kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۹۷۰
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۳
رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد

تأمین انسولین قلمی برند طی چند هفته آتی

 
 
 
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو از تامین انسولین قلمی برند ظرف چند هفته آتی خبر داد.
سیدحیدر محمدی به ایسنا گفت: با افزایش اقبال بیماران مبتلا به دیابت به انسولین‌های قلمی در سال‌های گذشته برای تامین این نوع دارو کاملا وابسته به کشورهای دیگر بودیم، اما در سال‌های اخیر با ورود شرکت‌های مختلف دانش‌بنیان به حوزه تولید انسولین‌های قلمی، امروز انواع انسولین‌های قلمی در کشور تولید می‌شود. در حال حاضر دو شرکت در حال تولید انسولین هستند و دو شرکت دیگر هم به آن اضافه می‌شوند.
محمدی با بیان اینکه میزان تولید داخل انسولین قلمی هنوز در حد تامین بازار داخلی نیست، افزود: به همین دلیل بخشی از انسولین‌های قلمی مورد نیاز بیماران از مسیر واردات تامین می‌شود. به‌منظور حمایت از تولید داخل سهم بیشتری از بازار به تولید داخل اختصاص دارد، اما متاسفانه گاهی برخی پزشکان ممکن است نوع خاصی از انسولین قلمی را تجویز کنند که برند خارجی باشد و به دلیل آنکه ما در راستای حمایت از تولید داخل سهم کمتری از بازار را به آنها اختصاص می‌دهیم، تصور عدم دسترسی به وجود می‌آورد.
وی اظهار داشت: اخیرا یکی از انسولین‌های قلمی برند به دلیل مشکلات تولید در شرکت تولیدکننده خارجی دچار کمبود جهانی شده بود که طبق اقدامات صورت گرفته، ظرف چند هفته آینده کمبود انسولین قلمی برند نیز رفع خواهد شد. در حال حاضر نمونه داخلی تمامی انسولین‌ها در بازار موجود است و افراد می‌توانند با استفاده از سامانه تیتک داروی خود را از نزدیک‌ترین داروخانه تهیه کنند.