kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۰۳۳
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۸
با حضور رئیس ستاد اجرائی فرمان امام(ره)

5 داروی ضد سرطان در گروه دارویی برکت رونمایی شد

پنج داروی ضدسرطان در ۱۰ دُز در گروه سلامت و دارویی برکت، روز پنجشنبه با حضور رئیس ستاد اجرائی فرمان امام(ره) و استاندار گیلان رونمایی شد.
به گزارش ایرنا، سیدپرویز فتاح عصر پنجشنبه در آیین رونمایی از این داروهای ضدسرطان در گیلان گفت: به همت دانشمندان صنعت دارویی پنج داروی ضدسرطان در ۱۰ دُز رونمایی شد. مردم این داروهای حساس و وارداتی را با زحمت بسیار و با هزینه بالا تهیه می‌کردند که توسط نخبگان ما تهیه و بومی‌سازی شد و در داخل کشور عرضه می‌شود.
فتاح افزود: این داروها ۵۰درصد نیاز کشور به داروهای سرطانی را برطرف می‌کنند اما در صورت لزوم با اعلام سازمان غذا و دارو طی ۹ ماه باقی‌مانده از سال امکان افزایش تولید این داروها مهیا شده و می‌تواند برای سال آینده نیاز داخل کشور را کاملا برطرف کند.
وی ادامه داد: داروهای تولیدشده امسال هشت‌میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی خواهد داشت اما باید امکانی فراهم شود که ارز حاصل از این صرفه‌جویی از کشور خارج نشده و مردم از محصول ایرانی استفاده کنند. تقاضا برای خرید و صادرات این محصولات دارویی وجود دارد اما اولویت، تامین نیاز داخل کشور است لذا این پنج محصول فعلا صادر نمی‌شود تا وزارت بهداشت اعلام کند نیاز کشور به طور کامل برطرف شده است.
رئیس ستاد اجرائی فرمان امام(ره) گفت: قیمت این داروها نسبت مشابه خارجی که در بازار عرضه می‌شود بسیار پایین و قابل قبول است و تاکید شده است قیمت‌ها تاحد امکان کاهش یابد تا مردم برای تهیه آنها متحمل هزینه زیاد و سنگین نشوند.
کاربرد داروهای رونمایی‌شده 
در درمان برخی انواع سرطان
رئیس هیئت‌مدیره گروه سلامت و دارویی بنیاد برکت کشور نیز در این آیین گفت: این داروها در درمان سرطان پروستات، ریه و یکی از سرطان‌های خون کاربرد دارد. یکی دیگر از این داروها در بیماران با نقص ایمنی و مقاوم به عفونت قارچی استفاده می‌شود.
علی عسگری افزود: ۱۸ داروی جدید در بخش تحقیق و توسعه کشور پیش‌بینی شده است که امیدواریم در درمان سرطان ریه و کلون از بیماری‌های رایج کشور مورد استفاده قرار گیرد. علاوه‌بر آن در محصولات بیوسیمیلار نیز بنیاد برکت حرکت ویژه‌ای را آغاز کرده است و در آینده نزدیک خبرهای خوشی در ارائه محصولات بیوسیمیلار ضدسرطان به اطلاع مردم خواهد رسید.
کپسول ایبروتینیب (درمان سرطان خون)، اسیمرتینیب (برای درمان سرطان ریه)، انزالوتامید (داروی درمان سرطان پروستات)، قرص کپسوفانژین (داروی ضد قارچ)، قرص الاپاریب (داروی سرطان تخمدان) داروهایی بودند که در این آئین رونمایی شدند.