kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۰۱۷
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۸
کیهان بررسی می کند

شلیک حزب‌الله به قلب گنبد آهنین  / اف 16‌های اسرائیل هم حریف پهپادهای حزب‌الله نشدندسرویس خارجی-
رزمندگان مقاومت لبنان این‌بار پایگاه نظامی «بیت‌هلل» و سکوهای تازه‌تاسیس گنبدآهنین رژیم صهیونیستی را با چند پهپاد انتحاری با دقت هدف قرار دادند. از طرف دیگر، انتشار یک ویدئو از عملیات روز گذشته نیروهای حزب‌الله لبنان در فضای مجازی خبرساز شد که نشان می‌دهد: «جنگنده اف۱۶ اسرائیل نتوانست جلوی پهپاد حزب‌الله را بگیرد.»
بعد از گذشت بیش از ۷ ماه از جنگ غزه، رژیم صهیونیستی نتوانسته هیچ راهکاری برای معضل مرزهای لبنان پیدا کند و حزب‌الله با ورود به فاز پیشرفته‌ای از عملیات‌ خود، اسرائیلی‌ها را تقریباً هر روز غافلگیر می‌کند. چنان‌که در روزهای اخیر بارها در اخبار منتشر شده است، ارزیابی‌های محافل صهیونیستی نشان می‌دهد حزب‌الله برای جنگ گسترده با اسرائیل آماده است. افزون بر آن، حزب‌الله لبنان جنگ روانی را هم با هدف تشدید احساس ترس و ناامنی در میان ساکنان شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی در مرز لبنان به خوبی مدیریت می‌کند. حزب‌الله لبنان اعلام کرده، در این راه 300 شهید تقدیم کرده است اما صهیونیست‌ها کوچک‌ترین آماری از شمار تلفات، خسارات و مجروحین خود را اعلام نمی‌کند.
گنبد آهنین، نیامده رفت!
دیروز جنبش محبوب حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای از هدف قرار دادن پایگاه صهیونیستی «بیت‌هلل» با استفاده از دو پهپاد تهاجمی و انتحاری خبر داد. پایگاه خبری المیادین در این‌باره گزارش داد که نیروهای مقاومت حزب‌الله لبنان شنبه‌شب اعلام کرد: این پایگاه نظامی و سکوهای تازه‌تأسیس گنبدآهنین رژیم صهیونیستی را با چند پهپاد انتحاری هدف قرار داده است. در بیانیه حزب‌الله می‌خوانیم این دو بادقت هدف قرار گرفتند و به طور کامل از کار افتادند. حزب‌الله لبنان تأکید کرد که دشمن همه تلاش خود را برای رهگیری این دو پهپاد به کار گرفت اما موفق نشد.
از آن‌سو شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که «خبرهایی درخصوص اصابت چند موشک به شهر عسقلان در جنوب اسرائیل منتشر شده است. مسئولان منطقه اشغالی عسقلان اعلام کردند که ۲ موشک از سمت غزه به سمت این منطقه شلیک شده است.»
ویدئوی خبرساز؛ اف16 حریف پهپاد نشد!
در این میان، ویدئوی منتشرشده در فضای مجازی به ویژه پلتفرم ایکس درباره عملیات پهپادی موفقیت‌آمیز روز گذشته نیروهای حزب‌الله لبنان علیه پایگاه صهیونیستی بیت‌هلل خبرساز شد. در این ویدئو که از پشت‌بام یک خانه در جنوب لبنان ضبط شده نشان داده می‌شود که پهپاد حزب‌الله لبنان به سرعت به سمت هدف موردنظر خود حرکت می‌کند. این در حالی است که دشمن صهیونیستی تلاش می‌کند با جنگنده‌های اف۱۶ مانع نزدیک شدن این پهپاد به موضع موردنظر شود اما در عملیات خود شکست می‌خورد. حزب‌الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده اف۱۶ دشمن نتوانست جلوی پهپاد انتحاری رزمندگان مقاومت اسلامی را بگیرد و این پهپاد به هدف موردنظر خود رسید. رسانه‌های عبری‌زبان نیز که ماه‌هاست شاهد چنین حملاتی هستند، نوشتند: شاهد آخر هفته‌ای مملو از حملات در جبهه شمالی بوده‌ایم. آن‌طور که مهر از شبکه المیادین نقل کرده است، در این گزارش‌ها آمده است که «حملات مذکور مهم و صهیونیست‌ها نیز شاهد تیراندازی‌های متعدد و گسترده در مناطق شمالی بوده‌اند.»
