kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۰۶۴
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۸
دستیار رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد

رشد مالیات‌ستانی  از شرکت‌های بزرگ دولتی و خصولتی

دستیار رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: 30 درصد عمده درآمدهای مالیاتی از 800 شرکت دولتی و خصولتی دریافت می‌شود و رشد درآمدهای مالیاتی بیشتر از این محل بوده است.
به گزارش شادا، حمید بهزادی، درخصوص مهم‌ترین دستاوردهای مالیاتی دولت سیزدهم طی سه سال گذشته، اظهار داشت: مهم‌ترین دستاورد دولت سیزدهم در بخش مالیات کاهش وابستگی بودجه به نفت بود؛ یعنی دولت با افزایش و کمک درآمدهای پایدار با محوریت مالیات توانست وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهد.
وی ادامه داد: رشد درآمدهای مالیاتی بیشتر از سمت اشخاص حقوقی و شرکت‌های بزرگ و عمدتا شرکت‌های دولتی بوده است؛ یعنی 30 درصد عمده درآمدهای مالیاتی از 800 شرکت دولتی و خصولتی در حال دریافت است و این دستاورد بزرگی بود.
 دستیار رئیس سازمان امور مالیاتی در مردمی‌سازی مالیات افزود: میز خدمتی که پیش از این وجود نداشت و در این دولت بنیان گذاشته شد سبب شد تا مردم و فعالان اقتصادی بدون واسطه با مدیران این سازمان مشکلاتشان را مطرح کنند تا حل شود. میز خدمتی در بازار دایر شد تا مردم مشکلاتشان را با مراجعه به اتحادیه متبوع از مشاور مالیاتی امین بپرسند و حل شود.
بهزادی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی قبل از دولت سیزدهم یک سازمان خشن بود که همه آن را فقط برای کسب درآمد می‌دیدند اما در این دولت اولویت برقراری عدالت اجتماعی و مالیاتی بود که پرداخت مالیات به قشر خاصی فشار وارد نکند.
او افزود: با توجه به ابزارهایی چون ظرفیت تبصره ماده 100، سازمان امور مالیاتی، مالیات‌ستانی برای بخش جدی از مردم را تسهیل کرده تا مردم برای پرداخت سرگردان نشده و هر اداره و سازمانی به این مهم ورود نکند؛ یعنی هر کسی با توجه به دستگاه POS یا حساب‌های موجود، مالیاتش محاسبه شده و پرداخت کند و نکته قابل توجه این است که اکثریت؛ یعنی نزدیک به چهار میلیون مؤدی مالیات تعیین شده را قبول کردند.
دستیار رئیس سازمان امور مالیاتی در مردمی‌سازی اضافه کرد: نکته مهم دیگری در بحث مالیات‌ستانی در دولت سیزدهم این بود که مالیات از ممیز محوری فاصله گرفته و مؤدیان به آمارها اعتماد کردند. در واقع  نظر مردم در این خصوص مبنا قرار گرفته است.
بهزادی اظهار کرد: دستاورد دیگر در دولت سیزدهم به خصوص در این اواخر، ارائه گزارش هزینه‌کرد درآمدهای مالیاتی به مردم بود؛ یعنی مردم باید بدانند که مالیات پرداختی آنها در کجا هزینه می‌شود.
 او ادامه داد: در سازمان امور مالیاتی دولت سیزدهم، قبل از هر اقدامی جلسات کارشناسی و توجیهی برگزار و نظرات اصناف عنوان و اعمال می‌شود؛ به گونه‌ای که حتی اصناف با مالیات تعیین شده موافقت می‌کنند اما درخواست قسط‌بندی کردن آن را تا حتی 10 قسط می‌دهند که مورد قبول  سازمان قرار می‌گیرد که سبب اعتماد و کاهش اعتراض و نهادینه شدن فرهنگ پرداخت مالیات شده است.