kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۱۲۶
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۵
تنش‌های اخیر ژئوپلیتیکی موجب شد

ماراتن نفسگیر طلا و نفت در افزایش قیمت
سرویس اقتصادی-
با توجه به تنش‌های اخیر ژئوپلیتیکی، همراه با افزایش قیمت جهانی نفت در معاملات روز گذشته، اونس جهانی طلا هم روند صعودی به خود گرفت و قله 2400 دلاری را فتح کرد. ایران هم با افزایش تولید نفت، جایگاه سومین تولیدکننده اوپک را حفظ کرد. 
به گزارش کیهان، قیمت نفت هم در معاملات روز گذشته حدود یک درصد افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت با 71 سنت افزایش 90 دلار و 45 سنت فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 64 سنت افزایش 85 دلار و 66 سنت معامله شد.
قیمت نفت هفته گذشته در پی حمله رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در سوریه و شهادت فرماندهان ارشد ایرانی و قطعی شدن انتقام ایران، به بالاترین رقم شش ماه گذشته رسید.
در حالی که همگان منتظر یک حمله هوائی از سوی ایران به اسرائیل بودند، نیروی دریای سپاه روز گذشته یک کشتی وابسته به اسرائیل را در تنگه هرمز توقیف کرد. تا زمان تنظیم این گزارش اعلام نشده این اقدام چه نسبتی با انتقام ایران در واکنش به حمله به کنسولگری ایران دارد، با این حال تحلیل‌های زیادی درباره اشراف ایران بر تردد کشتی‌ها از تنگه هرمز مطرح شده که سیگنال‌های آن در بازار نفت دریافت شده است.
«اندرو لیپو» تحلیلگر بازار و رئیس مؤسسه لیپو، گفت: تمرکز اصلی بازار بر این است که آیا ایران جبران خواهد کرد یا نه و این امر نگرانی در مورد اختلال در عرضه نفت ایجاد کرده است.
«تونی اسنایدر»، اقتصاددان هم معتقد است: از طرفی مشکلات مربوط به زنجیره تامین حق بیمه‌ها را بالا برده است زیرا تهدید بسته شدن تنگه هرمز همچنان وجود دارد.
 رکوردشکنی تاریخی اونس جهانی‌ طلا
روز گذشته همچنین بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی کانال تاریخی دو هزار و ۴۰۰ دلاری را فتح کرد و پس از گذشت چند ساعت به قله بی‌سابقه دو هزار و ۴۴۸ دلار رسید.
به گزارش ایرنا، روند افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی از اواسط مهر سال گذشته آغاز شد تا جایی که بهای هر اونس طلا از حدود یک هزار و ۸۲۰ دلار، با ۶۰۰ دلار افزایش، به کانال دو هزار و 400 دلاری هم رسید که رشد حدود ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد. طی یک ماه اخیر این فلز گرانبها بیش از ۱۱ درصد رشد را تجربه کرده است.
در همین رابطه «محمد کشتی آرای» کارشناس و فعال بازار طلا، درباره عوامل بنیادین مؤثر بر قیمت طلا در بازارهای جهانی گفت: قیمت جهانی طلا معمولاً تحت تاثیر دو عامل اصلی و یک عامل فرعی قرار می‌گیرد. عامل اصلی نخست، نوسانات اقتصادی همچون ارزش جهانی دلار است.
وی اظهار داشت: عامل اصلی دیگر تنش‌های ژئوپلیتیکی است که طی ماه‌های اخیر در منطقه خاورمیانه ایجاد شده و در هفته‌های گذشته شدت هم گرفته است. تنش‌های ژئوپلیتیکی و تحرکات نظامی یکی از عوامل رشد تقاضای طلا در بازارهای جهانی است. زمانی که تنش‌های ژئوپلیتیک رخ می‌دهد، یکی از نتایج آن افزایش قیمت نفت است. زمانی هم که قیمت نفت افزایش می‌یابد، ارزش دلار کاهش پیدا می‌کند.
کارشناس بازار طلا بیان داشت: اتفاق جدیدی که در یک ماه اخیر حادث شده، داغ شدن موضوع کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکاست. کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، باعث می‌شود که نقدینگی بازارهای جهانی به سمت فلزات گرانبها برود که بهترین گزینه در بین فلزات، طلاست. بنابراین در دو ماه اخیر افزایش شدید تقاضا برای خرید طلا در بازارهای جهانی داشتیم که همین افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت جهانی طلا شد.
کشتی‌آرای تاکید کرد: از ابتدای فروردین تاکنون حدود ۱۱ درصد قیمت جهانی طلا افزایش یافته که کاملاً بی‌سابقه است. بنابراین مجموعه این عوامل باعث افزایش تقاضا برای خرید طلا در بازارهای جهانی و در نتیجه رشد بهای هر انس طلا در بازار جهانی شده است.
 ریشه‌های هیجان در بازار
وی همچنین درباره عوامل روانی رشد قیمت در بازارهای جهانی و داخلی هم گفت: مواقعی که چندین عامل به طور همزمان باعث افزایش قیمت طلا می‌شوند، باعث شکل‌گیری یک هیجان کاذب در بازار می‌شود و همین هیجان کاذب به عامل دیگری برای افزایش قیمت طلا تبدیل می‌شود.
این کارشناس بازار طلا درباره برخی پیش‌بینی‌ها از تداوم رشد بهای طلا در بازارهای جهانی، ادامه داد: به نظر من پیش‌بینی ورود قیمت طلا به کانال 
دو هزار و 500 دلاری تا حدودی هیجانی است؛ هرچند غیرممکن نیست. اما با فروکش کردن تنش‌های منطقه، قیمت طلا در بازارهای جهانی هم روند نزولی به خود خواهد گرفت.
کشتی آرای همچنین درباره ریسک ورود به بازار و سرمایه‌گذاری در بازار طلا، گفت: ریسک ورود به بازار طلا فعلاً ۵۰-۵۰ است. یعنی احتمال کسب سود در صورت سرمایه‌گذاری روی طلا 50 درصد و احتمال ضرر هم 50 درصد است. 
  ریزش 54 هزار واحدی بورس
همزمان با تحولات منطقه‌ای، بورس اوراق بهادار تهران هم روز گذشته با کاهش دو و سه دهم درصدی معادل 53 هزار و 919 واحدی به رقم دو میلیون و 207 هزار و 979 واحد رسید.
شاخص کل هموزن بورس تهران نیز با کاهش 25 هزار و 99 واحد به رقم 726 هزار و 218 واحد رسید. در فرابورس ایران نیز شاخص کل بورس با کاهش 620 واحدی به 24 هزار و 775 واحد
رسید.