kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۰۲۵
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۸
دادستان تهران:

استفاده از پساب‌های فاضلاب برای آبیاری محصولات کشاورزی شهر تهران صحت ندارد

 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تهران به همراه جمعی از مدیران دستگاه‌های متولی از بخش‌های مختلف تصفیه‌خانه جنوب تهران بازدید کرد.
به گزارش خبرگزاری میزان، علی صالحی در بازدید از تصفیه‌خانه جنوب تهران ضمن تشکر از مدیران و مسئولان آبفای تهران به دلیل انجام طرح‌های بزرگی که از گذشته تاکنون انجام شده است، گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی مدیران و کارکنان آبفای تهران طرح احداث فاز‌های ۷ و ۸ تصفیه‌خانه جنوب تهران نیز در حال اجراست که با تکمیل و بهره‌برداری از این فاز‌ها شاهد اتفاقات خوبی در استان خواهیم بود.
صالحی افزود: در راستای انجام وظایف قانونی دادستانی مبنی بر پیگیری حقوق عامه، این بازدید انجام شد.
وی با اشاره به اینکه بحث تصفیه‌خانه فاضلاب از حیث بهداشت عمومی، جلوگیری از انتشار آلودگی و همچنین استفاده از پساب‌های تصفیه‌خانه برای استفاده‌های کشاورزی و آبیاری فضای سبز بسیار با اهمیت است، عنوان کرد: ساماندهی این پسماند‌ها توسط دستگاه‌های متولی به خوبی انجام شده است که جای تقدیر دارد.
دادستان تهران ادامه داد: در این بازدید ضمن مذاکراتی که با مسئولان این دستگاه‌ها انجام دادیم، مقرر شد شهرداری همکاری لازم را با آبفای تهران جهت جمع‌آوری آب‌های سطحی و جلوگیری از انتشار این آب‌ها و به دنبال آن آلودگی‌های زیست‌محیطی، در سطح شهر به عمل آورند.
صالحی تاکید کرد: با نظارت‌هایی که توسط وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی انجام می‌شود، بحث استفاده از پساب‌های فاضلاب برای آبیاری محصولات کشاورزی در اراضی کشاورزی اطراف تهران اصلاً مطرح نیست و آب‌هایی که برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در این مناطق استفاده می‌شود، کم‌خطر شده و تصفیه‌شده است. 
وی با بیان اینکه برای آبیاری سبزیجات و صیفی‌جات نیز از آب چاه استفاده می‌شود، گفت: اداره کل جهاد کشاورزی و بهداشت استان نیز بر این موضوع نظارت می‌کنند و اگر در جایی برای آبیاری سبزیجات و صیفی‌جات از فاضلاب استفاده شود، با دستور مقام قضائی این محصولات در اسرع وقت امحا می‌شوند، ضمن اینکه تا به حال در بازدید‌های خود مواردی از این دست مشاهده نشده است.