kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۰۵۶
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۳
پایان سی و ششمین دوره رقابت‌ها در بیشکک قرقیزستان

کسب 5 طلا و 3 برنز توسط تیم ملی کشتی آزاد ایران با اقتدار عنوان قهرمانی آسیا را به‌دست آورد

تیم ملی کشتی آزاد با کسب 5 مدال طلا و 3 مدال برنز عنوان قهرمانی آسیا را به‌دست آورد؛ این قهرمانی در شرایطی است که آزادکاران کشورمان سال گذشته به عنوان سوم آسیا بسنده کرده بودند. 

 

سرویس ورزشی-

سی و ششمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی آسیا روزهای 23 و 24 فروردین‌ماه با حضور 23 کشور در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد و تیم ایران با کسب 5 مدال طلا و 3 مدال برنز به‌عنوان قهرمانی دست یافت. برای تیم ایران رحمان عموزاد در وزن 65 کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن 70 کیلوگرم، محمد نخودی در وزن 79 کیلوگرم، امیرحسین فیروزپور در وزن 92 کیلوگرم، امیرحسین زارع در وزن 125 کیلوگرم به مدال طلا، حسین ابوذری در وزن 74 کیلوگرم،‌ هادی وفایی‌پور در وزن 86 کیلوگرم و محمدحسین محمدیان در وزن 97 کیلوگرم به مدال برنز دست 
یافتند.
تیم ایران که در این دوره از رقابت‌ها به دلیل حضور برخی از کشتی‌گیران اصلی خود در مسابقات کسب سهمیه المپیک از جمله احمد محمدنژاد جوان، یونس امامی و امیرعلی آذرپیرا و مصدومیت و آسیب‌دیدگی حسن یزدانی با ترکیبی از کشتی‌گیران جوان و عنوان‌دار به مصاف حریفان خود رفت، اما توانست با کسب نیمی از مدال‌های طلا، عنوان قهرمانی را از آن خود کند. این در حالی بود که تیم ایران سال گذشته تنها یک مدال طلا کسب کرده بود و در جایگاه تیمی سوم شده بود. در رده‌بندی تیمی ایران با اقتدار و با 190 امتیاز به‌عنوان قهرمانی دست یافت و تیم‌های ژاپن با 130 امتیاز و قرقیزستان با 121 امتیاز دوم و سوم شدند. نتایج طلایی کشتی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به شرح زیر است:
شکار 5 طلا توسط آزادکاران ایران
در وزن 65 کیلوگرم رحمان عموزاد در دور اول با نتیجه 4 بر 2 اولوکبک ژولدوشبیکوف قهرمان آسیا از قرقیزستان را مغلوب کرد. وی در دور دوم با نتیجه 7 بر صفر سئون هو یو از کره جنوبی را از پیش رو برداشت و به مرحله نیمه نهائی راه یافت. عموزاد در این دیدار با نتیجه 10 بر صفر عباس رحمان‌اف از ازبکستان را شکست داد و به دیدار فینال راه یافت. رحمان عموزاد در این دیدار با نتیجه 2 بر 1 از سد تولگا تومور اوچیر دارنده مدال برنز جهان و قهرمان بازی‌های آسیایی از مغولستان گذشت و به مدال طلا دست یافت.
در وزن 70 کیلوگرم امیرمحمد یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 9 بر 4 مقابل علی بک عثمان اف از قرقیزستان به پیروزی رسید و راهی مرحله نیمه نهائی شد. وی در این مرحله مقابل مصطفی احمداف از تاجیکستان با نتیجه 8 بر 3 به برتری دست یافت و به دیدار فینال رفت. یزدانی عصر دیروز در دیدار فینال با نتیجه 13 بر 9 یوشینوسوکه آئویاگی از ژاپن را شکست داد و صاحب مدال طلا شد.
در وزن 79 کیلوگرم محمد نخودی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 5 بر 4 از سد خیدیر سیف‌الدین‌اف از بحرین گذشت و به مرحله نیمه نهائی راه یافت. وی در این مرحله مقابل ماگومد اولویف از تاجیکستان با نتیجه 11 بر صفر پیروز شد و به دیدار فینال راه یافت. نخودی در دیدار پایانی با نتیجه 12 بر 2 انخبایار بایامبادورج از مغولستان را از پیش رو برداشت و به مدال طلا دست یافت. 
در وزن 92 کیلوگرم امیرحسین فیروزپور در دور نخست با نتیجه 11 بر صفر ساتوشی میورا از ژاپن را از پیش رو برداشت. وی در دور بعد با نتیجه 11 بر صفر شوهی گانگ از چین را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهائی راه یافت. وی در این مرحله مقابل ماگومد شریپوف از بحرین با نتیجه 10 بر صفر به برتری دست یافت و به دیدار فینال رفت. فیروزپور در این دیدار با نتیجه 8 بر 1 از سد شرزاد پویونوف از ازبکستان گذشت و به مدال طلا دست یافت. 
در وزن 125 کیلوگرم امیرحسین زارع پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر کومار آنیروده از هند را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهائی راه یافت. وی در این مرحله مقابل شامیل شریپوف از بحرین با نتیجه 5 بر صفر به برتری دست یافت و راهی دیدار فینال شد. زارع در این دیدار مقابل آیال لازاریف از قرقیزستان با نتیجه 11 بر صفر به پیروزی رسید و به مدال طلا دست 
یافت.
لازم به یادآوری است که رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا نیز از روز دوشنبه در بیشکک قرقیزستان آغاز خواهد شد و تیم ملی کشتی فرنگی ایران مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌ها به میدان خواهد رفت.