kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۱۸۲
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۸
در گفت‌وگو با المیادین

ولایتی: تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا در مورد قفقاز جنوبی عملی نخواهد شد

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: قفقاز جنوبی بخش مهمی از حریم امنیتی ایران می‌باشد که همواره از امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تمام کشورهای این منطقه دفاع خواهد کرد و تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا در بروکسل نیز به هیچ وجه عملی نخواهد شد.
علی‌اکبر ولایتی طی گفت‌وگویی با شبکه المیادین درباره طرح آمریکا برای قفقاز جنوبی اظهار داشت: طی روزهای اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا در قالب ناتو در بروکسل گرد هم آمده و مصوبه جدیدی در رابطه با زمینه‌سازی یک طرح جدید تهاجم و دخالت نامشروع در منطقه قفقاز جنوبی به تصویب رسانیده‌اند و به صراحت اعلام کرده‌اند که می‌خواهند در این منطقه بسیار حساس از جهان دخالت کنند، ظاهرا هدف خود را کمک به ایجاد صلح اعلام کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در حالی که این نوع اقدامات حکایت از آن دارد که این مجموعه بدسابقه جز زمینه‌سازی برای ایجاد تشنج در نقاط حساس جهان و به دست آوردن بهانه برای حضور نظامی به قیمت از بین بردن امنیت و استقلال کشورهای آن منطقه هدف دیگری ندارد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: حساسیت منطقه قفقاز جنوبی بر کسی پوشیده نیست و سوابق تاریخی افتخار‌آمیز جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که از چندین قرن گذشته تاکنون همواره کشور ما یک رکن مهم در حفظ امنیت و صلح در این منطقه با حفظ حقوق و حساسیت‌های کشورهای منطقه بوده است.
ولایتی افزود: بنابراین، این طرح جدید و شکل‌گیری آن طراحی از قبل بوده است که به ابتکار آمریکا و کمک برخی از واسطه‌های منطقه پایه‌ریزی شده است. به این نکته باید توجه داشت که حدود ۲ سال قبل نیز کار و اقدامی در همین جهت با ظاهری متفاوت مطرح شد که در طی آن می‌خواستند به بهانه تسهیل ارتباطات بیشتر برای انتقال انرژی بین کشورهای این حوزه ظاهری آراسته و باطنی بسیار زیان‌بخش برای منطقه به وجود بیاورند. چون اجرای آن طرح زیان بخش موجب اختلالات مهم و راهبردی به ضرر ملت‌های منطقه می‌شد که از جمله آنها به هم خوردن مرزهای تاریخی کشورها و ایجاد اختلافات بین آنها می‌شد و بهانه‌ای به دست کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا می‌داد و روغنی بود بر آتش بین همسایگان که ریخته می‌شد و عملا بهانه رفع اختلافات، مقدمات حضور قدرت‌های توسعه‌طلب غربی می‌گردید.
وی در ادامه اظهار داشت:  باید توجه داشت هدف آمریکایی‌ها به عنوان راس تصمیم‌گیر در ناتو این بود که از این طریق به بهانه دستیابی به منابع انرژی در دریای خزر و آسیای مرکزی، ناتو در جنوب روسیه و یا شمال ایران مستقر شود و این فرآیند از ابتدا به واسطه هوشیاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با اصل آن مخالفت شد و عملا کأن لم‌یکن گردید. در ابتدای امر بعضی از موافقین منطقه‌ای این طرح از آن حمایت کردند ولی جمهوری اسلامی ایران با آن مخالفت کرد و تنها ایران بود که با تدبیر و انسجام عملی با اقتدار جلوی این طرح ایستاد. آنها می‌خواستند و می‌خواهند مشابه اقداماتی که در دریای بالتیک و اوکراین انجام دادند را در این معبر مهم شمال ایران و جنوب روسیه انجام دهند یعنی نفوذ وسیع و همه‌جانبه ناتو به سمت شرق را تکمیل نمایند. کم نیستند مراکز تحقیقاتی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری که در خدمت منافع غیرمشروع غرب هستند و به خصوص پس از شکست این طرح نیت خود را آشکار کردند که همگی مؤید این مدعا بود. قرائن موجود حاکی از این است که راس کل خطیئه آمریکا است و سرمایه‌داران صلیبی - صهیونیستی حاکم در آن کشور به دنبال طرح مشخصی هستند و آن اینکه در شرایط جدید که قطب‌بندی بعد از جنگ دوم جهانی (سال ۱۹۴۵ - یالتا) و مدعای جهان تک‌قطبی به ریاست آمریکا (۱۹۹۱- بوش پدر) و چندقطبی سال ۱۹۹۹ توسط نماینده چین در سازمان ملل متحد مطرح گردید و ایجاد قطب جدید شرقی (چین- روسیه ژانویه ۲۰۲۲) توسط پوتین و شی‌جین‌پینگ اعلام شد و شکل‌گیری عملی اتحاد نوپدید کشورهای مقابله با غرب به صورت پیمان شانگهای و بریکس و به ویژه مجموعه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران و مشارکت کشورهای انقلابی غرب آسیا تسلط خود بر جهان را بازسازی نمودند. 
