kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۱۲۸
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۵
رسانه‌های صهیونیستی خبر دادند

ادامه سقوط ارزش پول اسرائیل از بیم پاسخ ایران

رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند روند کاهش ارزش پول این رژیم در برابر دلار از بیم پاسخ ایران ادامه دارد.
به گزارش خبرگزاری فارس، وب سایت اسرائیلی و عبری زبان «گلوبز» گزارش داد؛ شکل اسرائیل در بحبوحه ترس از حمله قریب‌الوقوع ایران به اسرائیل سقوط کرد و در معاملات اواخر دیروز بین بانک‌ها، شکل در برابر دلار به 3.762 و در برابر یورو به 4.044 رسید. در همین حال بانک مرکزی رژیم صهیونیستی نرخ شکل در برابر دلار را هفت دهم درصد بیشتر از روز قبل تعیین کرد و نرخ شکل در برابر یورو را هم با شش صدم درصد افزایش در 4.032 شکل تعیین کرد.
«یوسی فریمن»؛ مدیرعامل حوزه ریسک، امور مالی و سرمایه‌گذاری در شرکت پریکو به گلوبز گفت: «نگرانی در مورد یک رویداد امنیتی مستقیم با ایران همراه با تعدیل در نقل و انتقالات ارزی توسط صادرکنندگان، به افزایش تقاضا در بازار ارز و کاهش ارزش شکل دامن زده است اما برآورد ما این است که اگر یک حادثه امنیتی استثنایی رخ ندهد به دلیل عرضه مداوم ارز، کاهش ارزش دلار در برابر شکل از سر گرفته شود.»
البته وب سایت عبری زبان «گلوبز» با اشاره به تاثیرات بین‌المللی بر شکل آورده است: ارزش دلار همچنین به دنبال انتشار آمار تورم در ایالات متحده همچنان به افزایش خود ادامه می‌دهد در حالی که انتظار می‌رود داده‌های تورم در اسرائیل دوشنبه آینده منتشر شود. شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده در ماه مارس سه و نیم درصد (سالانه) افزایش یافت در حالی که پیش‌بینی‌ها از افزایش سه و چهار درصدی حکایت داشت و سپس در ماه فوریه به سه و دو دهم درصد رسید و به صورت ماهانه، این شاخص چهار دهم درصد افزایش یافت که معادل چهار دهم درصد در ماه فوریه بهمن ماه است؛ در حالی که انتظارات حاکی از افزایش سه دهم درصدی بود. 
شاخص بالای قیمت مصرف‌کننده در آمریکا مؤید تخمین‌های بازار در این باره است که نرخ بهره ایالات متحده برای چندین ماه در سطح بالای فعلی خود باقی خواهد ماند و مسیر کاهش نرخ بهره در حال دور شدن است. تصمیمات بعدی فدرال رزرو در یکم می، 12 ژوئن، سپس 31 ژوئیه و 18 سپتامبر گرفته می‌شود.
  فرار سرمایه‌ها از اسرائیل
گفتنی است، «امیر یارون»؛ رئیس بانک مرکزی رژیم صهیونیستی در گفت‌و‌گو با وبگاه عبری زبان «والا» اعتراف کرد: « اسرائیل دیگر برای سرمایه‌گذاران در سراسر جهان جذاب نیست.»
«یشای داویدی»؛ بنیانگذار موفق‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در اسرائیل نیز گفت: «سه ماه پیش آمریکا چهار شهرک‌نشین را که به فلسطینیان حمله کردند تحریم و حساب بانکی آنها را محدود کرد اما این روزها صندوق‌های سرمایه‌گذاری نروژ و ایرلند از خروج سرمایه‌گذاری‌های خود در سهام بانک‌ها و شرکت خرده‌فروشی رامی لوی (تاجر اسرائیلی) خبر دادند؛ زیرا ریسک سرمایه‌گذاری در اسرائیل بالا رفته است. 
«یهودا شارونی»؛ خبرنگار وبگاه والا هم از کارآمدی قابل توجه سلاح تحریم علیه شرکت‌های صهیونیستی و حامیان آن خبر داد. او قبلا هم گفته بود: «اسرائیل در اقتصاد بین‌الملل منفور و طرد شده و بدتر از همه این است که رفتار تحقیرآمیز با اسرائیل از سوی آمریکا نیز صورت می‌گیرد. 
یادآوری می‌شود، افزایش بی‌سابقه بیکاری در رژیم صهیونیستی به دنبال جنگ غزه و فراخوان صدها هزار نفر از نیروهای کار به ارتش این رژیم و بالا رفتن روز افزون هزینه‌های جنگ که این رژیم را وادار به قرض گرفتن صدها میلیون دلار کرده اقتصاد اسرائیل را با بحران بی‌سابقه در تاریخ این رژیم مواجه کرده است.