kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۰۴۰
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۳

 پیش‌بینی کارشناسان غربی از شکست سنگین اوکراین در سال جاری میلادی

 
 
سرویس خارجی-
نشریه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» در گزارشی از قول «کارشناسان امنیتی» نوشته است، اوکراین طی سال جاری میلادی شکست‌های سنگینی از روسیه متحمل خواهد شد.
اوکراین طی روزهای اخیر شکست‌های بسیار سنگینی از روسیه در شهر «خارکیف» دومین شهر بزرگ خود متحمل شده است. دلیل آن نیز کاملاً روشن است. به گفته کارشناسان غربی مشکل اصلی این روزهای اوکراین در میدان جنگ «کمبود نیرو» است چرا که این کشور تلفات بسیار سنگینی طی 2 سال و نیم گذشته متحمل شده و عده زیادی نیز از این کشور‌گریخته‌اند. شاید باورش سخت باشد اما «زلنسکی» برای جبران کمبود نیرو بیماران روانی، زنان و زندانی‌ها را نیز روانه میدان جنگ کرده و قوانین مربوط به سن خدمت سربازی را هم تا 60 سال بالا برده است! با این وجود کارشناسان می‌گویند اوکراین برای حفظ قدرت دفاعی در برابر حملات روسیه باید نیروهای نظامی خود را به سه برابر تعداد فعلی برساند؛ مسئله‌ای که با توجه به خستگی اوکراینی‌ها از جنگ تقریباً محال به نظر می‌رسد. یک نشریه «آلمانی» نیز از قول کارشناسان محافل امنیتی-اطلاعاتی غربی نوشته است، چشم‌انداز پیش روی ارتش اوکراین در جنگ با روسیه تیره و تار است و انتظار می‌رود روسیه به روند پیشروی‌های خود در اوکراین در سال جاری میلادی ادامه دهد.
روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» در گزارشی ابتدا با اشاره به اینکه روسیه از ابتدای ماه می(12 اردیبهشت) بر مدار پیشروی در جنگ اوکراین از محور خارکیف در پشت مرز شمالی این کشور قرار داشته، می‌نویسد: «محافل امنیتی غرب -هر چند این حملات روسیه اخیرا کاهش یافته- اما هنوز به وضعیت اوکراین خوشبین نیستند. بنا به نظر کارشناسان یکی از سرویس‌های اطلاعاتی غربی، حمله اخیر روسیه در اوکراین به عنوان یک حمله بزرگ در نظر گرفته نمی‌شود بلکه صرفا تلاشی برای مهار نیروهای اوکراین و قرار دادن شهرهای خارکیف و سومی در تیررس توپخانه روسیه است.»
بر اساس این گزارش این اتفاق از آن جهت برای اوکراین ناگوار است که تسلیحات توپخانه نسبت به پهپادها و راکت‌ها برای اجرای حملات مرگبار خیلی کم‌هزینه‌تر هستند و اگر توپخانه روسیه به حد کافی به خارکیف نزدیک باشد که بتواند آن را هدف گلوله‌باران قرار دهد، ده‌ها هزار نفر از مردم را از آنجا فراری خواهد داد. 
ایسنا در این باره به نقل از این رسانه آلمانی اضافه کرده که، در پی ضدحمله ناموفق اوکراین در تابستان گذشته و تداوم روند چند ماهه فتوحات ارضی تدریجی اما پایدار روسیه، کارشناسان اطلاعاتی غرب می‌گویند «چشم‌انداز پیش روی اوکراین تیره‌تر می‌شود» و انتظار نمی‌رود کیف بتواند در سال ۲۰۲۴ «ابتکار عمل را مجددا به دست بگیرد»؛ به عکس انتظار می‌رود از اکنون تا پایان این سال شکست‌های به مراتب سنگین‌تری را به نسبت شکست‌هایی که از ابتدای ۲۰۲۴ متحمل شده، دریافت کند. در این ارزیابی نتیجه گرفته می‌شود که به این ترتیب فتوحات روسیه در اوکراین تا زمستان به میزان چشمگیری افزایش یابد.
در بخش دیگری این گزارش می‌خوانیم: «این سرویس‌های اطلاعاتی غربی برتری تسلیحاتی روسیه را یکی از عوامل مؤثر بر این ارزیابی خود می‌دانند و اینکه قدرت توپخانه ارتش روسیه به میزان چشمگیری قوی‌تر از اوکراین بوده و مسکو با قدرت بیشتری می‌تواند تلفات خود را جبران کند در حالی که اوکراین به دلیل کمبود سرباز نمی‌تواند به تعداد کافی از سربازان جدید به منظور جبران تلفات و ایجاد نیروهای ذخیره دسترسی بهره ببرد. بر اساس این گزارش طبق ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی غربی، در این وضعیت دیگر روسیه نیازی به کسب فتوحات ارضی از طریق جنگ‌های بزرگ ندارد و با عقب راندن نیروهای اوکراینی و گرفتار کردن آنها در تاخیرهای لجستیکی قادر به کسب فتوحات است. در مقابل اوکراین نیز مجبور شده «با واگذاری اراضی برای خودش زمان بخرد و دست به عقب‌نشینی‌های کنترل شده می‌زند تا نیروهای نظامی خود را در امان نگه دارد.»
دست رد چین به سینه اوکراین
 خبر دیگر این که پکن ضمن رد درخواست رئیس‌جمهور اوکراین از همتای چینی‌اش برای شرکت در نشست 26 خرداد به میزبانی سوئیس، از آمریکا خواست به مسئولیتش در قبال آغاز این جنگ و تشدید آن فکر کند. در پاسخ وزارت خارجه چین به درخواست زلنسکی آمده: «پکن [صرفا] از کنفرانس صلحی که از سوی مسکو و کیف به رسمیت شناخته شده باشد، حمایت می‌کند.» وزارت خارجه چین این را هم گفته است که رئیس‌جمهور چین قصدی برای حضور در این اجلاس ندارد.