kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۳۶۰
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۱
سخنگوی شورای نگهبان خبر داد

طرح‌های اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شفافیت قوای سه‌گانه تأیید شد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، شفافیت قوای سه‌گانه و بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ تأیید شد.
 
 
 
 
هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری ضمن تسلیت شهادت آیت‌الله رئیسی گفت: ۱۲ طرح و لایحه و ۱۱ استعلام دیوان عدالت اداری در جلسات شورای نگهبان بررسی شد.
احراز هویت در انتخابات پیش‌رو علاوه ‌بر شناسنامه 
با کارت ملی هم انجام خواهد شد
وی افزود: طرح اصلاح مواد ۱۹ و ۲۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد، بر اساس این قانون، احراز هویت در انتخابات پیش‌رو علاوه‌ بر شناسنامه با کارت ملی هم انجام خواهد شد
بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ تأیید شد
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور که مربوط به جداول است، توسط شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و به تأیید رسید.
طحان نظیف بیان کرد: بررسی طرح استفساریه ماده ۳۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی از دیگر مواردی است که در شورای نگهبان بررسی شد که زمان لازم‌الاجرا شدن این مصوبه مورد ایراد قرار گرفت و خلاف اصل ۷۳ تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی نیز با وجود اصلاحات مجلس هنوز ایراداتی دارد که به مجلس بازگردانده شد.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: لایحه موافقتنامه همکاری در حوزه امنیت و اطلاعات با فدراسیون روسیه و همچنین لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی انتظامی بین ایران و قرقیزستان به تأیید شورای نگهبان رسید.
طحان نظیف خاطرنشان کرد: طرح اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی که درباره جرائم قابل گذشت و غیرقابل گذشت بود، پس از اصلاحات، خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
وی درباره آخرین وضعیت لایحه عفاف و حجاب گفت: در مراحل قبل هم ما و هم هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص ایراداتی داشتند که اخیرا هیئت عالی اعلام کرده که ایرادات برطرف شده است و این موضوع در نوبت رسیدگی در شورای نگهبان قرار دارد.
زمان قانونی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها ۵ روز است 
و امکان تمدید آن به مدت ۵ روز وجود دارد
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره فرآیند بررسی صلاحیت‌ داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری و زمان آغاز تبلیغات گفت: زمان قانونی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها ۵ روز است و امکان تمدید آن به مدت ۵ روز دیگر نیز پیش‌بینی‌ نشده است که از ۵ روز اول حتما استفاده خواهیم کرد و در تلاشیم که از همه ۵ روز دوم استفاده نکنیم. طحان نظیف تاکید کرد: بعد از بررسی صلاحیت‌ها و اعلام نتایج، زمان تبلیغات انتخاباتی تا ۲۴ ساعت قبل از روز انتخابات ادامه خواهد داشت. وی درباره وضعیت مصوبه افزایش تعطیلات آخر هفته بیان کرد: ما در حال بررسی این مصوبه هستیم و به محض پایان بررسی‌ها، اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک در روز ۸ تیر گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری انتخابات نداریم و باید دستگاه‌ها و امکانات این نوع انتخابات آماده‌سازی شود، تاکنون جلساتی با وزارت کشور داشتیم و این جلسات ادامه دارد به محض رسیدن به نتیجه در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. طحان نظیف در پاسخ به سؤالی درباره معیار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: معیارهای شورای نگهبان معیارهایی است که در قانون اساسی آمده است.
وی تاکید کرد: مصوبه شورای نگهبان در خصوص تشخیص رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر هم در ثبت‌نام و هم در بررسی صلاحیت‌ها مبنای عمل خواهد بود. وی گفت: ما در همه دوره‌ها تنوع سلایق را داشتیم و رئیس‌جمهور منتخب با رای و اراده و انتخاب مردم همواره از میان جریانات سیاسی مختلف حضور یافته است و ان‌شاءالله در دوره پیش‌رو نیز به همین صورت خواهد بود.
