kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۵۳۷
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۰
آگهی مزایده جدیدی به زودی منتشر می‌شود 

حل شدن بخشی از مشکلات برای اخذ مجوز حرفه‌ای واگذاری استقلال و پرسپولیس هنوز قطعی نشده است

مدیر مجوز باشگاهی فدراسیون فوتبال به تشریح آخرین وضعیت صدور مجوز حرفه‌ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پرداخت.

 

سرویس ورزشی-

طی هفته‌های اخیر همه در انتظار نهائی شدن بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی بوده‌اند تا بالاخره این دو باشگاه از سایه مالکیت مشترک خارج شده و مشکلی برای دریافت مجوز حرفه‌ای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نداشته باشند. از بانک ملت و تجارت به عنوان جدی‌ترین مشتریان پرسپولیس و استقلال یاد می‌شود. حالا وزیر اقتصاد و دارایی در نشست خبری خود به سؤالی درباره روند واگذاری سرخابی‌ها پاسخ داد. سیداحسان خاندوزی گفت: با توجه به اینکه مصوبه پیشین مربوط به واگذاری مالکیت باشگاه پرسپولیس در اسفندماه مورد تایید هیئت واگذاری قرار نگرفت، این موضوع مجدد در هیئت وزیران مطرح گردید.
او یادآور شد: بنا شد که آگهی مزایده جدیدی منتشر شود تا از طریق شرکت‌های تابعه بانک‌های غیر‌دولتی، این اتفاق رخ دهد. منتظر هستیم تا مراحل تشریفات قانونی مربوط به واگذاری این باشگاه‌ها طی شود. سخنگوی اقتصادی دولت در پایان اضافه کرد: بعد از خاتمه آن ایام، مشخص می‌شود که چه شرکت‌ها و یا بانک‌هایی برای این مزایده ثبت‌نام کرده‌اند و بعد از آن اهلیت و شرایط قانونی بررسی می‌شود و وارد مرحله نهائی آن قرارداد خواهیم شد.
برگزاری چهارمین جلسه اخذ مدارک حرفه‌ای
این اظهارات وزیر اقتصاد و دارایی در شرایطی است که دیروز هم در ادامه جلسات گذشته با موضوع بررسی روند اخذ مدرک حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس، چهارمین جلسه با حضور وزیر ورزش و جوانان و دیگر مسئولان مربوطه برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، علی خطیر مدیرعامل باشگاه استقلال و مدیر روابط بین‌الملل باشگاه پرسپولیس به نمایندگی از مدیرعامل این باشگاه، آخرین اقدامات در تکمیل مدارک لازم را تشریح کردند و سپس مدیر صدور مجوز حرفه‌ای توضیحاتی درباره فرآیندهای قانونی و طی شده از سوی دو باشگاه و همچنین اقدامات باقی مانده و لازم در راه اخذ این مدارک را ارائه کرد. در این جلسه تاکید شد دیگر بخش‌های باقی مانده با توجه به اولتیماتوم زمانی کنفدراسیون فوتبال آسیا تکمیل و پیش از به پایان رسیدن زمان قانونی از سوی دو باشگاه بارگذاری شود.
حل شدن بخشی از مشکلات سرخابی‌ها
اما مصطفی زارعی، مدیر مجوز باشگاهی فدراسیون درباره صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس گفت: جلسه‌ای با حضور وزیر ورزش و جوانان و همه معاونان، رئیس فدراسیون فوتبال و مدیران دو باشگاه و کارشناسان خبره در محل وزارت ورزش برگزار شد. در این جلسه آخرین مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز مورد بررسی قرار گرفت. خوشبختانه با اهتمام دو باشگاه و پیگیری وزارت ورزش مدارک معیارهای پرسنلی، ورزشی و زیرساختی این باشگاه‌ها بارگذاری شده است. 
وی افزود: دو باشگاه تاکنون بیش از 800 صفحه سند و مدرک برای این معیارها بارگذاری کرده‌اند و بیشتر این مدارک مورد تأیید کارشناسان دپارتمان مجوز باشگاهی نیز قرار گرفته است. با همکاری وزارت ورزش برخی از مشکلات مزمن این باشگاه‌ها پس از سالیان متمادی حل شده است. برای مثال طرح خروج اضطراری و گواهی ایمنی استادیوم آزادی پس از سال‌ها تهیه و به تأیید مراجع قانونی رسیده است. مشکلات مالیات و بیمه باشگاه‌ها تا حد زیادی حل شده است. مدارک حقوقی اعضای هیئت‌مدیره باشگاه اصلاح شده که این اتفاقات خوبی است که رشد و توسعه فوتبال را در پی خواهد داشت.
مدیر مجوز باشگاهی فدراسیون درباره پایان مهلت تسویه حساب بدهی‌های معوق این دو باشگاه گفت: در هفته گذشته عمده مطالبات معوق بازیکنان و مربیان از سوی باشگاه‌ها پرداخت شده است. خوشبختانه در مهلت مقرر 13 باشگاه لیگ برتری توانستند بدهی‌های خود را تعیین تکلیف کنند. بیشتر باشگاه‌ها بدهی‌های خود را پرداخت کرده‌اند، برخی از باشگاه‌ها نیز نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه با بازیکنان و باشگاه‌های دیگر برای تعویق پرداخت اقدام کرده‌اند و خطری از این منظر این باشگاه‌ها را تهدید نخواهد کرد. در این جلسه مقرر شد مدارک حقوقی و مالی این دو باشگاه نیز تا پیش از پایان مهلت مقرر بارگذاری شود تا بررسی‌های لازم از سوی دپارتمان مجوز صورت بگیرد.
زارعی درباره مشکل مالکیت مشترک استقلال و پرسپولیس تصریح کرد: تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام شده اما هنوز به صورت قطعی این مشکل حل نشده است. متأسفانه این موضوع برای اخذ مجوز چالش‌های زیادی برای این باشگاه‌ها به وجود خواهد آورد و سبب ابتر ماندن تمام تلاش‌هایی دیگر خواهد شد. امیدوارم دستگاه‌ها و مدیران محترم حساسیت موضوع را درک کرده و در فرصت بسیار محدود باقی مانده بتوانند این مشکل را نیز مانند بقیه مشکلات مرتفع کنند.