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در ادامه گفت: لذا اخیرا یکی از مسئولین ایالات متحده گفته بود که غرب باید آینده تامین انرژی خود را از انحصار راهبردی تنگه هرمز و دریای بالتیک بشکند و این جز از طریق قفقاز جنوبی میسر نخواهد بود. آقای پوتین زمانی چنین گفت که نخست‌وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان همزمان با فروریختن دیوار برلین به مسئولین وقت شوروی (گورباچف-شواردنادزه) گفته بودند که ناتو یک سانت از این خط فرضی توافق شده پس از جنگ سرد، جلوتر نخواهد آمد ولی دنیا شاهد بوده است در طی سال‌های پس از فروپاشی شوروی، ناتو به عنوان پیمان نظامی فراگیر غرب با محوریت آمریکا، کشورهای اروپایی را یکی پس از دیگری به عضویت خود درآورد که از یک‌سو با تهدید ناتو و از سوی دیگر با تطمیع آنها در عضویت اتحادیه اروپا کم‌کم کشورهای بی‌طرف که هیچ دلیلی برای خصومت با روسیه نداشتند را به عضویت خود درآورد تا به اوکراین رسید و پوتین جلوی آنها
ایستاد.
وی تصریح کرد: پس از درگیری جدی بین روسیه و غرب کم کم ناتو به بدیل دوم یعنی قفقاز جنوبی پرداخت و پوتین قبل از حادثه اوکراین گفته بود که مرزهای قفقاز جنوبی همان است که در زمان شوروی سابق ترسیم شده بود ولی کم‌کم تقابل شدید بین روسیه و غرب در اوکراین موجب شد که صراحت دولت روسیه در حفظ موقعیت قفقاز جنوبی کمرنگ شود و حتی در طی سال‌های گذشته کار به جایی رسید که در آمریکا و ترکیه گفته شد که تنها مخالف ایجاد دالان زنگه‌زور، ایران است.
ولایتی در بخش دیگری از گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت: آری اینچنین بود که ایران با تدبیر و اقتدار لازم جلوی این توطئه بسیار بزرگ را گرفت. یکی از اساتید امور بین‌الملل دانشگاه تفلیس مدتی قبل بیان کرد که نگرانی این است که روسیه در قفقاز جنوبی ضعیف شود و ناتو همسایه ایران گردد. اکنون نیز اما تجربیات طولانی و ارزشمند ایران نشان می‌دهد که کشورهایی که نسبت به ایران طمع دارند اگر از در بیرون رانده شوند از پنجره داخل می‌شوند ولی به آنها می‌گوییم همان‌طور که در رابطه با گشودن دالان زنگه‌زور ایستادگی کردیم، در مقابل هر نوع طرح دیگری که نتیجه مشابه آن را داشته باشد خواهیم ایستاد و همچنان معتقدیم فرمول ۳ +۳ راهگشای مشکلات آینده قفقاز جنوبی است.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با دو ملت آذربایجان و ارمنستان سابقه روابط طولانی و تاریخی دارد استقلال و حفظ تمامیت ارضی این دو کشور همسایه بسیار مهم می‌باشد.
وی تاکید کرد: به کشورهایی که هنوز ایران را نشناخته‌اند به صراحت گوشزد می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشور، سازمان و اتحادیه‌ای که قصد تجاوز به حریم امنیتی ایران را دارند اجازه این‌گونه تحرکات را نخواهد داد و با هوشیاری و اقتدار کامل از تمامیت ارضی و کیان کشور و حریم امنیتی خود دفاع می‌کند.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل افزود: قفقاز جنوبی بخش مهمی از حریم امنیتی ایران می‌باشد که همواره از امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تمام کشورهای این منطقه دفاع خواهد کرد و این تصمیم اخیر اتحادیه اروپا ناتو و آمریکا در بروکسل نیز به هیچ وجه عملی نخواهد شد.