kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۱۰۹
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۰
نقش تعیین‌کننده تورنمنت رنکینگ مجارستان  

تصمیم مهم فدراسیون در تیم ملی کشتی آزاد قاسمپور رقیب حسن یزدانی برای رسیدن به المپیک شدسرویس ورزشی-
بازگشت کامران قاسمپور به وزن ۸۶ کیلوگرم برای رقابت با حسن یزدانی با هدف انتخاب آماده‌ترین کشتی‌گیر در المپیک پاریس قطعی شد.
هادی وفایی‌پور سال گذشته در رقابت‌های وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی کشور بر سکوی نخست ایستاد تا رسما وارد چرخه انتخابی تیم ملی و رقابت با حسن یزدانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در المپیک ۲۰۲۴ پاریس شود.طبق چرخه انتخابی تیم ملی، وفایی‌پور عازم یک تورنمنت بین‌المللی و موفق شد با درخشش در جام یاشاردوغو به عنوان قهرمانی برسد.
اما بر اساس چرخه تعریف شده انتخابی تیم ملی در وزن ۸۶ کیلوگرم، سومین‌ گام برای ‌هادی وفایی‌پور رقابت‌های قهرمانی آسیا بود؛ جایی که این کشتی‌گیر همدانی باید در بیشکک قرقیزستان به مدال طلا می‌رسید تا وارد مرحله نهائی رقابت با حسن یزدانی برای حضور در المپیک پاریس شود اما وفایی‌پور در دومین و مهم‌ترین مبارزه خود با نتیجه نزدیک مقابل عظمت دولتبکوف قزاق تن به شکست داد تا شانس رسیدن به مدال طلای آسیا را از دست بدهد.
شرایط خاص یزدانی
از آن سوی دیگر در ماه‌های اخیر، حسن یزدانی نیز شرایط خاصی را پشت سر گذاشته است. یزدانی آبان گذشته و پس از پنجمین شکست مقابل دیوید تیلور در رقابت‌های قهرمانی جهان و کسب مدال نقره و همچنین پس از آن کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی، کتف خود را به تیغ جراحان سپرد. پس از آن حواشی زیادی درباره اینکه آیا او به المپیک پاریس می‌رسد یا نه، به‌وجود آمد. در حالی‌که صحبت‌های زیادی مبنی بر مدت زمان دوری او از میادین به گوش می‌رسید و حتی عنوان شد او تا اسفند سال گذشته به تمرینات کشتی بازمی‌گردد، در نهایت آخرین اخبار حکایت دارد که یزدانی از ماه آینده و تنها در فاصله ۳ ماه مانده به المپیک می‌تواند تمرینات کشتی خود را از سر بگیرد؛ موضوعی که باعث شده کادر فنی تیم ملی نسبت به نحوه آمادگی او برای حضور در المپیک دچار شک و شبهه بیشتری شود و به دنبال اتخاذ بهترین تصمیم برای انتخاب نماینده ایران در المپیک باشد.
در شرایطی که یزدانی طی سال‌های اخیر و در اوج آمادگی ۵ مرتبه مقابل دیوید تیلور آمریکایی تن به شکست داده و تنها یک بار، آن هم در مسابقات جهانی که ۲ ماه بعد از المپیک توکیو برگزار شد،‌ موفق به شکست دیوید تیلور شده است، بسیاری این سؤال برایشان مطرح شده که آیا یزدانی با کتف جراحی شده و ماه‌ها دوری از تمرین و مسابقه می‌تواند در المپیک‌ پاریس مقابل این حریف پر قدرت آمریکایی شانسی برای پیروزی داشته باشد یا خیر؟
بازگشت قاسمپور به 86 کیلوگرم
با توجه به اهمیت کسب نتیجه مطلوب در المپیک و انتظارات بالا از کشتی ایران، بحث بازگشت کامران قاسمپور به وزن ۸۶ کیلوگرم و رقابت با حسن یزدانی برای حضور در المپیک پاریس به صورت جدی مطرح شده است. قاسمپور تجربه ناموفقی را در رفتن به وزن المپیکی ۹۷ کیلوگرم پشت سر گذاشت؛ جایی که او دو مرتبه مقابل کایل اسنایدر آمریکایی تن به شکست داد و نشان داد با توجه به وزن کمتر، زورش به قدرت‌های جهانی این وزن نمی‌رسد. اما در حالی‌که برخی‌ها بازگشت قاسمپور به وزن ۸۶ کیلوگرم را با توجه به وزن او سخت ارزیابی می‌کردند، وزن قاسمپور طی روزهای گذشته و پس از انجام تمرینات کمتر از ۹۰ کیلوگرم بوده و با این اوصاف او مشکل جدی برای رسیدن به وزن قانونی ۸۶ کیلوگرم نخواهد داشت.
روز گذشته خبرگزاری ایسنا اعلام کرد با توجه به جراحی کتف حسن یزدانی و نامشخص بودن شرایط وی و همچنین باخت وفایی‌پور در قهرمانی آسیا، کادر فنی به دنبال راهی برای استفاده از تمامی پتانسیل کشتی ایران در رویداد مهم المپیک پاریس است. بر همین اساس نیز کامران قاسمپور به عنوان یکی از برترین‌های کشتی ایران که در ۲ رویداد جهانی با جنگندگی و زیرگیری‌های انفجاری خود موفق شد جی دن کاکس کشتی‌گیر پر قدرت آمریکایی را شکست بدهد و صاحب طلای جهان شود، قرار است به وزن ۸۶ کیلوگرم بازگردد تا از میان او و حسن یزدانی هر کدام که آماده‌تر باشد و نتیجه بهتری بگیرد راهی المپیک‌ پاریس شود.
طبق شنیده‌ها حسن یزدانی و کامران قاسمپور به تورنمنت رنکینگ مجارستان یا جام سرکسیان ارمنستان اعزام می‌شوند و در این میان نیز وفایی‌پور می‌تواند دیگر گزینه اعزامی به این مسابقات باشد. در صورتیکه یزدانی در این مسابقات به نتیجه‌ای بهتر از رقبای ایرانی خود برسد صاحب دوبنده تیم ملی در المپیک خواهد شد اما با توجه به کسب مدال حسن یزدانی در مسابقات جهانی ۲۰۲۳، اگر کامران قاسمپور نتیجه بهتری کسب کند،‌ به منزله کسب یک پیروزی برای او مقابل یزدانی خواهد بود و او در دیدار انتخابی رو در رو در صورت کسب یک پیروزی دیگر، راهی المپیک می‌شود اما در صورت شکست مقابل حسن یزدانی در انتخابی رو در رو در خارج یا داخل ایران، یزدانی برای سومین مرتبه عازم المپیک خواهد شد.
حسن یزدانی به ارمنستان یا مجارستان می‌رود 
البته محسن کاوه سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در صحبت‌هایی که پس از قهرمانی تیمش در مسابقات قهرمانی آسیا داشت، درباره آخرین شرایط یزدانی گفت: به حسن یزدانی به خاطر عمل جراحی سنگین روی کتف فرصت داده شده تا بعد از مسابقات قهرمانی آسیا در چرخه انتخابی تیم ملی حضور پیدا کند. یزدانی از اردیبهشت ماه به اردو دعوت می‌شود و شرایط وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از آن کادر فنی در جلسه با فدراسیون تصمیم خواهند گرفت که یزدانی در یکی از دو تورنمنت سرگسیان یا مجارستان به میدان برود تا شرایط مسابقه‌ای وی نیز مورد ارزیابی
قرار گیرد.