kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۹۴۶
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۳
رئیس‌کل گمرک:

صادرات شركت‌های دانش‌بنیان به 2/5 میلیارد دلار رسید

 
 
 
رئیس‌کل گمرک با بیان اینکه اجرای بسته تسهیل تجارت خارجی با تمركز بر شرکت‌های دانش‌بنیان‌ است، گفت: صادرات شركت‌های دانش‌بنیان به دو میلیارد و 500 میلیون دلار رسید.
به گزارش خبرگزاری فارس؛ محمد رضوانی‌فر در مراسم افتتاح گمرک فولاد مبارکه با اشاره به اجرای بسته تسهیل تجارت خارجی با تمرکز بر شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان بنابر مطالبه رئیس‌جمهور شهید و دستور وزیر اقتصاد تاکید کرد: در نتیجه اجرای این بسته، صادرات این شرکت‌ها به بیش از دو میلیارد و 500 میلیون دلار رسید و اکنون متوسط ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۶۰۰ دلار است.
او افزود: روزهای پایانی پاییز سال گذشته وزارت اقتصاد میزبان رئیس‌جمهور شهید بود. در جلسه‌ای که در ۲۸ آذرماه ۱۴۰۲ برگزار شد مجموعه‌ای از اقدامات وزارت اقتصاد به ایشان ارائه شد. در آن جلسه گفته شد که حجم تجارت خارجی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹ به میزان ۵۴ درصد رشد داشته و حجم ترانزیت کشور از ۱۱ میلیون و 500 هزار تن به بیش از ۱۷ میلیون و 800 هزار تن رسیده که آن‌هم رشد ۵۴ درصدی داشته است. همچنین درآمدهای وصولی و واریزی به خزانه گمرک از ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ به بیش از ۲۵۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ رسیده است.
 ضرورت کار گمرک
رئیس کل گمرک گفت: با ارائه این اعداد و ارقام به رئیس‌جمهور شهید ایشان فرمودند ما در مجموعه گمرک ضمن جهش درآمدها و توسعه زیرساخت‌ها نیازمند تسهیلگری، روان‌سازی و مهیا کردن شرایط برای فعالان اقتصادی هستیم. از این رو وزیر اقتصاد دستور داد که مسیر طراحی تسهیلگری‌های تجارت خارجی با تمرکز بر شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان بازنگری شود.
رضوانی‌فر اضافه کرد: بسته حمایت از این شرکت‌ها در دو بخش در حال دنبال شدن است؛ در حوزه نرم‌افزاری و استفاده از زیرساخت‌های جدید اقداماتی انجام شده که نوید آن سامانه جدید گمرکی است که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.
وی ادامه داد: بخش دیگری از بسته حمایت از شرکت‌های تولیدی و تسهیل و روان‌سازی تجارت خارجی به سرمایه‌گذاری در حوزه دستگاه‌های تشخیصی مرتبط می‌شد. در این دولت معادل ۵۰ درصد کل دستگاه‌هایی که در ۲۰ سال گذشته نصب شده بود دستگاه‌های آشکارساز در گمرک‌های کشور نصب شد.
رئیس کل گمرک گفت: علاوه‌بر این تصمیم گرفته شد انبارهای اختصاصی به نفع شرکت‌های تولیدی توسعه یابد و پذیرش تضامین برای شرکت‌ها شفاف شد. سال گذشته بیش از ۵۵ هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه به عوض حقوق ورودی از شرکت‌های تولید و دانش‌بنیان دریافت شد که به سرمایه در گردش و سهولت تأمین مواد اولیه خطوط تولید کمک می‌کند.
رضوانی‌فر اضافه کرد: تعداد و ترکیب شرکت‌های فعال مجاز و فعال برگزیده بازنگری شد. اکنون حدود ۵۵۰ شرکت داریم که با استانداردهای تعریف شده جدید به عنوان شرکت‌های فعال مجاز و برگزیده انتخاب شده‌اند و از تسهیلات استفاده می‌کنند. ضمن اینکه در اواخر سال ۱۴۰۱ اولین گمرک تخصصی مجوز گرفت و در منطقه ویژه اقتصادی پیام تأسیس شد که عملیات اجرائی در آن آغاز شده و با تکمیل زیرساخت شاهد افتتاح آن نیز خواهیم بود.
او ادامه داد: یکی از تسهیلگری‌های دیگری که در گمرک تعریف شد اصلاح مسیربندی‌ها بود. همچنین بسته ویژه حمایتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شد که در نتیجه آن صادرات این شرکت‌ها به بیش از دو میلیارد و 500 میلیون دلار رسید و متوسط ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۶۰۰ دلار است.
رئیس‌کل گمرک گفت: اولویت گمرک طبق دستور رئیس‌جمهور شهید، تسهیلگری بوده است. توسعه گمرکات اختصاصی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های بزرگ پیشران کمک می‌کند که علاوه‌بر اینکه از ظرفیت‌ها در گمرکات مرزی و مناطق محروم استفاده کنیم بتوانیم در داخل کشور نیز از مجموعه‌هایی همچون فولاد مبارکه برای توسعه بهره‌مند شویم و این نوع توسعه‌ را در کل کشور نیز گسترش دهیم.