kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۲۱۱
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۱
واکنش کارشناسان کشتی به انتخاب یزدانی یا قاسمپور

باید تا اردیبهشت‌ماه منتظر ماند کادر فنی بهترین تصمیم را برای المپیک می‌گیرد

حسن یزدانی و کامران قاسمپور هر دو از قهرمانان شناخته شده کشتی جهان هستند و هرکدام که به عضویت تیم ملی درآیند شانس بالایی برای کسب مدال در المپیک 2024 دارند. 
 
 
 
سرویس ورزشی-
 
بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان مشخص شد که کادرفنی تیم ملی کشتی آزاد در نظر دارد برای بازی‌های المپیک 2024 پاریس به کامران قاسمپور قهرمان جهان در وزن 92 کیلوگرم، شانس رقابت در وزن 86 کیلوگرم را بدهد. این تصمیم از آن جهت اتخاذ شده که هنوز تردیدهایی مبنی بر آمادگی صد در صدی یزدانی برای حضور در المپیک مطرح است.
طبق اخبار منتشر شده حسن یزدانی و کامران قاسمپور به تورنمنت رنکینگ مجارستان یا جام سرکیسیان ارمنستان اعزام می‌شوند. در صورتی‌که یزدانی در این مسابقات به نتیجه‌ای بهتر از رقبای ایرانی خود برسد صاحب دوبنده تیم ملی در المپیک خواهد شد اما اگر کامران قاسمپور نتیجه بهتری کسب کند،‌ به منزله کسب یک پیروزی برای او مقابل یزدانی خواهد بود و او در دیدار انتخابی رو در رو در صورت کسب یک پیروزی دیگر، راهی المپیک می‌شود اما در صورت شکست مقابل حسن یزدانی در انتخابی رو در رو در خارج یا داخل ایران، یزدانی برای سومین مرتبه عازم المپیک خواهد شد.
 رضایی: صلاحدید کادر فنی مهم است
علیرضا رضایی نایب قهرمان المپیک آتن در تازه‌ترین صحبت‌های خود درباره اینکه یزدانی برای وزن 86 کیلوگرم بهتر است یا قاسمپور به خبرگزاری ایسنا گفت: این مسئله بستگی به صلاحدید کادر فنی دارد و نباید دخالت کرد. یزدانی در حال حاضر تمریناتش را بعد از عمل جراحی کتفش شروع کرده و بستگی به شرایط این کشتی‌گیر دارد که از نظر جسمانی و شرایط روانی آمادگی شرکت در المپیک را داشته باشد یا خیر. ما نمی‌توانیم در این زمینه اظهارنظر کنیم و بستگی به تصمیم کادر فنی دارد. اول سلامتی حسن یزدانی مهم است. او کشتی‌گیر صاحب نامی است که اعتبار زیادی در جهان و المپیک دارد. 
وی در ارزیابی از عملکرد ‌هادی وفایی‌پور در وزن ۸۶ کیلوگرم و کسب جایگاه سوم در قهرمانی آسیا، اظهار کرد: وی جوان زحمتکشی است که در مسابقات مختلف کشتی گرفته تا مثل حسن یزدانی روزی کشتی‌گیر بزرگی باشد. اکنون در دنیا کشتی‌گیران خود را با حسن یزدانی محک می‌زنند، البته زمزمه‌هایی برای حضور کامران قاسمپور در وزن ۸۶ کیلوگرم هست که به نظر می‌رسد باید وفایی‌پور تلاش خود را بیشتر کند تا سطح فنی خود را بالا ببرد. در این مسابقات نیز آن طور که شنیدم به دلیل مبتلا شدن به آنفلوآنزا از نظر جسمانی شرایط مطلوبی نداشت و این موضوع روی عملکرد او تاثیر گذاشته بود. وفایی‌پور جوان خوب و شایسته‌ای است که در آینده حرف زیادی برای گفتن خواهد داشت. 
 محمدی: کادر فنی تا اردیبهشت ماه صبر می‌کند
