kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۸۴۸
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۶
آمریکا

 رشد آمار اعتیاد و سونامی مصرف ماری‌جوآنا 
  تحقیق آماری جدید نشان می‌دهد برای نخستین‌بار در آمریکا تعداد کسانی که گفته‌اند روزانه و یا «تقریبا هر روز» ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند از آنها که نوشیدن الکل در هر روز را گزارش کرده بودند، پیشی گرفته است.
به گزارش ایسنا، این تحقیق که در مجله اعتیاد منتشر شده، بر اساس داده‌هایی است که دهه‌هاست در مرکز ملی تحقیقات مواد و سلامت آمریکا جمع‌آوری می‌شود. این مرکز در سال ۲۰۲۲ آمار آمریکایی‌ها که روزانه کانابیس (ماری‌جوآنا) استفاده می‌کنند را ۱۷میلیون و ۷۰۰هزار نفر برآورد کرده است که برای نخستین‌بار از آمار ۱۴میلیون و ۷۰۰هزار نفری کسانی که می‌گویند روزانه الکل می‌نوشند، بیشتر است. با این حال به لحاظ گستردگی، اعتیاد به الکل در این کشور همچنان نسبت به «کانابیس» رکورددار است. بررسی این داده‌ها همچنین نشان داده است از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۲، یعنی طی ۳۰ سال گذشته، سرانه میزان مصرف روزانه یا نزدیک به روزانه ماری‌جوآنا هم ۱۵ برابر شده است.
دکتر «بروک ورستر»، رئیس بخش پزشکی «ای‌او کر» که یک کارخانه تولید کانابیس دارویی است، معتقد است یکی از دلایل این افزایش در مصرف روزانه می‌تواند این باشد که افراد اکنون می‌توانند آزادانه درباره آن حرف بزنند و از مصرف خود بگویند، به همین علت ممکن است نرخ مصرف روزانه تغییر خاصی نکرده باشد و پیش‌تر نیز مصرف آن شایع بوده و تنها زدوده شدن ترس مردم در گزارش کردن مصرف کانابیس، موجب تغییر آمارهای رسمی شده باشد. ورستر البته افزوده که گسترش بسیار سریع صنعت تولید و ارائه قانونی ماری‌جوآنا در دو دهه گذشته هم می‌تواند نقش مهمی در ایجاد بازار مصرف داشته باشد. به گزارش بی‌بی‌سی، مصرف تفریحی ماری‌جوآنا در نیمی از آمریکا یعنی ۲۴ ایالت و همچنین محدوده کلمبیا (واشنگتن دی‌سی) قانونی است و در ۳۸ ایالت این کشور هم مصارف دارویی کانابیس قانونی است.  ایالات‌متحده به‌رغم اینکه تنها پنج درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است، ۸۰درصد از مصرف جهانی مواد افیونی را به خود اختصاص داده است.