kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۸۷۲
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۱
 در بیانیه‌ای

نمایندگان مجلس قطعنامه ضدایرانی شورای حکام را محکوم کردندنمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای، قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کردند.
مجتبی بخشی‌پور در نشست علنی مجلس شورای اسلامی بیانیه جمعی از نمایندگان در واکنش به قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تروئیکای اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست اخیر شورای حکام را قرائت کرد. متن بیانیه به شرح زیر است:
اخیراً قطعنامه پیشنهادی ۳ کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه علیه برنامه صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران توسط شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید. این قطعنامه توسط رژیم کودک‌کش صهیونیستی صادر شده است که از هر جهت مورد حمایت این سه کشور است. رژیمی که متهم و مجرم نسل‌کشی علیه مردم بی‌دفاع غزه است و ساکنان آن رسماً و صراحتاً توسط وزرای این رژیم سفاک تهدید به بمباران هسته‌ای می‌شود.
اکنون زمانی است که دست‌های آلوده به خون این رژیم غاصب توسط جهانیان آشکار شده و صدای مظلومیت مردم فلسطین و عمق فجایع‌آفرینی این رژیم سراسر جهان و مخصوصاً نسل جوان و عدالت‌خواه را در دانشگاه‌های کشورهای جهان از جمله این سه کشور فرا‌گرفته است.
تلاش مذبوحانه برای منحرف کردن افکار از جنایت رژیم صهیونیستی است و آنچه که باعث شد جمهوری اسلامی ایران اجرای برخی از تعهدات خود را به تعویق درآورد، خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و ناتوانی ۳ کشور آلمان، انگلستان و فرانسه از اجرای تعهدات خود بوده است.
آژانسی که شعار خود «اتم برای صلح و توسعه است»، می‌داند جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مستقل حق توسعه فناوری صلح آمیز هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز و بر‌اساس ماده ۴ معاهده منع گسترش NPT را دارد و این قطعنامه این حق اساسی را تضعیف کرده و سابقه بدی برای اعمال گزینشی و با انگیزه سیاسی ایجاد می‌کند.
ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت شدید اقدام شورای حکام آژانس و اعلام بیزاری از دولت‌های سرسپرده یادآور می‌شویم صدور این چنین قطعنامه‌ها هیچ تأثیری بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه بهره‌برداری از دانش هسته‌ای و عملیاتی‌سازی طرح‌های توسعه‌ای هسته‌ای مطابق با قوانین بین‌المللی نداشته و نخواهد داشت و تنها تأثیر ادامه این اقدامات می‌تواند آن باشد که مجلس انقلابی؛ دولت محترم را ملزم به تجدیدنظر تعاملات آینده با آژانس نماید تا حقوق حقه ملت ایران تحت فشارهای اینچنینی نادیده گرفته نشود. آژانس بداند این اقدام در تعاملات دو سویه آینده مورد لحاظ نمایندگان قرار خواهد گرفت.
همچنین رحمت‌الله نوروزی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خود، اظهار کرد: بازنشستگان با مشکلات متعددی مواجه هستند، این در حالی است که تأکید امام(ره) و مقام معظم رهبری این بود که سفره مردم کوچک نشود. همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟ نوروزی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: مستأجران برای رهن و اجاره مسکن دچار مشکل هستند، این در حالی است که فرزندآوری نیازمند اشتغال و تأمین مسکن دارد و باید به این مسئله توجه شود.
حاجی بابایی: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرائی خواهد شد
حمیدرضا حاجی‌بابایی که ریاست جلسه را برعهده داشت، در پاسخ به این نماینده، گفت: در بودجه مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان پیش‌بینی شده است که باید اجرائی شود. وی ادامه داد: اینکه ما گفته‌ایم حقوق بازنشستگان بر اساس ۹۰ درصد حقوق شاغلان پرداخت می‌شود برای این است که شاغلان ۱۰ درصد کسورات دارند. از سوی دیگر در برنامه هفتم توسعه آمده است که همسان سازی حقوق بازنشستگان باید طی سه سال اجرائی شود. نایب‌رئیس‌مجلس شورای اسلامی توضیح داد: شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه هفتم برای مبالغ ایراداتی گرفت که برطرف شد که اگر برنامه ابلاغ شود و دولت آئین‌نامه را به تصویب برساند، همسان‌سازی اجرائی خواهد شد. حاجی‌بابایی بیان کرد: بازنشستگان کشوری دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند، از دولت هم خواستاریم در این خصوص اطلاع‌رسانی کند و به بازنشستگان توضیح دهد تا آنها دغدغه‌ای نداشته باشند.
سلیمی: عملکرد ۱۸ بانک در تسهیلات وضع شده برای وام مسکن و ازدواج صفر بوده
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی هم در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی، گفت: متأسفانه عملکرد ۱۸ بانک در تسهیلات وضع شده برای وام مسکن، ودیعه و ازدواج صفر بوده است. وی ادامه داد: از سوی دیگر جریمه بانک‌ها ۲۵۰ هزار میلیارد است و تمامی این بانک‌ها با رفتارهای شبه حقوقی این جرایم را پرداخت نکرده‌اند. با توجه به اینکه فصل جابه‌جایی مستأجران است، لازم است هرچه زودتر به این موضوع رسیدگی شود.
وی در ادامه درباره جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین، اظهار کرد: امیدواریم هرچه سریع‌تر رژیم صهیونیستی سلاخی‌های خود را در غزه به پایان برساند، چرا که حتی فریاد کسانی که پیش‌تر مشکلی با این رژیم نداشتند، درآمده است.