kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۵۲۵
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۰
زاکانی خبر داد

فعالیت دوشیفته گشت‌های شهرداری تهران برای مقابله با تکدی‌گری و کارتن‌خوابی 

 

شهردار تهران گفت: عدم وجود ظرفیت لازم برای ساماندهی و نیز ناهماهنگی بین دستگاه‌ها برای حل چالش‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی از دلایل نابسامانی‌ها در این زمینه در سنوات قبل است.
به گزارش پایگاه خبری شهر، رویداد طرح ساماندهی آسیب‌های اجتماعی، صبح سه‌شنبه با حضور شهردار تهران و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.
در ابتدای این رویداد، علیرضا زاکانی با اشاره به چالش‌های مرتبط با معضل آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران اظهار داشت: حل معضل‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی از دغدغه‌های جدی مدیریت شهری در تمامی ادوار بوده است، پیش از این وضعیت آسیب‌های اجتماعی با شیبی فزاینده روزبه‌روز بدتر می‌شد، به نحوی که در پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۸هزار معتاد در کمپ‌های ماده ۱۶ مستقر بودند و ۱۵هزار معتاد متجاهر دیگر نیز در کف خیابان‌ها رها شده بودند. وجود چنین شرایط نابسامانی در زمینه آسیب‌های اجتماعی دو دلیل اصلی داشت؛ نخست عدم وجود ظرفیت ساماندهی و حل معضل در ادوار قبلی بود و دوم ناهماهنگی بین دستگاه‌ها برای حل چالش‌های مرتبط با آسیب‌های 
اجتماعی. 
 افزایش ظرفیت پذیرش معتادان متجاهر
 به ۲۵هزار تخت در ۳۰ ماه اخیر 
زاکانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دوره جدید مدیریت شهری افزود: در واکنش به چنین وضعیتی ابتدای دوره مدیریت شهری جدید قرارگاه آسیب‌های اجتماعی شکل گرفت که در نتیجه عملکردهای این قرارگاه اکنون ظرفیت پذیرش و ساماندهی معتادان در مراکز مختلف به بیش از ۲۰هزار تخت رسیده و از این ظرفیت حدود  ۱۸هزار تخت پر شده است. 
وی ادامه داد: تا چند سال قبل مناطق میانی و میادین اصلی شهر تهران جولانگاه معتادان بود اما اکنون در شهر تهران دیگر کانون متمرکزی وجود ندارد که در آن معتادان تجمع کنند و تنها در برخی از کوچه پس‌کوچه‌های شهر شاهد حضور معتادان هستیم، با این وجود هنوز هم پرونده آسیب‌های مرتبط با معتادان متجاهر باز است. به دنبال حل معضلات مرتبط با این چالش اجتماعی هستیم.
 بخش قابل‌توجهی از متکدیان تهران
 اتباع هستند 
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون موضوع متکدیان و زباله‌گردهای شهر تهران هم گفت: بنابر آمارهای احصاشده بخش قابل‌توجهی از متکدیان تهران اتباع هستند که حضور آنان باعث شده چهره شهر تهران در برخی از اذهان عمومی مخدوش شود. زاکانی بیان داشت: سال گذشته مطابق با اصل ۱۲۷ قانون اساسی حل معضلات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی از سوی ریاست محترم جمهور به شهرداری تهران تفویض شد. پس از این اتفاق مرکز رصدی با حضور مسئولین دستگاه‌های مختلف شکل گرفت که در نتیجه آن شاهد تحولی جدی در حل معضلات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی بودیم. وی افزود: دومین ستون مدیریت شهری در مقابله با آسیب‌های اجتماعی مربوط می‌شود به ریشه‌کنی معضل کارتن‌خواب‌ها و متکدیان به محوریت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی و سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران. از جایی که حل این معضلات نیاز به کار بیشتری دارد، اکیپ‌های متعددی در دو شیفت با حضور روانشناسان در مناطق و نواحی تهران فعال خواهند بود.