ستاد پیشگیری از جرائم انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد
وی بیان کرد: ستاد پیشگیری از جرائم انتخابات ریاست جمهوری در تهران و مراکز استان‌ها تشکیل شده است، همچنین با قوه قضائیه همکاری خوبی درباره تخلفات و جرائم احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری داریم. سخنگوی شورای نگهبان درباره وضعیت مصوبه افزایش تعطیلات آخر هفته بیان کرد: ما در حال بررسی این مصوبه هستیم و به محض پایان بررسی‌ها، اطلاع‌رسانی خواهد شد.
مجلس به صورت کتبی موردی از شورای نگهبان 
در زمینه اعتبارنامه‌ها استعلام نکرده است
طحان نظیف در پاسخ به سؤالی درباره جلسه رسیدگی به اعتبارنامه منتخبان مجلس از جمله غلامرضا تاجگردون گفت: شورای نگهبان نظر خود را هنگام بررسی صلاحیت‌ها اعلام کرده و مسئولیت بررسی اعتبارنامه‌ها با نمایندگان مجلس است.
وی گفت: در حدی که اطلاع دارم به صورت کتبی موردی در این زمینه استعلام نشده است. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال که برخی شورای نگهبان را مقصر در کاهش مشارکت می‌دادند بیان کرد: متاسفانه برخی از سیاسیون از این حرف‌ها می‌زنند اما این حرف‌ها هیچ‌گاه مبنای علمی و کارشناسی دقیقی نداشته است. طحان نظیف تاکید کرد: موضوع مشارکت حتما برای شورای نگهبان مهم است و همواره شورای نگهبان برای افزایش مشارکت تلاش کرده است. وی خاطرنشان کرد: در مسئله مشارکت باید همه عوامل را مورد نظر داشت، قطعا شورای نگهبان به سهم خود توجه دارد اما مسئله اصلی برای مردم عمل به وعده‌ها، وضعیت کشور و حل مسائل اقتصادی و معیشتی است. سخنگوی شورای نگهبان افزود: رسانه‌ها در چنین شرایطی وظیفه دارند که ایجاد امید و شور و نشاط انتخاباتی را در دستور کار قرار دهند و از صحبت‌های ناامید‌کننده پرهیز کنند، هیچ تغییر و بهبودی جز از مسیر صندوق رای رخ نخواهد داد.
انتخابات مجلس خبرگان در دو حوزه فعلا برگزار نمی‌شود
طحان نظیف در پاسخ به سؤالی درباره انتخابات در دو حوزه انتخابیه خبرگان رهبری بیان کرد: این موضوع را در شورای نگهبان هم مورد بررسی قرار دادیم و با توجه به اینکه انتخابات خبرگان شرایطی از جمله برگزاری آزمون را دارد، با بررسی‌های پیش‌رو چنین انتخاباتی نخواهیم داشت.
وی درباره‌ وضعیت طرح ساماندهی کارکنان دولت گفت: ما در مراحل قبل اشکالات و ابهاماتی داشتیم ولی در آخرین مصوبه‌ای که دریافت کردیم هیچ مشکل و ابهامی نداریم ولی هیئت عالی نظارت مجمع اشکالاتی را وارد کرد که اخیرا مجلس یازدهم بر مصوبه خود اصرار کرد و این مصوبه برای رسیدگی به مجمع ارجاع شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره علت مخالفت شورای نگهبان با ثبت‌نام الکترونیکی داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری گفت: با مبنا قرار گرفتن مصوبه سال ۱۳۹۶ و ۱۴۰۰ شورای نگهبان و موضوعاتی که شاهد بودیم، نتیجه این موضوع این شده است که از افرادی که شرایط شکلی را ندارند، ثبت‌نام به عمل نمی‌آید. وی گفت: بر اساس قانون، ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری باید حضوری انجام شود و شورای نگهبان با پیشنهاد وزارت کشور در خصوص دریافت الکترونیکی مدارک از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری مخالفتی نداشت اما در نهایت جمع‌بندی خود عزیزان وزارت کشور این بود که دریافت مدارک را نیز به صورت حضوری انجام دهند.
ایرانی‌الاصل و تابعیت ایرانی، دو شرط ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره محل تولد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: مبنای ما اصل ۱۱۵ قانون اساسی و ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری است، در قانون ایرانی‌الاصل بودن و تابعیت ایرانی اشاره شده است و طبیعتا هر کسی این دو شرط را داشته باشد می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کند. طحان نظیف در بخشی از سخنانش گفت: افرادی که قصد کاندیداتوری دارند باید مسئولیت‌های خطیر ریاست جمهوری را مورد نظر داشته باشند و با دیدی باز و برآوردی صحیح و واقعی از توانایی‌های خود و اقبال عمومی نسبت به خود به این عرصه ورود کنند. وی تاکید کرد: گاهی بوده که افرادی به این عرصه ورود کردند که حتی در جریان سیاسی خودشان نیز اقبالی نداشتند، لذا لازم است داوطلبان کاندیداتوری از پشتوانه سیاسی و مردمی خودشان برآوردی داشته باشند.