kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۷۲۸
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۳
اتفاقات عجیب در دومین روز تورنمنت کشتی فرنگی مجارستان

گرایی و مختاری شانس المپیک را از دست دادند قهرمان کشتی فرنگی المپیک توکیو با شکست مقابل حریف گرجستانی خود به مرحله فینال تورنمنت مجارستان نرسید.
در دومین روز تورنمنت کشتی فرنگی مجارستان، کشتی‌گیران اوزان ۵۵، ۶۷، ۷۲، ۷۷، ۸۲، ۸۷ و ۹۷ به رقابت پرداختند. ایران ۹ کشتی‌گیر در روز دوم داشت. در وزن ۶۷ کیلوگرم، دو نماینده از ایران کشتی گرفتند و هر دو رقابت حساسی را برای رسیدن به المپیک پاریس با یکدیگر داشتند.
در این رقابت‌ها محمدرضا گرایی قهرمان المپیک توکیو به فینال این مسابقات نرسید. سعید اسماعیلی دیگر نماینده ایران در این وزن برابر اورتا سانچس از کوبا قهرمان المپیک توکیو در وزن ۶۰ کیلوگرم و قهرمان جهان در سال ۲۰۲۳ کشتی گرفت و با نتیجه ۱۰ بر ۷ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند.
این نتیجه در حالی رقم خورد که چند ثانیه مانده به پایان وقت دوم و زمانی که اسماعیلی ۷ بر ۵ پیش بود، سانچس کشتی را به نشانه باخت رها کرد و اسماعیلی نیز با تصور اینکه پیروز شده به حریف پشت کرد تا نزد مربی‌اش برود اما کشتی‌گیر کوبایی ناگهان از او کمرگیری کرد و با اجرای فن ۴ امتیاز گرفت و پیروز شد.
مرحله نیمه نهائی وزن ۶۷ کیلوگرم
محمدرضا گرایی قهرمان المپیک توکیو با لری ابولادزه از گرجستان دارنده یک مدال طلا و دو نقره جهان در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی گرفت و در پایان با نتیجه ۶ بر ۱ شکست خورد و به فینال نرسید. گرایی در دیدار رده‌بندی برای کسب مدال برنز رقابت کرد. نماینده ایران در وزن ۶۷ کیلوگرم المپیک پاریس هنوز مشخص نشده و از بین محمدرضا گرایی و سعید اسماعیلی، یکی راهی المپیک می‌شود. بنابراین نتیجه تورنمنت مجارستان در انتخاب کشتی‌گیر اعزامی تاثیر زیادی دارد.
پیش از برگزاری مسابقات رنکینگ مجارستان، هر کشتی‌گیری که مدال طلا را کسب کند، ملی‌پوش این وزن خواهد بود. در صورتی که گرایی مدال نقره و اسماعیلی مدال برنز بگیرند، طبق چرخه انتخابی تیم ملی، گرایی ملی‌پوش این وزن خواهد شد. در حالت عکس برنده یک رقابت رو در رو، ملی‌پوش را تعیین می‌کند. در صورتی که هر دو کشتی‌گیر مدال برنز بگیرند، گرایی به یک پیروزی و اسماعیلی به دو پیروزی در رقابت رو در رو نیاز دارند. در صورتی که اسماعیلی موفق به پیروزی بر گرایی شود و به مدال نقره برسد و گرایی نیز صاحب مدال برنز شود، پس از ۳۰ دقیقه یک کشتی بین این دو برگزار و نفر برنده، ملی‌پوش این وزن خواهد شد. در صورتی که اسماعیلی مدال کسب کند و گرایی مدال نگیرد، اسماعیلی ملی‌پوش این وزن خواهد شد.
 گرایی و مختاری به المپیک نرسیدند
در وزن ۷۷ کیلوگرم تورنمنت مجارستان در مرحله یک چهارم نهائی محمدعلی گرایی برابر سلیمانف از آذربایجان دارنده ۲ مدال نقره جهان به روی تشک رفت و با نتیجه ۶ بر یک شکست خورد. در حالی که محمدعلی گرایی مجری فن بود و توقع داشت که داور سوت بزند تا کشتی‌اش را ادامه دهد اما حریفش دو بارانداز زد. کادر فنی به این امر اعتراض کرد اما به نتیجه نرسید و در نهایت گرایی با نتیجه ۶ بر یک باخت.
در این وزن محمدرضا مختاری نیز برابر حریف ژاپنی‌اش به میدان رفت و ۹ بر صفر شکست خورد.گرایی و مختاری با توجه به باخت در یک چهارم نهائی شانس حضور در المپیک را از دست دادند.در مرحله یک‌هشتم نهائی این وزن، محمدرضا مختاری با نتیجه ۱۰ بر صفر پوکلاوویچ از کرواسی را شکست و به مرحله یک‌چهارم نهائی صعود کرده بود. محمدعلی گرایی نیز با نتیجه ۷ بر ۲ مقابل فریچ از مجارستان پیروز شده بود. به این ترتیب اولین کشتی گرایی بعد از دوران محرومیتش با پیروزی همراه شد.