پروژه‌های درهم‌شکسته
خبر دیگر آنکه معاون «سیدحسن نصرالله» تصریح کرد: حزب‌الله لبنان پروژه‌ها و مداخله‌های رژیم صهیونیستی در لبنان را با شکست مواجه کرده است. «شیخ نعیم قاسم» در اظهاراتی تاکید کرد که «جانفشانی‌های مقاومت پروژه‌های رژیم صهیونیستی در لبنان را نه‌تنها در این مرحله، بلکه طی سال‌های آینده با شکست مواجه کرده است.» وی ابراز داشت: «تهدیدهایی که برخی سردمداران رژیم صهیونیستی مطرح می‌کنند نیز هیچ فایده‌ای ندارد، چرا که ما مصمم به دفاع از کشور و آینده فرزندان خود هستیم.» شیخ نعیم قاسم این را هم اضافه کرد که مقاومت لبنان با پشتیبانی از غزه الگویی جدید در منطقه ایجاد کرده است، همان‌طور که آمریکا محور ظلم و کشتار خود را دنبال می‌کند، مستضعفین نیز محور همبستگی و همراهی با یکدیگر را دارند و پشتیبان هم هستند.» 
۳ میلیارد دلار خسارت برای بندر ایلات
اما خبر از مقاومت یمن آنکه یک اندیشکده مستقر در آمریکا در گزارشی نوشت: خسارت‌های مستقیم اقتصادی بندر ام‌الرشراش در سرزمین‌های اشغالی (ایلات) به دلیل اقدامات یمن در دریای سرخ به ۳میلیارد دلار رسیده است. اندیشکده «الشرق‌الاوسط» که مقر آن در واشنگتن است، علی‌رغم این که در بسیاری از مسائل از رژیم صهیونیستی و آمریکا جانبداری می‌کند و در مسائل سیاسی، نظامی و دیپلماتیک تلاش کرده است سانسور و مغالطه کند اما این‌بار در گزارشی به قلم «موشیه تردمان» اعتراف کرده که رژیم تل‌آویو به دلیل اقدامات یمن خسارت‌های اقتصادی زیادی متحمل شده است. در این گزارش آمده است: «محاصره‌ای که یمنی‌ها در حال حاضر در دریای سرخ ایجاد کرده‌اند به اقتصاد اسرائیل آسیب وارد کرده و مشکلاتی برای بندر ایلات که به طور اساسی از طریق آن خودرو وارد می‌شود و کود پتاسیم به آسیا و اقیانوس آرام صادر می‌شود، به وجود آورده است و این بندر به دلیل این امر حدود ۳میلیارد دلار خسارت دیده است.» طبق این گزارش، یکی دیگر از چالش‌های بلندمدت پیش‌روی دشمن صهیونیستی که به طول مدت بحران جاری در دریای سرخ بستگی دارد، اختلال و تعطیلی گسترده در زنجیره واردات جهانی است. در حال حاضر تمام تجارت دریایی رژیم صهیونیستی از طریق بنادر حیفا و اشدود در دریای مدیترانه انجام می‌شود و شرکت‌های حمل‌ونقل که به دنبال دور شدن از دریای سرخ و کانال سوئز هستند، به سمت آفریقا حرکت می‌کنند و یک مسافت اضافی ۸هزار مایلی دریایی را طی می‌کنند. واردات و صادرات اسرائیل تقریباً برای رسیدن به مقصد سه هفته بیشتر در مسیر می‌مانند، این امر منجر می‌شود که هزینه‌های حمل‌ونقل هر محموله به جای ۲۰۰۰ دلار به ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار برسد. علاوه‌بر این، اجتناب از کانال سوئز باعث به حاشیه راندن بنادر و مسیرهای تجاری مدیترانه می‌شود.
پایگاه «رامون» زیر ضرب مقاومت عراق
مقاومت عراق نیز در روزهای پیشین فعال بوده است؛ این‌بار مقاومت اسلامی عراق اعلام کرده است: پایگاه هوائی «رامون» در فلسطین اشغالی را با موشک کروز پیشرفته «ارقب» هدف قرار داد. مقاومت اسلامی عراق شنبه‌شب در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که بامداد امروز شنبه پایگاه هوائی ارتش رژیم صهیونیستی موسوم به «رامون» را با موشک کروز پیشرفته «ارقب» هدف حمله قرار داده است. این برای چندمین‌بار است که مقاوت اسلامی عراق برای هدف قرار دادن مواضع نظامی صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی از موشک پیشرفته کروز «ارقب» استفاده می‌کند.