kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۸۶۸
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۹

جزئیات کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت اعلام شد

 

رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا با اشاره به تصویب‌نامه هیئت وزیران درخصوص تغییر وضعیت گواهینامه در انواع موتورسیکلت گفت: از زمستان امسال ۱۶ ساله‌ها می‌توانند گواهینامه دریافت کنند.
سرهنگ احمد کرمی اسد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درخصوص مصوبه هیئت وزیران در مورد تغییر وضعیت گواهینامه در انواع موتورسیکلت اظهار داشت: صدور انواع گواهینامه رانندگی در سال ۱۳۹۰ به تصویب رسیده بود. برای تمامی موتورسیکلت‌ها فقط یک نوع گواهینامه تعریف شده بود که متقاضیان بر اساس شرایطی که در آئین‌نامه تعریف شده بود و با حداقل سن ۱۸ سال و داشتن سلامت جسمی، روحی و روانی طی آموزش‌های نظری و عملی و قبول شدن در آزمون‌ها می‌توانستند گواهینامه موتورسیکلت را دریافت کنند.
کرمی اسد افزود: در حال حاضر گواهینامه موتورسیکلت به چهار نوع تفکیک شده است که البته این آئین‌نامه برابر مصوبه هیئت وزیران یک سال پس از تصویب یعنی در زمستان ۱۴۰۳ اجرائی خواهد شد، که در این مدت پلیس راهور و سایر سازمان‌ها ملزم هستند که زیر ساخت‌های لازم را برای اجرائی شدن آماده کنند. وی با بیان اینکه این چهار نوع گواهینامه موتورسیکلت شامل «الف میم»، «الف ۱»، «الف ۲» و «الف» است، ادامه داد: برای دریافت گواهینامه «الف میم» و «الف ۱» متقاضیانی که بخواهند این دو نوع را دریافت کنند با حداقل سن ۱۶ سال می‌توانند ثبت‌نام و در آزمون شرکت کنند که البته شرط آن طی کردن دوره‌های آموزش عملی و ارائه گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی است و مختص موتورسیکلت‌های سبک است و همچنین در آئین‌نامه تفکیک شده که برای چه موتورسیکلت‌هایی، متقاضی می‌تواند از این دو نوع گواهینامه استفاده کند.
رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا بیان داشت: برای گواهینامه «الف ۲» حداقل سن همان ۱۸ سال است که در حال حاضر ساری و جاری بوده و مشابه همین وضعیت متقاضیان می‌توانند با داشتن سن ۱۸ سال ثبت‌نام کنند و در نهایت گواهینامه نوع «الف» که بالاترین رتبه گواهینامه موتورسیکلت محسوب می‌شود را دریافت کنند و لازمش این است که متقاضی باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد و دو سال از تاریخ گواهینامه موتورسیکلت «الف ۲» گذشته باشد بنابراین در این شرایط فرد می‌تواند در آزمون شرکت و پس از طی آموزش‌های نظری و عملی گواهینامه دریافت کند.
کرمی اسد گفت: در یک بازه زمانی قبل از اجرائی شدن این طرح اطلاع‌رسانی می‌شود نسبت به توجیه آموزشگاه‌هایی که مسئولیت آموزش متقاضیان را دارند اقدام می‌شود لذا آموزشگاه‌هایی که مجاز هستند نسبت به آموزش متقاضیان در این بازه زمانی اقدام کنند. وی درخصوص گواهینامه دو زبانه گفت: در روزهای آینده گواهینامه دو زبانه چاپ خواهد شد که تمامی پایه‌هایی که مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه هستند از جمله انواع چهار پایه موتورسیکلت و مهارت آن را کسب کرده‌اند می‌توانند گواهینامه دو زبانه را دریافت کنند.