست وزارت امور خارجه ایران گفت: ممکن است صهیونیست‌ها خطای دیگری مرتکب شوند اما ایران در مقابل نابخردی رژیم صهیونیستی قاطعانه پاسخ داد و از حق دفاع مشروع خود استفاده و متجاوز را تنبیه کرد و سر جای خود نشاند. ایران در عملیات وعده صادق ثابت کرد از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود برای ثبات، صلح و امنیت منطقه استفاده خواهد کرد و اجازه نخواهد داد حتی صهیونیست‌های متجاوز ذره‌ای در ثبات و امنیت منطقه خلل وارد کنند.
باقری کنی تأکید کرد: همه کشورهای منطقه در تعامل و همبستگی برای ساختن منطقه‌ای امن و با ثبات در کنار هم هستند و این صهیونیست‌ها هستند که نشان دادند اصلی‌ترین عامل تنش و بی‌ثباتی در منطقه هستند. این همبستگی بین کشورهای منطقه باید بیش از گذشته تحکیم شود. وی گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند از یک طرف به صهیونیست‌ها پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را بدهند و از یک طرف دیگر با چهره‌ای صلح‌دوستانه بخواهند ابتکار سیاسی را در دست خود بگیرند.
سرپرست وزارت امور خارجه افزود: ایران مثل عراق بر این نکته تأکید دارد که باید هر چه زودتر نسل‌کشی و جنایت جنگی صهیونیست‌ها در غزه پایان یابد و کمک‌رسانی به مردم غزه بدون قید و شرط ساری و جاری شود و در این مسیر همبستگی و همکاری کشورهای منطقه و مسلمان می‌تواند کمک‌کننده باشد.
گفتنی است پس از این نشست، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدارهایی جداگانه با عبداللطیف رشید رئیس‌جمهور عراق، محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر این کشور و نوری مالکی نخست‌وزیر سابق و رئیس ائتلاف دولت قانون دیدار و گفت‌وگو کرد. 
سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با نخست‌وزیر عراق بر تداوم همکاری‌های امنیتی، انرژی و ترانزیت تاکید کردند.
توسعه همکاری‌های اقتصادی 
الزامی برای ثبات در منطقه است
همچنین علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه پس از دیدار و گفت‌وگو با مسرور بارزانی نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.
باقری گفت: مایلم تشکر دولت و ملت ایران از همراهی و همدردی مردم عراق و اقلیم کردستان عراق در پی شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران را ابراز کنم.
وی گفت: بر تحکیم پیوندها و همکاری‌های دوجانبه به‌ویژه در بعد اقتصادی تأکید داریم و خواهان توسعه همکاری‌های اقتصادی هستیم. در این جلسه درباره برخی موانع موجود پیش روی توسعه همکاری‌ها گفت‌وگو کردیم و برادرانه و همدلانه در پی رفع این موانع خواهیم بود و بر این اساس آینده‌ای درخشان و روشن پیش روی همکاری‌های دو طرف خواهد بود.
سرپرست وزارت امور خارجه افزود: در جلسه ضمن تشکر از همراهی و مساعدت و تسهیلات در اقلیم برای ورود و عبو زائران اربعین حسینی از منطقه اقلیم و همراهی دوستانه و برادرانه در طول سال‌های گذشته و به‌ویژه سال گذشته ابراز امیدواری کردیم اربعین پیش‌رو با مدد گرفتن از تجارب قبلی تسهیلات بیشتری را به زائران ایرانی بدهیم.
باقری تصریح کرد: لازم می‌دانم بر این نکته تأکید کنم که مسئله اصلی امروز جهان اسلام و جهان امروز که نسل کشی و جنایت صهیونیست‌ها در غزه است مسئله اصلی امت اسلامی و جهان اسلام به‌ویژه در آستانه عید قربان است. ما همدلانه و با یک نگاه تلاش می‌کنیم که هر چه زودتر و بدون قید و شرط نسل‌کشی و جنایت صهیونیست‌ها در غزه پایان یابد.
وی خاطرنشان کرد: ما و دوستان در عراق و اقلیم تاکید داریم ثبات و امنیت منطقه در گرو همکاری‌های دو و چندجانبه است و افق آینده را در زمینه همکاری‌های اقتصادی روشن می‌بینیم و توسعه همکاری‌های اقتصادی را الزامی برای ثبات در منطقه می‌دانیم.
مسرور بارزانی در ابتدای این کنفرانس خبری گفت: ما به بررسی مشکلات امنیتی منطقه و راه‌های تقویت ثبات سیاسی در آن پرداختیم.
وی افزود: ما نشست بسیار خوبی درباره تقویت روابط دوجانبه و روابط اقتصادی داشتیم.
گفت‌و‌گوی تلفنی باقری 
با وزیر خارجه عربستان 
درباره برگزاری حج
در آستانه عزیمت حاجیان کشورمان به سوی سرزمین عرفات و ایام تشریق، سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان با فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی تلفنی گفت‌و‌گو نمود.
در این تماس علی باقری با تشکر از اقدامات و تلاش‌های مقام‌های مسئول برگزاری حج در عربستان سعودی و با اشاره به عزیمت حجاج کشورمان به مشاعر مقدسه اظهار امیدواری کرد، با موفقیت کامل اعمال حج خود را به اتمام رسانده و با سلامتی به میهن اسلامی بازگردند.
سرپرست دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در این تماس موضوعاتی را در خصوص چگونگی برگزاری بقیه اعمال حج مطرح نمود.
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در این گفت‌وگو ضمن تشریح اقدامات انجام شده در خصوص ارائه تسهیلات به ضیوف الرحمن تاکید نمود مقام‌های این کشور همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا حجاج سرزمین وحی حج خود را در کمال آرامش و سلامتی انجام دهند.
برای برگزاری حجی موفق و آرام با مسئولان عربستان 
گفت‌وگوی مستمر دارم
همچنین علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه با حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی گفت‌وگو کرد.
علی باقری با تاکید بر فریضه معنوی حج و در پیش بودن ایام تشریق ابراز امیدواری کرد که ححاج ایرانی از این زمان و مکان مقدس بهره معنوی برده و با حجی مقبول به میهن اسلامی بازگردند.
وی گفت: وزارت امور خارجه برای تسهیل حج هموطنان ایرانی تمام تلاش خود را به‌کار خواهد بست و برای این منظور و برگزاری حجی موفق و آرام با مسئولان محترم عربستان گفت‌وگوی مستمری دارد.
سید عبدالفتاح نواب در این گفت‌وگو نسبت به وضعیت حجاج ایرانی و انجام پیش‌بینی‌های لازم برای حضور حجاج در صحرای عرفات، مشعر و منی و همچنین ادامه حضور حجاج در مکه مکرمه و مدینه منوره توضیحاتی را ارائه داد.
علی باقری در این گفت‌وگو از زحمات و تلاش‌های کلیه نهادهای ایرانی برای تسهیل امور حجاج به‌ویژه بعثه حجاج ایران و همچنین مسئولان ذی‌ربط عربستان تشکر نمود.