مراد محمدی دیگر کارشناس کشتی که مدال برنز المپیک 2008 پکن را هم در کارنامه‌اش دارد، درباره این موضوع به خبرگزاری مهر گفت: حسن یزدانی کتفش را جراحی کرد و آرام‌آرام تمرینات را شروع کرده و قرار است اردیبهشت ماه به اردوی تیم ملی ملحق شود. از آن طرف سرمربی تیم اعلام کرده تا اردیبهشت ماه باید صبر کنیم تا یزدانی تمریناتش را شروع کند و آن وقت برای وزن ۸۶ کیلوگرم تصمیم بگیریم.
کارشناس کشتی ایران گفت: باید شرایط حسن از سوی کادر فنی بررسی شود و آن وقت با توجه به آن تصمیم گرفته شود. الان کامران قاسمپور هم در اردوی تیم ملی است و یزدانی هم اردیبهشت ملحق می‌شود. خدا را شکر شرایط حسن خیلی خوب است، تمریناتش را منظم انجام می‌دهد. حتی الان تمرینات دستش را هم انجام داده و روی کتفش تمرینات بدنسازی را انجام می‌دهد.
محمدی در مورد برگزاری انتخابی بین حسن یزدانی و کامران قاسمپور گفت: کشتی‌گیران براساس یک فرایند وارد چرخه انتخابی تیم ملی می‌شوند، اما در مورد وزن ۸۶ کیلوگرم نمی‌دانم تصمیم کادر فنی چه برنامه‌ای داشتند. اما با همه این شرایط باید صبر کنیم. باید اجازه بدهند این دو کشتی‌گیر کار خودشان را انجام بدهند. اگر صلاح به برگزاری انتخابی یا انتصابی باشد باید کادر فنی تصمیم بگیرد، اگر هم قرار باشد به یک تورنمنت اعزام شوند باز هم تصمیم‌گیرنده کادر فنی است. ما نباید آرامش کشتی‌گیران را به هم بزنیم.
 فلاح: یزدانی می‌تواند پرقدرت برگردد
اکبر فلاح از قهرمانان کشتی جهان هم نظرات جالب توجه‌ای درباره حسن یزدانی و مصدومیت این ورزشکار دارد و امیدوار است او بتواند در المپیک صاحب خوش‌رنگ‌ترین مدال شود. فلاح در این باره گفت: حريف حسن يزداني همين تيلور نزديك مسابقات جهاني دچار آسيب‌ديدگي از ناحيه پا شد و نتوانست به جهاني برود و در آن سال حسن بود و كشتي‌گير هند آمد كه در مقابلش حاضر نشد و راحت‌ترين مدال جهاني‌اش را گرفت اما سال بعد تيلور دوباره ظهور كرد و با آمادگي خيلي بيشتر يك عمل سنگين را پشت سر گذاشت و باز هم قهرمان‌ شد. خب كشتي‌گير ما هم ‌مي‌تواند چون نزديك به ۷ يا ۸ ماه است كه از جراحي حسن گذشته و به خوبي ريكاوري شده و سرحال است و اين كار شدني است چون خيلي‌ها بعد از عمل برگشتند و مدال خودشان را تكرار كردند و خيلي‌ها هم‌ عمل كردند اما بعدش نتوانستند مدال‌شان را كسب كنند. دو روي سكه است حالا اميدوارم براي حسن اين‌طور باشد و بتواند‌ مدالش را تكرار كند.
 باید منتظر آینده ماند
حسن یزدانی و کامران قاسمپور هر دو از قهرمانان شناخته شده کشتی جهان هستند و هرکدام که به عضویت تیم ملی درآیند شانس بالایی برای کسب مدال در المپیک 2024 دارند. باید به انتظار مسابقات رنکینگ مجارستان یا تورنمنت سركیسيان ارمنستان نشست و دید که عملکرد یزدانی در آن رقابت‌ها چگونه خواهد بود؟! یزدانی اگر به مانند قبل از مصدومیت، محکم و پرقدرت روی تشک ظاهر شود، قطعا نماینده ایران در المپیک است اما اگر حسن بنا به هر دلیلی از آمادگی همیشه دور باشد، آن وقت کامران قاسمپور این شانس را دارد که راهی پاریس شود.