kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۷۱۵
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۵
 مایکروسافت هشدار داد

چین با سلاح «هوش مصنوعی» انتخابات آمریکا را به چالش می‌کشد

 
 
 
 
در شرایطی که کمتر از هفت ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی است، مایکروسافت در یک گزارش مدعی شد که چین با استفاده از هوش مصنوعی در انتخابات پیش رو در آمریکا، کره جنوبی و هند اخلال ایجاد می‌کند.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا طی سال‌های اخیر به صحنه اتهام پراکنی علیه رقبای آمریکا تبدیل شده است. سال 2016 دموکرات‌ها ادعا کردند که ترامپ به کمک روسیه در انتخابات توانست به هیلاری کلینتون غلبه کند. موضوعی که به جنجال بزرگی در آمریکا تبدیل شد. «رابرت مولر» در سال ۲۰۱۷ به عنوان دادستان ویژه تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات آمریکا منصوب شد تحقیقات مولر در سال ۲۰۱۹ پایان یافت اما نتیجه تحقیقات وی به تبرئه دونالد ترامپ از اتهام تبانی با روسیه و مسکوت ماندن اتهام او با عنوان «برهم زدن روند قضائی» است. سال 2020 میلادی نیز باز دموکرات‌ها و جمهوری خواهان روسیه و چین را به مداخله در انتخابات آمریکا متهم کردند.
به عنوان جدیدترین مورد از این اتهام‌زنی‌ها شرکت فناوری «مایکروسافت» هشدار داد که چین از هوش مصنوعی برای اخلال در انتخابات آتی ریاست جمهوری و کنگره آمریکا استفاده خواهد کرد. به گزارش فارس مایکروسافت در گزارش خود به انتخابات ریاست جمهوری دی ماه سال گذشته در تایوان اشاره کرد که در آن، نامزد حامی استقلال این جزیره از چین به پیروزی رسید. به ادعای این شرکت، چین پس از فعالیت در انتخابات ریاست جمهوری در تایوان، سال جاری تلاش خواهد کرد با محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی، انتخابات را در آمریکا، کره جنوبی و هند مختل کند. ادعای دخالت پکن در انتخابات تایوان در شرایطی صورت گرفته که «ویلیام لای چینگ تی» نامزد حزب حاکم تایوان و طرفدار استقلال از چین در این رقابت برنده شد. این شرکت فناوری آمریکایی گفت که انتظار دارد گروه‌های سایبری تحت حمایت دولت چین، انتخابات سال 2024 را هدف قرار دهند. این ادعا در شرایطی انجام شده که کارزار انتخاباتی جو بایدن و دونالد ترامپ برای حضور در انتخابات 15 آبان و رقابت شدید آنها ادامه دارد.
در گزارش مایکروسافت آمده است که «همان‌طور که مردم هند، کره جنوبی و آمریکا به پای صندوق‌های رای می‌روند، احتمالاً شاهد خواهیم بود که بازیگران سایبری و تأثیرگذار چینی و تا حدی بازیگران سایبری کره شمالی برای هدف قرار دادن این انتخابات تلاش ‌کنند».به ادعای محققان این شرکت، چین «حداقل» محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را از طریق رسانه‌های اجتماعی ایجاد و توزیع خواهد کرد که «به نفع موقعیت آنها در این انتخابات باشد».
اتهام زنی مایکروسافت به چین درباره استفاده پکن از هوش مصنوعی برای دخالت در انتخابات آمریکا در حالی است که «جو بایدن» و «شی جین پینگ»، رؤسای جمهوری آمریکا و چین سه‌شنبه هفته گذشته در جریان تماسی تلفنی با یکدیگر در مورد تنش‌ها بر سر تایوان، رشد هوش مصنوعی و موضوعات امنیتی گفت‌وگو کردند. کاخ سفید گفت‌وگوی جو بایدن با همتای چینی خود را «صریح و سازنده» توصیف کرد. شی جین پینگ در این گفت‌وگوی تلفنی گفت که آمریکا و چین باید به اصل «بدون درگیری، بدون رویارویی» به عنوان یکی از اصول سال جاری، وفادار باشند. شی جین پینگ در گفت‌وگوی خود با جو بایدن به تایوان به عنوان «اولین خط قرمزی که نباید از آن عبور کرد» اشاره کرد. جو بایدن نیز از تحرکات پکن در دریای جنوبی چین انتقاد کرد. 
 انتقاد وزیر خزانه‌داری آمریکا از چین
خبر دیگر از روابط چین و آمریکا این که فرانس۲۴ در گزارشی نوشت: جانت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا وارد شهر جنوبی گوانگژو در چین شد تا در دومین دیدار خود از دومین اقتصاد بزرگ جهان در کمتر از یک سال گذشته چندین روز با مقامات چینی گفت‌وگو کند. وی در جریان یک سخنرانی در این شهر در مورد «مازاد ظرفیت» چین که شرکت‌های آمریکایی و دیگر کشورها را کاهش می‌دهد، ابراز نگرانی کرد.«یلن » گفت: چنین ظرفیت مازادی در نتیجه یارانه‌های عظیم چین به صنایعی مانند خورشیدی، خودروهای الکتریکی و باتری‌ها دیده می‌شود که خطر ایجاد مازاد کالاهای ارزان‌قیمت را دارد که این بخش‌ها را در جاهای دیگر تهدید می‌کند. حمایت مستقیم و غیرمستقیم دولت در حال حاضر منجر به ظرفیت تولیدی می‌شود که به طور قابل توجهی از تقاضای داخلی چین و همچنین آنچه که بازار جهانی می‌تواند تحمل کند، بیشتر است. مازاد ظرفیت می‌تواند منجر به صادرات حجم زیادی با قیمت‌های پایین شود و می‌تواند منجر به تمرکز بیش از حد زنجیره‌های تامین شود که خطری برای انعطاف‌پذیری اقتصاد جهانی است. او در یک جلسه پرسش و پاسخ پس از سخنرانی گفت: چنین ترس‌هایی بخشی از یک «سیاست ضد چینی» نیستند، بلکه به منظور کاهش خطرات ناشی از «تحرک اجتناب‌ناپذیر اقتصاد جهانی که ناشی از عدم تغییر در سیاست‌های چین خواهد بود» است. «یلن» همچنین در این گردهمایی که توسط اتاق بازرگانی آمریکا در چین سازماندهی شده بود، گفت که او به دنبال چالش‌های پیش روی کسب و کارهای آمریکایی فعال در این کشور با مقامات چینی است.