kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۱۴۷
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۰
سازمان غذا و دارو خبر داد

کاهش ۶۷ درصدی کمبودهای دارویی در سال 1402مدیرکل دارو و ‌مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: کمبودهای دارویی کشور با کاهش ۶۷ درصدی به میانگین ماهانه ۱۱۲ قلم رسید.
به گزارش سازمان غذا و دارو، محمد پیکان‌پور اظهار داشت: کمبودهای دارویی کشور در سال ۱۴۰۲ با کاهش ۶۷درصدی، از ۴۲۰ قلم در مهرماه ۱۴۰۱ و میانگین ۳۴۲ قلم در ‌شهریور تا آبان سال ۱۴۰۱ به میانگین ماهانه ۱۱۲ قلم رسید.
پیکان‌پور افزود: طی سال ۱۴۰۲ تمامی ظرفیت‌های تولید به کار گرفته شده و با بازخوانی کامل برنامه‌های تولید شرکت‌ها، همزمان با اعطای مجوز مکفی برای تامین نیاز ۱۸ ماه آینده کشور، روند تامین دارو به طوری جدی تسهیل شد. وی ادامه داد: جلسات تعاملی با سندیکاها و انجمن‌های مربوطه برگزار شد و با آسیب‌شناسی فرآیندها، تسریع جدی در روند فعالیت‌های جاری شرکت‌ها در سازمان صورت پذیرفت. مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در سال گذشته مدت زمان انتظار بازدید GMP شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه از بیش از چهار ماه به کمتر از ۱.۵ ماه کاهش یافت، گفت: همچنین میزان صدور و تمدید پروانه‌های دارویی در سال ۱۴۰۲ به ۲۱۳درصد رشد نسبت به سال ۱۴۰۱ رسید.