kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۳۷۳
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۱
رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور به کیهان خبر داد

راه‌اندازی سامانه الکترونیکی برای ثبت تخلف مراکز روانشناسی تا پایان بهار امسال

 

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از راه‌اندازی سامانه‌ای الکترونیکی برای نظارت بر فعالیت مراکز روانشناسی تا پایان بهار همزمان با نظارت تصادفی بازرسان سازمان نظام روانشناسی خبر داد.
به گزارش کیهان، نشست خبری رئیس سازمان نظام روانشناسی برای تبیین اقدامات سال 1402 این سازمان، روز گذشته برگزار شد. علی فتحی آشتیانی در این نشست، اظهار داشت: سازمان نظام روانشناسی امسال وارد بیست‌ویکمین سال فعالیت خود شده است. در ۷ ماهی که فرصت خدمت به پنجمین شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره داده شد، اقدامات زیادی که باید در سال‌های قبل انجام می‌شد را انجام دادیم.
فتحی آشتیانی ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته 8هزار و 755 پروانه فعالیت برای روانشناسان صادر شده بود، امسال نیز با برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای در سال گذشته و قبولی 8هزار و 41 نفر در این آزمون، با توجه به مصاحبه عمومی و سلامت روانی در اردیبهشت‌ماه، هزاران متقاضی پروانه خود را دریافت می‌کنند، بدین‌ترتیب عقب‌ماندگی‌های
20 سال گذشته را جبران کردیم.
 وی درباره مفاد مصاحبه عمومی پذیرفته‌شدگان آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان گفت: این مصاحبه دارای مفاد شخصیتی، ارزیابی شایستگی‌های عمومی، کار با مراجعان، میزان آرامش، تسلط بر محیط، میزان خردمندی، استدلال منطقی و پوشش متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی، جنسیت و حرفه روانشناسی است و ثبت‌نام‌ها در حال انجام است و اساتید متبحر در ۳۱ استان کشور این صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنند.
 دو گرایش روانشناسی 
تحت پوشش بیمه سلامت
رئیس سازمان نظام روانشناسی در رابطه با وضعیت تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره و مساعدت بیمه‌ها نیز بیان داشت: در ارتباط با وزیر بهداشت، سعی کردیم بیمه شامل حال ۱۶ گرایش روانشناسی و مشاوره شود اما فعلا دو گرایش بالینی و سلامت تحت پوشش 70درصدی بیمه سلامت قرار گرفته‌اند. امیدواریم همه جامعه ما مشمول خدمات روانشناختی شوند، چرا که همه خانواده‌ها امکان پرداخت هزینه‌های خدمات روانشناسی را ندارند.
فتحی آشتیانی افزود: روز دوشنبه تعرفه‌های روانشناسی توسط دولت اعلام شد که در بخش خصوصی 321هزار تومان برای مقطع کارشناسی ارشد و 378هزار تومان برای مقطع دکترا تعیین شده است‌. اگرچه این تعرفه‌ها ۴۰درصد بیشتر از سال گذشته هستند، اما هنوز هم جوابگوی نیاز جامعه روانشناسی نیست و از طرفی بیمه‌ها نیز باید در این زمینه مساعدت کنند.
 روش جدید ثبت تخلف مراکز روانشناسی
 به‌صورت الکترونیکی
وی در پاسخ به سؤال کیهان مبنی بر نحوه نظارت بر مراکز روانشناسی که تعرفه‌های بیشتری از مراجعین دریافت می‌کنند، به چه صورت است، اظهار داشت: نظارت بر فعالیت مراکز روانشناسی به دو صورت انجام می‌شود؛ یکی به صورت تصادفی و مراجعه بازرسان به مراکز و دیگری کمک گرفتن از مراجعین که در این راستا بستری تا پایان بهار امسال راه‌اندازی می‌شود تا از طریق آن، نظارت پسینی الکترونیکی از مراکز روانشناسی و مشاوره انجام شود. نظارت الکترونیکی به این صورت است که وقتی یک مراجعه‌کننده کدملی خود را به مرکز روانشناسی ارائه می‌کند، پیامکی از طرف سازمان نظام برایش ارسال می‌شود که رضایت وی از نظر کیفیت و تخلف احتمالی به واسطه آن را ثبت کند.
 توقف اعتراضی فعالیت
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در پایان اعلام کرد: باتوجه به اتفاقات زیادی که طی این چند ماه سپری شد، به ویژه از زمانی که حکم بدوی دیوان عدالت اداری ابلاغ شد و از آن زمان در وضعیت ابهام قرار داشت، علی‌رغم اینکه هیچ‌کدام از اقدامات را متوقف نکردیم، شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تصمیم گرفته است تا از امروز کار خود را متوقف کند و از این به بعد قوای سه‌گانه باید برای ادامه فعالیت این سازمان تصمیم بگیرند، چرا که این وضعیت ما را در بلاتکلیفی قرار داده است. ضمناً فعالیت سایر اجزای سازمان به هیچ عنوان متوقف نخواهد شد و معاونین سازمان کار خود را ادامه می‌دهند.